Charakteristika Josefa Skály z pohledu signatářky Charty 77

od redakce

Josef Skála, člověk s takzvaně špatnou mediální pověstí, mě při osobním seznámení překvapil svým humorným nadhledem nad tímto nálepkováním. Moje obezřetnost tím značně polevila, nicméně mi trvalo ještě rok, než jsem poznala, že je vlastně klaďas. Jako spisovatelka vím, že takové tajnosnubné postavy jsou pro čtenáře přitažlivé, protože dokážou změnit směřování příběhu a někdy se z okrajové pozice stanou hybatelem dění. V životě je to podobné jako v literatuře, protože literatura od života opisuje. Josef Skála však nikdy nebyl outsider. V době, kdy já jsem pracovala jako »diplomovaná« uklízečka a psala pro samizdat první povídky a knížky, se tento vzdělaný mladý muž stal předsedou Mezinárodního svazu studentstva. Organizoval konference, cestoval, psal a stýkal se s lidmi, kteří se stali legendou už za života, a oni v něm viděli mladého nadějného kolegu, pokračovatele snu o socialismu. Tato zářná etapa života Josefa Skály skončila listopadovým převratem. Na rozdíl od mnohých takykomunistů ze strany nevystoupil a nedistancoval se od ideálů, kvůli kterým do ní vstupoval.

Poprvé jsme společně vystoupili na mírové demonstraci organizované iniciativou NE základnám. Mluvil tam suverénně bez papíru, zatímco já svůj projev četla. Ovšem Josef měl dlouhou průpravu táborového řečníka. Sbližování našich názorů na minulost, současnost a budoucnost České republiky pak probíhalo víc než deset let.

Možná vám připadá divné, že někdejší chartistka a muž s mediální nálepkou »stalinista« jsou dnes dobrými přáteli a spolupracují v několika občanských iniciativách (např. Kudy z krize nebo nově založený PRAK – proti represi a kriminalizaci svobody slova). Mně zase připadá divné, že moji někdejší kamarádi a spolupracovníci z disentu, kteří se stále zaklínají demokracií, dnes podporují cenzuru, která z nás kdysi udělala zakázané autory, a že slovo vlast pokládají za přežitek.

Jeden z nezapomenutelných spontánních projevů vyslovil Josef na pohřbu svého kamaráda Miloslava Ransdorfa, statečně v něm kritizoval i politiky vlastní strany za to, že svou nečinností a snad i nedostatkem lidské slušnosti přispěli k předčasné smrti velkého evropského vzdělance a českého vlastence, muže, který nám dnes tak chybí.

Josef Skála je nejen politik, publicista a vysokoškolský pedagog, ale především historik, a snad i proto dokáže naši současnost vnímat bez zoufalství. Stále věří ve skryté síly národa, které se opakovaně probouzely v těžkých dobách. Často jsme spolu debatovali o fenoménu českého národního obrození a oba si myslíme, že nazrál čas něco podobného zopakovat. Protože spoléhat se na pomoc zvenčí, je v této době iluzorní. Jako vazalský stát bohužel stojíme na špatné straně, ale mnoho lidí to netuší, nebo si to nechce připustit. Moc médií je obrovská. Josef do televizních debat o historii a politice už zván nebývá, jeho znalostí a argumentačních schopností se moderátoři a jejich hosté právem bojí. A tak se účastní alespoň alternativních diskusí a přednášek. Jejich záznamy naleznete na internetu.

Před čtyřmi lety jsem se s Josefem účastnila poznávací výpravy na Krym a jako novinářka jsem z desetidenního putování napsala reportáž o tom, co jsem viděla na vlastní oči. Text už vyšel jen na nezávislých webech, protože psát o Krymu a jeho obyvatelích objektivně se těm, co projektují naši budoucnost, do krámu nehodí. A tak i já, stejně jako Josef, dnes patřím k lidem s mediálně špatnou pověstí. Člověk tzv. otevřené mysli si však svou cestu životem určuje sám a své přátele si taky vybírá osobně, a ne podle návodu. Zato nepřátelé si jej najdou sami. O některé kamarády v průběhu života přicházíme, protože rozdíl v názorech se zvětšuje, ale jiné zase nacházíme (a to i tam, kde bychom to nečekali).

Když jsem letos přišla na oslavu Josefových sedmdesátých narozenin, připadalo mi, že jsem nepřijela tramvají, ale nějakým strojem času. Znovu jsem se totiž ocitla v přátelském kruhu lidí, kteří si navzájem důvěřují a mají energii i odvahu něco pomoci zachránit. To něco je suverénní Česká republika.

Jsem si jista, že těch zákonem vyžadovaných 50 000 podpisů na kandidátní listinu pro prezidentské volby Josef Skála získá. I kdyby se pak v lednovém klání vítězem nestal, jeho mediální vystoupení a veřejné debaty s ostatními kandidáty mohou přispět k tomu, že i diváci a posluchači, kteří uvízli v předsudečné nenávisti vůči tomuto muži s mediálně špatnou pověstí, změní názor. Nejen na Josefa Skálu, ale (v opačném gardu) i na jeho soupeře ve volební kampani. Pro mnohé asi bude sledování předvolebních debat přenášených v přímém přenosu šokujícím zážitkem. Ani předem nabiflované odpovědi uchazečů o nejvyšší post ve státě na domluvené otázky od »jejich« moderátorů totiž nedokážou z nýmandů vytvořit myslitele. A naopak podjatost stejných novinářských »es« vůči Josefu Skálovi nebude stačit na to, aby tohoto vzdělance a vlastence »přeformátovala« na nedouka a zemského škůdce. Docela se na ten televizní seriál těším.

Lenka PROCHÁZKOVÁ

Přečtěte si další články

34 komentáře

Ivanka Olga 30/08/2022 - 11:37

Socialismus byl nejušlechtilejší režim jaký kdy existoval na této těžce zkoušené planetě Zemi

Yurri Simon 31/08/2022 - 17:31

Aha.. :) A proč ho tedy lidé nechtějí, to je mi ale záhada..?

fronda 01/09/2022 - 00:26

Možná se obávají trestu za neposlušnost ze strany amerického režimu v podobě blokády a barevné revoluce?

karel 30/08/2022 - 10:33

When Nothing Goes Right, Gou Left!

Radostně, jednotně a manifestačně 30/08/2022 - 01:28

Toto Procházková a Bašta z Charty 77 jsou pro rudohnědé požehnání

Pravdaláska 30/08/2022 - 09:12

Procházková, Bašta, Umlauf, Schneider a další rozvraceči našich svobodných a demokratických pořádků. Rozvraceli za socialismu, pro což jsme měli určité pochopení, ale oni rozvracejí zase. Tito nenapravitelní štouralové připravují naše věrné, poslušné a oddané lidské zdroje o klid na práci a rozsévají v lidu pochybnosti. Je třeba jim konečně zakroutit krkem!

Radostně, jednotně a manifestačně 30/08/2022 - 01:28

Toto Procházková a Bašta z Charty 77 jsou pro rudohnědé požehnání

mudrc 29/08/2022 - 21:06

Skála je bolševický exot a podle toho také dopadne v lednových volbách.

MUDrc 29/08/2022 - 22:50

Synku, vždyť je ten starokomunista pod rozlišením agentur.
Akorát si krapet zařeční před pár nezviklanými babiškami.

fronda 29/08/2022 - 22:54

Jó, “agentury” favorizují generála Pavla, takže ho budeme volit. :P

Lepší než rudé sračky 29/08/2022 - 23:56

Nedávno jsem tu psal o prvním neúspěchu při kvašení rýže, ale v té době již v demižonu bublala další várka pochutin dle jiného receptu, který se ostatně objevil i v komentářích. Sehnat vše potřebné bylo velmi jednoduché, je až neuvěřitelné, jak dobře může být zásoben malý zahrádkářský obchod kousek od centra Prahy. V docházkové vzdálenosti šlo koupit vše od demižonů a různých typů kvasných zátek, přes všelijaké kvasinky až po moštoměry a teploměry. Následování ověřeného receptu přineslo své ovoce, tekutina se v nádobě pěkně rozjela a připravila nám příjemných několik týdnů čekání na výsledek. Minulý týden jsem ji stočil a zdegustoval. Mohu doporučit stejný recept i vám?

No upřímně dost záleží na tom, co očekáváte. Výsledný nápoj je aromaticky řízen přidaným kořením a velmi výrazně citróny, v chuti je ovšem cukru tolik, že pro mne je to pitelné jen velmi těžko. Na kolik alkoholu to celé prokvasilo netuším (měl jsem doma jen lihoměr pro destiláty a s tím cukrovou vodu nezměříte), ale znát tam rozhodně je. Je to prostě takové citruso-cukro-kořenité, téměř nenalézám jakýkoliv vliv rýže a mám podezření, že se neprojevila tak jak měla (případně je v receptu nějaká chybka). Ale což, za pokus to stálo :o) O víkendu jsem navíc vymyslel takový malý koktejl k vánočnímu cukroví. Deci vyrobené slaďocha naředím opět deckou suchého bílého vína, k tomu malého panáka Cinzano Rosso a o něco větší dávku rumu (respektive tuzemáku). To celé zahřát a popíjet v kombinaci s vánoční atmosférou…

Vzhledem k výkupním cenám hroznů (letos opravdu hodně nízké, jak to bude vypadat příští rok nikdo neví) si říkám, že by nějaký hroznový experiment nemusel být tak nákladný a příště půjdu tímhle směrem. Tak uvidíme za pár měsíců, ať se mohou vinaři, co čtou mé zápisky, dobře zasmát. Teď mne ještě čeká rozdistribuovat „Citrusorejžák 2008, skorovíno sladké“ všem, kterým jsem láhev slíbil. Je to tak trochu danajský dar, ale snad se s tím nějak srovnají. Příbuzenstvu, které vyrábí kupříkladu báječný rybízák (už párkrát jsem si říkal, že ho zařadím na nějakou degustaci kabernetů a bude čekat na reakci účastníků), to raději nabízet nebudu :o)

Vystavil Jan Čeřovský

Štítky: Jen tak…, Jiný alkohol

svaty_vaclav 29/08/2022 - 23:35

Sledujte @neCT24

Pro hnědáky jako mudrc jistě.

Sledujte @neCT24

dědek 29/08/2022 - 20:22

Dobrozdání od paní Procházkové je nejen cenné, ale také zavazující. Jsem si jist, že Josef Skála nezklame.

Yurri Simon 29/08/2022 - 20:06

Nechápu, proč mě cenzor už potřetí smazal jednu jedinou větu, opsanou ze životopisu tohoto předobrého vlastence, ortodoxního komunisty Skály..? Tak to opíšu počtvrté – stejně je to všeobecně známo.

“Sovětská vojska jsem už 21.srpna 1968 vítal brzy ráno na ruzyňském letišti, a to s velkou radostí a ulehčením..”

Josef Skála

Vážně si umí někdo normální představit, že by si Češi zvolili něco takového..??? :-)
To už se mohl ucházet o post prezidenta v minulosti i Karel Čurda, kdyby nedostal oprátku…

fronda 29/08/2022 - 22:13

To je velké plus. Srovnání s Čurdou je absurdní.

Yurri Simon 30/08/2022 - 09:12

Absurdní je to, že Skála nedostal tu oprátku také.

fronda 30/08/2022 - 22:45

Byly snahy po privatizačním puči kriminalizovat komunisty, ale skončilo by to velkou blamáží, tak jako Lipský proces proti Dimitrovovi. Prostě žádné zločiny nikdo nespáchal.

:-) 30/08/2022 - 10:23

V roce 1967 ukončil základní školu a už v roce následujícím byl tak politicky vyzrálý. Obdivuhodné.

Lubomír Šálek 29/08/2022 - 18:59

Ano, takový dobrák, tzv. slušný komunista. Což je oxymoron. Ten dobrák podporoval potlačování opozičních názorů a likvidaci jejich nositelů. S kyticí v ruce vítal bolševické ruské okupanty. Když byli bolševici u moci, tak tu jejich moc tvrdě podporoval a o demokracii nemohlo být ani řeči. Nikde není žádné zprávy o tom, že by se soudruh Skála vyjádřil v době kralování bolševictva za demokracii, pluralitu a proti totalitě. Navíc pro čacké bolševictvo je to buržoazní demokracie, která s jejich pojetím nemá nic společného. Protože jejich pojetí je, že v demokracii je navždy dána vedoucí úloha strany revoluční, neb jest to vědecky zdůvodněno, a ostatní mají držet hubu a krok. Tim kteří to nehodlají respektovat, skončí jako občané druhé kategorie, případně v gulagu.
Teď soudruh údajně otočil a podporuje demokracii. Škoda, že ho ten záchvat demokracie nepostihl před rokem 1989. Nicméně je to stejné, jako kdyby šéf Osvětimi teď kandidoval na předsedu židovského kongresu s tím, že přece má dlouholetou praxi s prací s židovským etnikem.

Yurri Simon 29/08/2022 - 19:58

Přesně, stručně, výstižně. :)

fronda 29/08/2022 - 22:17

Každý opravdový komunista je slušný.

Teď se ukazuje, jak je to ve skutečnosti s tou demokracií, když Západ podporuje protidemokratický puč na Ukrajině a vyzbrojuje diktaturu potlačující lidská práva. Právě takovým šílenostem se podařilo v roce 1968 zabránit.

:-) 29/08/2022 - 18:04

To jsou paradoxy, tehdejší odpůrci komunistů dnes podporují komunistu a tehdejší přizvukovači komunistů se dnes předhánějí v demonstraci antikomunismu.

Gartouzek 29/08/2022 - 15:10

Správně to o nich pan Kojzar kdysi napsal – ztroskotanci a samozvanci.

Yurri Simon 30/08/2022 - 09:16

Vždyť my to o komouších víme, to není žádný objev.. :) Samozvanci a ztroskotanci je trefný termín, hlavně ve stínu té jejich 2% podpory.. :)

Evka 29/08/2022 - 13:49

Eu se definitivně pomátla.Její ekonomická válka proti UK nás ničí,. A bude v zimě hůř.

https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/videos/566263691856898/

jmm 29/08/2022 - 12:35

“mašinfíři” byli obyč “vrahouni”….

připomínám: 2,5% a 75+ 🍒📉⏳👎 29/08/2022 - 12:45

.

VLOCH 29/08/2022 - 13:08

Byli vrahouny i ti, co před x léty bojovali ve Slovenském národním povstání? Nebo ti, co bojovali u Stalingradu?
K tomu SNP. Dnes je výročí a bolševický plátek mlčí. Proto si dovolím vsuvku. Čerpal jsem přímo u účastníka SNP, soudruha R. Totálně nasazeného ve zbrojařských fabrikách na Slovensku, účastníka přepadu německého inspekčního vlaku, raněného, zajatého Němci. Který v prosinci uprchl ze zajetí a skrýval se do května v zemljance. A potom se přidal k Rusům. Člen KSČ. Několikrát vyznamenaný. Pomohl mi uvést žvanění bolševiků na pravou míru: “Zatímco Slováci bojovali s Hitlerem, Češi donášeli německé správě, totálně nasazení Francouzi v povážských zbrojních závodech organizovali odpor. Po prověření k sobě zvali i některé Čechy. Vyráběné zbraně vynášeli a postupně se vyzbrojovali. O průjezdu inspekčního vlaku se dozvěděli přes svoji tajnou vysílací stanici. Dostali jsme signál, a zaútočili jsme. Teprve potom se přidávali Slováci. Potřebovali jsme zázemí. Po několika týdnech bojů bez pomocí jsme dostali od Němců na prdel.”
Z osmašedesátého. Ptal jsem se: “Co vás vedlo k tomu, zapojit se do povstání?” “Vlastní blbost. Vstupem Rusů k nám oni sami zrušili svoji roli našich osvoboditelů.”

jmm 29/08/2022 - 12:33

Po 14 intervencích “ušatých oušnatců” v celém světě, v té době,
Se nemužeme ” v té době” ničemu divit….
A “Vietnamu”….

jmm 29/08/2022 - 12:30

Budu ho volit!

nahlas VÍC NAHLAS vy 2% 🍒📢📣 29/08/2022 - 12:32

?

Yurri Simon 29/08/2022 - 14:07

Super jmm..! Váš propadnutý hlas vítáme. :)

Ignác 29/08/2022 - 18:42

O já, pochopitelně s celou rodinou. Vůči panu Skálovi není alternativa.

Yurri Simon 29/08/2022 - 20:00

I za vaše hlasy děkujeme. :)

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.