Chytré technologie léčí u dětí v jeskyni astma

od redakce

Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jediná svého druhu v České republice. Je určena pro děti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Dětští pacienti dostávají od lékaře poukaz k téměř měsíčnímu pobytu, hrazený zdravotní pojišťovnou. Stavbu za 218 milionů korun slavnostně otevřel hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a další osobnosti. Realizaci technologické části měla na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Soubor několika moderních budov nahradil po téměř 40 letech původní už zteřelý objekt léčebny. Nová dětská léčebna navýšila svou kapacitu na 78 lůžek pro děti a doprovod těch nejmenších v bezmála měsíčních turnusech. Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá léčivé přírodní zemní plyny a příznivé klima v asi 300 metrů vzdálené Císařské jeskyni (v minulosti ji navštívili dva císaři), která poskytuje unikátní bezalergenní prostředí. K jejich léčbě přispějí i speciální technologie. Císařská jeskyně byla navštěvovaná veřejností už od 16.-17. století, hlavně pro atraktivní plavbu po dvou jezírkách na lodičkách s koloniemi drobných netopýrů zavěšenými mezi krápníky či na skalní stěně nad hlavou.

Lehátka pro odpočinek dětských pacientů.

Nová budova je nízkoenergetická

Léčebna je architektonicky zajímavá stavba zapadající do CHKO Moravský kras. Září bílými fasádami a stejně jako okolní bílé vápencové kopce a stěny. Splňuje minimální nároky na energie, která navíc pochází z emisně neutrálního zdroje kotelny na dřevní štěpku. »Naše řešení přispívá ke zlepšení zdraví malých astmatiků, zachování přírody v okolí Macochy a v neposlední řadě i k nízkým provozním nákladům léčebny,« dodal Vlastimil Vyskočáni, ředitel pro energetiku budov v ČEZ ESCO. »Stojí tu moderní budovy s novým vybavením, škola, bazén s francouzskými okny a výhledem do krajiny, relaxační zóna kolem léčebny s dětským hřištěm. Díky všem, kteří se na tom podíleli,« řekl jihomoravský hejtman Grolich.

Chodba v léčebně se speleoterapií.

Použití metody Design & Build, kterou Jihomoravský kraj pro zhotovení tohoto důležitého objektu využil, umožnilo postavit technologickou část, kterou měla na starost ENESA, nejmodernějším způsobem. »Je zde využito stropní vytápění či chlazení, důležitou roli hraje i automatický systém individuálního řízení teploty a vlhkosti pro jednotlivé místnosti, navíc technologické rozvody jsou vedeny převážně mimo pobytové místnosti, aby splňovaly požadavek na snadnou výměnu bez nutnosti velkých stavebních zásahů, a tudíž zvýšené prašnosti.« vysvětlil Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Veškerá zařízení navíc musí splňovat minimální nároky na spotřebu energií. Díky tomu je objekt řazen do kategorie velmi úsporný. Osmdesát procent energie vyrábí kotel na biomasu, což znamená minimální emise CO2, a tedy mimořádnou ohleduplnost k okolní přírodě.

KODAK Digital Still CameraJezírko v Císařské jeskyni slouží i plavbě.

Jsou zde i školní učebny

»Během měsíčního pobytu se zde děti také učí. V léčebně je samostatná škola o čtyřech třídách. Novinka je, že dříve děti přecházely na výuku do místní základní školy v Ostrově u Macochy,« uvedl náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl a doplnil: »Děti tady léčí především příroda, důležitý je i kvalifikovaný zdravotnický personál. V léčebně je i byt pro lékaře.«

Kromě školy zahrnuje objekt i stravovací část, rehabilitaci (bazén, saunu, podhájský aerosol, tělocvičnu), zdravotnickou část (ambulanci, vyšetřovnu), provozní prostory (šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance), dále skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.