COVID-19: jako začátkem prosince

od redakce

Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl. Testy odhalily 20 270 nakažených, zhruba o 13 000 víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince.

O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí 1,67, předchozí den bylo 1,54.

Výrazně stoupla i incidence, na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených. Nejhorší situace je v Praze, kde incidenční číslo stouplo na 1608, o den dříve bylo o 234 nižší. Z pondělního celorepublikového nárůstu připadá zhruba čtvrtina na Prahu, přibylo tam rekordních 4847 nakažených. Incidence stoupá v posledních dnech ve všech krajích, přes tisíc je ještě ve Středočeském kraji. Naopak relativně nejlépe je na tom Vysočina a Moravskoslezský kraj, s incidencí 407, respektive 459.

Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Proti uplynulému víkendu ale hospitalizovaných o 70 přibylo. Podle Ústředního krizového štábu i přes zhoršující se epidemickou situaci zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Hospitalizovaných v těžkém stavu bylo v pondělí 276, nejméně od konce října.

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, nyní je to 80 procent. Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50 000 případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Stoupá i počet reinfekcí

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva zdravotnictví nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pondělí jich bylo 2028, v mezitýdenním srovnání asi o 1300 víc. Důvodem nárůstu reinfekcí je zřejmě též varianta omikron, která podle zkušeností dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Většina lidí se nakazila více než devět měsíců po první nákaze koronavirem, medián intervalu mezi první a druhou nákazou byl 303 dní. Medián věku opakovaně nakažených byl 37 let.

Odborníci upozorňují, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru. Podobně méně funguje také očkování v dřívějším dvoudávkovém schématu. Lidé se dvěma dávkami očkování tak v lednu zatím tvoří 46 % nově nakažených, ochranu zvyšuje přeočkování. Očkování ale chrání zejména před vážným průběhem. Mezi hospitalizovanými tvoří neočkovaní v lednu přes 62 %.

Laboratoře v pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví provedly téměř 134 000 testů, asi o 27 000 víc než před týdnem. Po zahájení testování ve firmách výrazně přibylo antigenních testů prováděných zdravotníky. Bylo jich více než 50 000, asi o 15 000 více než minulé pondělí. Samotesty, které si dělají přímo pracovníci ve firmách, se ve statistikách neobjevují. Asi o 11 500 přibylo od minulého pondělí také PCR testů, na které případně pozitivně testovaní ve firmách či školách chodí, aby nákazu potvrdily.

(jad)

Před vážným průběhem chrání zejména očkování. Mezi hospitalizovanými tvoří neočkovaní v lednu přes 62 %.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.