ČSSD by se vrátila

od redakce

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 %. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median.

»Voliči jsou si v březnu mnohem méně jisti volenou stranou, než tomu bylo před volbami v říjnu 2021,« upozornil Median. Voleb by se chtělo zúčastnit 70 procent dotázaných, proti předchozímu listopadovému průzkumu Medianu ale vzrostla váhavá ochota jít k volbám, tedy podíl lidí s odpovědí »spíše ano«.

Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu. Piráty se STAN by v březnu stejně jako v listopadu volilo 16,5 %. Podpora ANO a Spolu se drží přibližně na úrovni výsledků říjnových voleb, Piráti a STAN by dostali mírně víc hlasů než ve volbách, uvedl Median. Hnutí SPD by si polepšilo na deset procent z předchozích 8,5 %, podobný zisk jako v březnu mělo i ve volbách.

Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách poprvé v historii České republiky vypadli ze Sněmovny, by se podle březnového modelu do dolní parlamentní komory vrátili se ziskem 5,5 procenta hlasů. Je to o procentní bod víc než v listopadu. Komunisté, kteří Sněmovnu po říjnových volbách také opustili, zůstávají se čtyřmi procenty pod potřebným pětiprocentním limitem. Podobně je to s tříprocentní podporou u hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty a stejně tak v případě uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.

Strana soukromníků počátkem dubna ukončila spolupráci s hnutím Trikolora, průzkum Medianu se ale uskutečnil ještě před tím mezi 1. březnem a 2. dubnem. Odpovídalo v něm 1159 lidí ve věku od 18 let.

(zmk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

psy_cho 25/04/2022 - 07:22

Rusácko je chudé, protože tam vládnou komunisti, ti nikdy a nikde nic nevybudovali, všude přinesli jen šeď života, bídu, hlad a lidem pokroutili morálku. Se sovětským svazem přišla bída na zem.

Jaroslav Prchal 24/04/2022 - 09:27

V padesátých letech minulého století diskutoval sovětský spisovatel Ilja Erenburg při návštěvě USA s dělníky automobilky v Detroitu a dostalo se mu tam následující odpovědi: “Proč pořád mluvíte o amerických kapitalistech, o monopolech a vykořisťování? Myslíte, že o to nevíme? Víme. Ale nám se s našimi kapitalisty vede líp, než vám bez kapitalistů.” Toť v kostce problém, proč levice skomírá.

Josef. Kořínek 24/04/2022 - 15:30

Jenom jestli Prchale nelžete. Dobře víte, že v tom mám s vámi svou zkušenost.

Jaroslav Prchal 24/04/2022 - 16:42

JOSEF. KOŘÍNEK – Kdybyste blbečku někdy četl, tak byste ladacos věděl.

fronda 24/04/2022 - 23:02

To jim jistě vysvětlil, že Sovětský svaz je chudší z historických důvodů, ne kvůli absenci kapitalistů. Potvrdilo se to po roce 1991, kdy se tam kapitalisti znovu objevili, ale k dohnání USA to nevedlo, ba naopak. Levice skomírá z toho důvodu, že se přiklonila ke kapitalismu a opustila ideu vybudování socialismu. Proto ji nikdo nepotřebuje.

fronda 23/04/2022 - 22:18

Je to snaha režimu vytvářet veřejné mínění. ČSSD je plně konformní prorežimní strana, ANO samozřejmě taky.

NINO 24/04/2022 - 08:59

Dělení na levici a pravici je zastaralé z dob opičismu. Dlouho jsem již neslyšel komunistickou internacionálu. Proto je to tak tragické. Pětipsí antikomunistická vláda,která v součanosti milituje.

psy_cho 25/04/2022 - 07:27

Levice nic nedokázala, na lidi ve skutečnosti kašle, komunizmus je jen forma terorizmu, proto o stranu KSČM nikdo nestojí, vás 5-10 ruských trolů to nezachrání a to je dobře.
Nejlepší písnička je pochod padlých revolucionářů, tu mám nejraději, když ji hrajou, vím, že chcípnul další komunista.

jmm 23/04/2022 - 18:38

A ještě KSČM:
https://www.kscm.cz/
A bude tu opět levice a taj e v Demokracii důležitá!

Josef Kořínek 23/04/2022 - 18:48

Jenže v demokracii kapitalistické je levice nežádoucí. Leda tak ta úplatná.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.