Čtyři pětiny zprostředkovatelů energií porušily zákon

od redakce

Čtyři pětiny zprostředkovatelů energií prověřených Českou obchodní inspekcí (ČOI) v letošním prvním čtvrtletí porušily zákon. Většinou zprostředkovatelé klientům zamlčeli některé informace a v části případů klientům přímo lhali. Jedna firma tvrdila lidem, že jim pomůže ušetřit u stávajícího dodavatele energie, ale pak je začala převádět k jiným dodavatelům. ČOI to dnes oznámila v tiskové zprávě. Inspekce zprostředkovatelům dala pokuty za více než 3,4 milionu korun.

ČOI provedla v prvním čtvrtletí deset kontrol zaměřených na nabídku a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií. Porušení zákona odhalila v osmi z těchto kontrol.

Poskytovatelé smluv o dodávkách energií se podle inspekce zaměřují převážně na starší lidi, které kontaktují telefonicky, nebo je navštěvují doma. »Zneužívají jejich důvěřivosti a prostřednictvím nepravdivých a neúplných informací usilují o to, aby podepsali smlouvy o poskytování služeb a plnou moc, na základě které mohou (zprostředkovatelé) následně činit další kroky bez jejich vědomí,« popsal praktiky některých firem mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Celkem kontroloři zjistili 18 porušení zákona o ochraně spotřebitele. Většinou šlo o neuvedení některých důležitých informací. Spotřebitelé například nebyli podle ČOI v několika případech řádně informováni o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění spolu s údaji o tom, kde uplatnit reklamaci. Při pěti ze zjištěných porušení zprostředkovatelé lidem lhali, aby je přesvědčili k uzavření smluv.

ČOI uložila zprostředkovatelům energií za první čtvrtletí pět pokut dohromady za 3,42 milionu korun. Nejvyšší sankci, a to dva miliony korun, dali firmě Envona. »Pokuta byla uložena i za nekalé obchodní praktiky, kdy například celé řadě různých spotřebitelů zástupci společnosti tvrdili, že mohou ušetřit za energie u svého stávajícího dodavatele, ačkoli spotřebiteli pak byly k podpisu dány smlouvy k zahájení procesu změny dodavatele,« sdělil mluvčí ČOI. Envona sídlí v Praze, jejím vlastníkem je firma registrovaná v Londýně.

Před smlouvami na dodávky energií, které se uzavírají pomocí nekalých obchodních praktik, varoval v pondělí předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček. Příkladem může být změna smlouvy na takzvaný spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. Trávníček řekl, že ERÚ letos obdržel asi 900 podání v souvislosti se zálohami a vysokými cenami energií. Jedno podání se může týkat vyššího počtu zákazníků, celkově se tak jedná o stížnosti tisíců klientů. Asi 200 stížností zamířilo do správního řízení kvůli porušení zákona.

(čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

To nechceš 24/08/2022 - 01:40

V Sevastopolu se znovu nic neděje. 🥱

Víte proč bouchla munice v Belgorodské oblasti? Prý samovznícení, protože bylo teplo.
Ne, nekecám. To je oficiální vysvětlení.

Bavovna v Doněcku. Zásah budovy hotelu central a budovy ministerstva vnitra “DNR”. Pusilin bohužel přežil.

Běloruský pluk Kalinouského ohlásil, že postupně nahrazuje Kalašnikovy americkými útočnými puškami SCAR.

Vojenského cvičení NATO v Gruzii se poprvé bude účastnit Japonsko a Švédsko.

Podle reuters Spojené státy ohlásí nový balík vojenské pomoci v hodnotě tří miliard dolarů ke dni nezávislosti Ukrajiny.

Japonsko poskytne finanční pomoc Ukrajině v hodnotě 1,1 miliardy dolarů.

stepní Hitler 23/08/2022 - 18:31

Elektrina a zdrazovani u komancu nezajem. Startuje je jen maly vovan

stepní Hitler 23/08/2022 - 18:31

Elektrina a zdrazovani u komancu nezajem. Startuje je jen maly vovan

Jurij Ovečkin 23/08/2022 - 15:30

Není pravda, že pan prezident dnes 22. srpna mlčel.

Například panu primářovi řekl, že je stará kunda a paní ošetřovatelce vynadal, že mu nepřinesla aktuální novinky z Prognostického ústavu.

jmm 23/08/2022 - 12:05

Vidím v tom stálou a i nezákonnou /na hraně zákona “nena*ranost” kapounů….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.