Demonstranti ovládli Malou Stranu

od redakce

Protesty v Praze ochromily na tři hodiny okolí Malé Strany. Demonstrovali nejen odboráři, ale i studenti. Hlavní proud demonstrantů se shromáždil nejprve na náměstí Jana Palacha, odkud se vydal na pochod na Malostranské náměstí. Mezi demonstranty byly desítky i stovky zástupců zdravotníků, učitelů a zaměstnanců škol, lidé z dopravních podniků, knihoven a muzeí, ale i policistů a velký počet hasičů. A samozřejmě odboráři z průmyslových firem.

Hlavním důvodem demonstrace byl vládní konsolidační balíček, mnoho protestujících ale demonstrovalo za nízké mzdy. »Vadí nám naprosto směšné platy zaměstnanců ve školách, kuchařů, školníků, ale i vychovatelů v mateřinkách. Za mzdy kolem dvaceti tisíc se v dnešní době nedá vyžít. A mnozí berou i méně,« prohlásila jedna z demonstrujících učitelek. Do stávky se zapojilo 74 procent mateřských, základních i středních škol. Mezi demonstranty byli i zástupci několika vysokých škol. »Ze škol nás tu není moc, ale spousta kolegů demonstruje v dalších městech přímo před svými školami,« doplnil další z učitelů, kterému vadí osekávání peněz na výuku.

Na omezený a stále častěji seškrtávaný rozpočet si stěžovali i hasiči. »V rámci ministerstva vnitra jsme skupinou, na které se šetří nejvíc. Jen v Praze nám sebrali z rozpočtu 20 milionů. Přitom je hasičů málo. Podle zákona by mělo být 0.8 hasiče na sto tisíc obyvatel. V Praze je jich ale polovina, jen 0.4,« stěžoval si jeden ze stovky hasičů, kteří přijeli demonstraci podpořit.

Lékaři a záchranáři pak vysvětlovali ostatním svou situaci. »Veřejnost se baví o platech lékařů, ale mzdy sester a hodiny, které musí odpracovat nebo ohodnocení a náročnost práce záchranářů, kteří k nemocným a zraněným přijíždějí jako první už nikoho nezajímá.« zaznělo před přistavenou sanitkou.

Průvod víc jak pěti tisíc lidí cestou na Malostranské náměstí prošel kolem ministerstva financí. Před ním všichni spustili hlasitý pískot. Za okny ministerstva se ale neobjevil jediný člověk.

Stejně to vypadalo i na Malostranském náměstí. Ačkoliv sousedí s několika budovami spadajícími pod poslaneckou sněmovnu, vypadaly tyto budovy jako vylidněné. To ale demonstranty neodradilo a dávali velmi hlasitě najevo, co si myslí, když reagovali na první řeč šéfa ČMKOS Josefa Středuly: »Jste spokojení s návrhem, aby se prodlužoval věk odchodu do důchodu? Myslíte si, že vláda ví, jakým způsobem se normálním lidem žije?« Odpovědí byl hlasitý pískot.

Na pódiu vystoupil i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. »Vláda vyvolala neštěstí v mnoha rodinách. Za této situace si zvyšují platy a nám daně. Vláda dělá z poctivých pracovitých lidí chudáky a z chudáků žebráky. Jurečka celé dny vymýšlí, jak nás bude okrádat. Politika této vlády je jedna velká lež a přetvářka. Populismus a pochlebování v Bruselu. Občané nezadlužili tento stát, to udělali nezodpovědní politici,« řekl s tím, že by vláda měla podat demisi. Pokud tak neučiní, budou brzy podle něj následovat další stávky.

Mezi demonstrujícími byly i desítky lidí z KSČM. »Vláda vzala peníze zaměstnancům. Škrtá ve školství, zdravotnictví, a přitom vyhazuje peníze armádě. My jsme investovali šest miliard na munici do války, která není naše. Dali jsme obraně dvě procenta HDP, proč jsme to nedali školství?« prohlásila předsedkyně KSČM Kateřina Konečná s tím, že za stávkou stojí. Podle ní by si měli ministři zkusit práci běžných lidí, kteří přišli demonstrovat, alespoň na týden. »Jsou tu tisíce lidí, kteří jsou na vládu skutečně naštvaní. Vláda dělá jeden špatný krok za druhým a jediné, k čemu to vede, je, že bohatnou nejbohatší a chudnou ti normální,« dodala s tím, že KSČM vždy stála a bude stát na straně pracujících.

K demonstraci se připojili i studenti, kteří před tím pořádali vlastní pochod. Průvod studentské iniciativy Studenti pro školství šel z Jungmannova náměstí před ministerstvo školství na Malé straně. Členové iniciativy, která má podporu České středoškolské unie, nesouhlasí hlavně se změnami ve financování škol. Nesli přitom transparenty s nápisy jako: »Ubíráte privilegium kvalitního vzdělání«, »Ministerstvo škrtá, mladí trpí«, nebo »Bez nich to nepůjde«. Poslední transparent má upozornit právě na názké platy nepedagogických zaměstnanců. Vadí jim ale celkové změny ve financování škol, které zasáhnou nejen učitele, ale i studenty. Obávají se zhoršení kvality českého školství.

Členové iniciativy cestou posbírali dopisy, které studenti i zaměstnanci škol adresovali přímo ministrovi. Po poledni je pak předali přímo na ministerstvu šéfovi resortu Mikuláši Bekovi (STAN). Tam plánují předat dopisy adresované ministru Mikuláši Bekovi (STAN), které napsali.

Stávkovalo se v celé republice

Stávek bylo více. Hodinovou stávku drželi v poledne zaměstnanci úřadů práce, ale i dalších státních institucí – sociální správy, katastrálních či finančních úřadů. Většina z nich zavřela ale své kanceláře jen na hodinu v době oběda.

Na dvě hodiny se ve 13:00 zastavila výroba všech závodů Škoda Auto. Demonstraci a výstražnou hodinovou stávku zorganizovali v pondělí také zaměstnanci ostravské firmy Vítkovice Steel. Stávkovalo se také v Třineckých železárách, firmě Letov letecká výroba, Kovohutích Příbram, jihlavském Boschi či v plzeňském Panasonicu.

Odboráři ale i zaměstnanci stávkovali hlavně kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku a jeho dopadům. Vadí jim ale i stále se zvyšující cen energií, které velkým firmám prodražují výrobu a ty jsou pak nuceny šetřit jinde. Třeba snížením benefitů pro zaměstnance. Podle zaměstnanců v průmyslu, zvláště v těžkém, by měli mít lidé z náročných profesí možnost odejít do důchodu dříve. Zvednout by se měla i minimální mzda nejen pro jednoduché profese. Z její výše se vypočítávají i mzdy v dalších profesích, které momentálně nerostou tak rychle, jako inflace a ceny.

Helena KOČOVÁ – FOTO autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.