Den bez úrazu se zaměřil na prevenci

od redakce

Letošní Den bez úrazu v Brně se zaměřil na seniory a zejména, jak předcházet osobním fyzickým nehodám a špatnému tělesnému stavu. Kampaň k tomu zahájil na Zelném trhu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a současní i bývalí ředitelé brněnských nemocnic.

Důraz položili na letošní 90. výročí založení Úrazové nemocnice v Brně. S její historií seznámil posluchače prof. Jiří Veselý: Nemocnice vznikla na bázi Úrazové pojišťovny, druhé nejstarší na území Rakouska-Uherska. Všechny instituce, které v té době už měly elektromotor, musely platit za své zaměstnance pojištění. Pojišťovna platila rentu vojákům z první světové války. Potřebovala svoji vlastní nemocnici, která se má starat o její pojištěnce, poskytovat péči lidem v akutních případech a eliminovala následky úrazů. Dělo se tak v rozsáhlé budově na Kolišti, kde ve dvoře si postavila svoji Úrazovou nemocnici v Brně. Ta je dnes ve vlastnictví města.

Na preventivní akci promluvil k veřejnosti také ředitel Fakultní nemocnice Brno.

Z rehabilitačního centra této nemocnice přišla primářka Hana Vavrušková, hovořila o poúrazové rekonvalescenci. Pozornost poutaly i přednášky o důležitosti krve v péči o pacienta po úraze nebo k tématu cvičení pro zvýšení fyzické zdatnosti seniorů. Program doplnili vystoupením umělci Alena Antalová a Alex Anders.

Návštěvníci se soustředili na prezentaci aplikace Záchranka. Na místě byla sanitka, ve které se lidé dověděli více o poúrazové první pomoci. Stanoviště na Zelném trhu obsadil také Český červený kříž, zájemci si tu mohli se zdravotníky popovídat o jejich práci.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.