Den rovnosti žen a mužů – 19. červen

od redakce

Prohlášení Komise žen ÚV KSČM

Dnem rovnosti žen a mužů si od roku 2006 vždy 19. června připomínáme stále nedokončenou cestu ke společnosti, kde bude rovnost mezi muži a ženami skutečnou prioritou. Před více než 100 lety mohly ženy v Československu poprvé volit, být voleny a pokračovat ještě intenzivněji v boji za svá práva. I když nerovností ubývá, stále existuje mnoho oblastí, v nichž jsou ženy znevýhodňovány. Jsou jim kladeny do cesty překážky v podobě společenských předsudků, stereotypů a různých druhů skryté diskriminace. Svoji roli sehrává i jejich vlastní nižší sebevědomí, větší zodpovědnost za výchovu a péči o děti, o staré rodiče a o domácnost. Ženy u nás v posledních letech předběhly muže v počtu vysokoškolských diplomů, přesto se dlouhodobě potýkáme s jejich nízkým zastoupením v rozhodovacích pozicích, ať už v byznysu, dozorčích radách nebo v politických stranách a volených funkcích. Nedostatečné je i zapojení žen do veřejného života. Zásadní překážkou rovnosti žen a mužů je přetrvávající rozdíl v odměňování. Muži jsou u nás za stejnou práci placeni v průměru o 22 % lépe, a to se za posledních 20 let téměř nezměnilo. Kromě diskriminace na pracovišti, ženy často vykonávají profese s nižším platovým ohodnocením a mimo nejvyšší manažerskou sféru. Často se jim také nedaří, kvůli nedostatku předškolních zařízení a služeb pro rodiče nebo i neochotě otců zapojit se více do péče o domácnost, slaďovat pracovní a rodinné povinnostmi. To, že ženy vydělávají v produktivním věku méně, se pak nevyhnutelně odrazí na jejich nižším důchodu a také vyšším ohrožení chudobou ve stáří.  Den rovnosti žen a mužů představuje příležitost zamyslet se nad všemi problémy. Bez emocí a předsudků hledat vhodná řešení, a hlavně skutečně něco udělat. Lidská práva jsou základem fungující demokracie, a to je třeba si stále připomínat. Zvláště v dnešní době, kdy se objevuje řada snah ženská práva omezovat, například zpochybňováním práva žen na potrat nebo ochrany žen před sexuálním a domácím násilím.

Komise žen ÚV KSČM dlouhodobě usiluje o vzdělávání a osvětu v oblasti rovnosti žen a mužů. Předkládá návrhy, které umožňují zapojení většího počtu žen do politiky KSČM. Systematicky věnuje pozornost řešením, která při současném drastickém zdražování všech životních potřeb a narůstající chudobě zlepšují situaci občanů České republiky. Zároveň důrazně odsuzuje válečné zločiny a jednoznačně se staví na stranu mírových řešení všech mezinárodních konfliktů.

(za)

Přečtěte si další články

13 komentáře

Prágl 21/06/2022 - 10:52

Prágl centrum korupce, vykulenec jen koulí bulvama a má to v paži, neboť fialovej nevyslalal vykulencově kmotrovskému spolku žádný signál, sebevraždí se obvinění, odsoupivší hlavní školník byl na poctu ten nejhorší co tam kdy byl, expolovička řídi DP dělá v místní probruselské tv, chapadla Dozimetru mohou sahat snad kamkoliv.

Nejhorší je, že i po tomto je v ulicích prázdno, neboť lidem je to zřejmě jedno !

Paterak 20/06/2022 - 15:51

Teda vám řeknu k té rovnosti, Agáta a Soukup. To je úplná rovnodennost. Snížit se a chodit s takovou slepicí, co má sex apel jak travní sekačka? To je pád od inteligentní Brožové k té kvočně. No Soukup je kohout asi jen na to pojímání. No už delší dobu dokazuje jak hluboko klesl. Tady ta rovnost je zřejmě neodiskutovatelná…

panucetni 20/06/2022 - 13:19

Takze komunistovi, ministryne vlad CSSR za socialismu.
Od 1948 do 1989 jich bylo 4, slovy ctyri, jedna za desetileti.
Vy nynejsi bojovnici za rovnost, prava, zastoupeni atd zen!

Paterak 20/06/2022 - 13:31

Pan ucetni, vy budete jednou vycítat Karlu IV., že jeho tata prohral bitvu u krescaku.

panucetni 20/06/2022 - 14:34

Synu, lhali za socializmu, lzou nyni a uz dlouho lhat nebudou.
Nemuzu najit, kolik dojicek bylo s RSDr Kabrhelovou ve Federalnim shromáždění.
Cesky svaz zen ma starost o UKR, levicove zeny kecy o spravedlnosti a idejich.

Paterak 20/06/2022 - 11:03

Běda mužům, kterým žena vládne: Černochová, Lejno, Pekanová…

Paterakova 20/06/2022 - 23:08

Presne na to cekam.
Je to v piči!
Paterak : byl jsem tam.

Agata prodavala chatu, treba ted pumpne Barrandova.
A dostane kvuli cecikum nejaky porad.

jmarek3 19/06/2022 - 16:41

To vis.
MÝTUS A REALITA: ŽENA ZA SOCIALISMU –

1974 Strougal pres 30 ministru, zadna zena.
1988 Adamec pres 30 ministru, 1 zena na kontrole.

Takze zbyva MDŽ.

FertAgro 19/06/2022 - 16:22

Jako ta Marvanova a dalsi, kteri mluvi a svedci proti STANu. To se u KSČ za desitky let nestalo.
Nebo ted v ANO proti majiteli, ani jeden! Zabari.

Omerta je část kodexu mafie, podle kterého je člen organizace povinen vůči policii a úřadům zachovávat mlčení o všech aktivitách organizace a jejích členech, i kdyby se mělo jednat o jeho nepřátele. Porušení tohoto „zákonu mlčení“ bývá trestáno smrtí. Smrt

Paterakova 19/06/2022 - 14:09

Ny ny ny Evžene.
Radši jezdi prstem po globusu a rozdávej celosvetova moudra.

MUDrc 19/06/2022 - 14:21

Co si říká slepice, když ji honí po dvoře kohout?

Ještě jedno kolečko, aby si nemyslel, že jsem kurva.

Paterak 19/06/2022 - 13:30

Tak u nás v rodině asi rovnost jen tak nebude. Co říkáš drahoušku? Ano, máš pravdu, jako vždy! 🤫

J. Kořínek 19/06/2022 - 14:44

PATERAKOVI
Honí kohout slepici ta si v duchu říká, ještě dvě kolečka, aby si nemyslel, že jsem kurva a kohout si říká, ještě jedno kolečko a kašlu na ni, kurvu jednu!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.