Dlužníci mají znovu získat možnost vyřešit exekuce tzv. milostivým létem

od redakce

Dlužníci mají od září znovu získat možnost využít tzv. milostivé léto a vyřešit své exekuce na dluhy u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Počítá s tím novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou ve středu projedná vláda. Ministerstvo spravedlnosti chce, aby Sněmovna návrh odsouhlasila už v prvním čtení. Cílem novely je zmenšení počtu exekucí.

„Dojde ke snížení zátěže celého systému vymáhání exekucí a k snížení tlaku na sociální systém, protože důsledkem snížení počtu exekucí by mohlo být i snížení počtu osob, které pobírají sociální dávky, a přesun části těchto osob z šedé ekonomiky do legálního zaměstnání,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu.

Do původního tzv. milostivého léta se mohli dlužníci zapojit od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Jejich exekuce se uzavřela, pokud zaplatili původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Nemuseli tedy platit penále, úroky a poplatky. Takto exekutoři zastavili 42.000 exekucí, což představovalo 3,2 procenta z 1,3 milionu případů, u kterých mohli dlužníci akci využít.

Podle ministerstva lze předpokládat, že někteří dlužníci milostivé léto nevyužili kvůli současné energetické krizi a rostoucí inflaci. “Peněžní prostředky, se kterými mohli volně disponovat, použili na úhradu zvýšených cen za energie a další položky, u nichž došlo ke zvyšování cen,” napsal úřad.

Nové kolo milostivého léta bude dopadat na exekuční řízení zahájená před loňským 28. říjnem, v nichž jako věřitel figuruje stát, územní samosprávný celek včetně městské části, státní příspěvková organizace, veřejná vysoká škola, státní podnik, zdravotní pojišťovna nebo například Česká televize a Český rozhlas.

Dlužníci by měli exekutorům nově hradit paušálně 1500 korun plus DPH. „Tato částka by měla lépe odrážet výši nákladů soudního exekutora,“ napsali autoři návrhu. Na zaplacení původní dlužné částky a paušální částky budou mít dlužníci čtvrt roku od účinnosti novely. Nově budou muset exekutorovi písemně sdělit, že žádají o postup podle právní úpravy milostivého léta.

Exekutorská komora uplynulé milostivé léto kritizovala s tím, že akce nenaplnila očekávání. Pokračování projektu je podle exekutorů „přinejmenším diskutabilní“.

(čtk)

Přečtěte si další články

8 komentáře

PetJednaLenin 11/05/2022 - 16:21

MARTINE tys debil.
Co ruZZaci mimo surovin, ktere jsou v zemi a Zapad jim doda technologie, udelali pro svet dobreho.

Kdo toci kohouty, valci a tim zdrazuje, Putler neasi vydira co muze.
Kdo sedi na psenici, krade ji a zavrel pristavy, Putler neasi rozesira co muze.
Horni Volta s jadernymi zbranemi, Putler neasi sbiji Zirkony a Armaty.

Pred BOLSEVIKY utekly statisice, zkus misto tlachani zmizet do euroasie.
Snyder: Německo vzorem v připomínání tragédie holokaustu, ruZZko se neomluvilo ani svym za zlociny komunismu.

jmm 11/05/2022 - 14:08

Není dlužník jako “dlužník”- dlužníci jsou různí

jmm 11/05/2022 - 14:07

Není dlužník jako “dlužník”….

Martin Volny 11/05/2022 - 10:39

Sankce ničí Rusko i nás, to ale pány nahoře nezajímá. Už vyšroubovali inflaci na 14 % a není konec. UK teď oznámila, že přeruší plynovod do Evropy a hned stoupla cena plynu na burze o 10 %. Sama ale bere plyn zpětným chodem z Německa. takže sebe neodřízne.

Martin Volný 11/05/2022 - 10:35

 Očekává se, že ceny energií v roce 2022 vzrostou o více než 50 % . Ceny neenergetických produktů včetně zemědělství a kovů by měly v roce 2022 vzrůst o téměř 20 %. Vzroste chudoba a počet bankrotů.
A litium a kobalt do elektroaut chtějí chtějí těžit v Kongu, gde těží malé děti v nesnesitelných podmínkách. EU to holt má všechno vymyšlené.

Martin Volny 11/05/2022 - 10:31

Stejně, jak bylo zlato Československa v Anglii po 1938 odevzdáno Hitlerovskému Německu.
K blahobytnému Západu se rychle blíží přízrak katastrofy: hladovění nebo jaderné apokalypsy. Nám nezbývá, než se zamyslet nad článkem Michaela Snydera: „Konec civilizace, jak ho známe, se blíží – a to je vlastně dobrá zpráva “.
Jen malá poznámka k tomu československému zlatu – ten zbytek si vyúčtovali spojenci za osvobození. Zpět se vrátilo jen 18 tun.

Martin Volny 11/05/2022 - 10:29

USA do Ukrajiny investovali od roku asi 2014 a i od dříve , miliardy dolarů a tak je chtějí dostat zpátky . V předcházejících jejich válkách toho moc nevyhrály a tak se snaží takto

PetJednaLenin 11/05/2022 - 10:27

BOLSEVICI, a už je to smazané.

Bývalý čínský velvyslanec na Ukrajině Gao Yu v projevu o mez. financích zhodnotil ruskou pozici ve válce jako stupňující se prohru, která bude znamenat konec jaltského světového pořádku a velmocenské pozice Ruska.

Rusko se podle něj nevymanilo z úpadku konce sovětské éry, tzv. Putinova renesance byla pouhou iluzí. Rusko je chudý stát, který nemá na to vést dlouhodobou válku.

Výkon Ruska v jiných oblastech je ještě horší a nevyváženější, než na bojišti. Ztratilo strategickou iniciativu, ztratilo možnost obnovit sféru vlivu na
středoasijské a poststovětské republiky.

Označuje za jádro konfliktu ruskou snahu o rekonstrukci impéria, kterou Západ odmítl připustit, nikoli expanzi NATO.

Po ruské porážce lze očekávat jeho potrestání, mezinárodní izolaci a vyloučení z mezinárodních ogranizací.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.