Dočasnou ochranu v ČR dostalo téměř 394.000 uprchlíků z Ukrajiny, za středu 1170

od redakce

Dočasnou ochranu v Česku získalo od únorového začátku rusko-ukrajinské války téměř 394.000 ukrajinských uprchlíků. Ministerstvo eviduje 393.525 vydaných speciálních víz, přičemž ve středu je dostalo 1170 Ukrajinců. Proti minulé středě, kdy byl státní svátek, jich bylo vydáno o 1146 více. Vyplynulo to z informací ministerstva na twitteru. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Kolik uprchlíků v Česku přesně pobývá, není však známo, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v ČR zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Aktuální odhad ministerstvo vnitra zatím nezveřejnilo.

Cizinecké policii se za téměř pět měsíců trvání ruské invaze na Ukrajinu podle údajů vnitra nahlásilo 354.768 lidí. Ve středu jich bylo 2277. Hlásit se ale nemusí děti do 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva zhruba třetina.

Nejvíce běženců je podle ministerských statistik v Praze, kde úřady evidují přes 90.000 uprchlíků. Na začátku týdne se znovu otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech, které hlavní město kvůli přetíženosti a nedostatku ubytovacích kapacit v polovině června uzavřelo. Město nicméně kvůli naplněné kapacitě nebude s výjimkou provizorních stanových městeček a kapacit zajišťovaných Správou uprchlických zařízení nabízet Ukrajincům ubytování.

O pokračování provozu krajských asistenčních center mají dnes jednat zástupci vlády s hejtmany. Na programu jednání Asociace krajů s ministry je také situace ve školství, které čeká po prázdninách příliv žáků a studentů z Ukrajiny.

(čtk)

Přečtěte si další články

17 komentáře

Paterak 15/07/2022 - 10:27

Jen dodám, že osobně nevím jak bych se v té době(!!!) zachoval k lidem, kteří mi vyvraždili celou rodinu…

Štěpa 15/07/2022 - 10:21

Dělení lidí na různé kategorie je právě základní charakteristikou kapitalismu a všech třídně rozdělených společností. Vidíme dnes jasně, že tato společnost, která má plnou hub stejných příležitostí a svobody pro všechny, je hluboce rozdělena a a to i socíálně, než byl socialismus.

Štěpa 15/07/2022 - 10:18

Nikde žádná střelba, nikde žádné bomby, nikde žádní vojáci. Přesto vykutálený kocourkovský předseda vlády z televizní obrazovky veřejnoprávní televize slabomyslně plká, rozverně pábí, bezostyšně lže, vyberte si, že jsme ve válce. Poplašná zpráva jak vyšitá

Cyrus Smith 15/07/2022 - 10:15

Dávným plánům Němců odstranit z germánského těla „zabodnutý slovanský trn“ dal Hitler aktuální platnost. V úřední zprávě o návštěvě prezidenta Háchy u Hitlera za Heydrichiády čteme:
 „Buď se český národ odkloní od svého dosavadního postoje a okamžitě vymýtí ze svých řad všechny elementy nepřátelské Říši, nebo bude muset opustit prostor, který po 1300 let považuje za svou vlast.“ (Zpráva v tisku, 10.6.1942)
V případě válečného střetu by sudetští Němci s osmdesáti miliony svých soukmenovců za zády, snad i ve spolupráci s  Poláky a Maďary, mohli celý národ zdecimovat, vymazat z mapy. Měli pro to již připraveny podrobné plány. Goebbels si v deníku poznamenal, že doufá, že Němcům vyjde Beneš vstříc tím, že přijme válku, která by byla jedinečnou příležitostí vypořádat se s přebytečnými Čechy, Moravany a Slezany. Tehdy si také Karl Schwabe, brněnský nacistický pohlavár, již dělal starosti, kde vzít 6 milionů rakví.

Jerry 15/07/2022 - 10:12

Obrat ve 2. světové válce byla bitva u Stalingradu 1943, kde Rusové zajali 50000 Němců a začali je zahánět nazpátek na západ. V Paříži mají na počest vítězství Rusů u Stalingradu dodnes stanici metra Stalingrad

Stalingradský meč je slavnostní dlouhý meč, který byl speciálně kovaný ve Velké Británii jako projev úcty britského lidu sovětským obráncům města během bitvy o Stalingrad, podepsaný králem Jiřím VI a předaný Churchillem Stalinovi.

Sovětský svaz a Británie kupovali zbraně podle smlouvy o půjčce a pronájmu. USA žili v míru a mohly vyrábět, zatímco Anglii Němci bombardovali raketami V1 a V2, kterých ale měli nedostatek.Pro Anglii, která ovšem až do vylodění až do roku v Evropě nebojovale vyráběli tanky v Kanadě. Rusové stěhovali všechny továrny za Ural z dosahu německých bombardérů.
To nikdo tají, to jen vy z toho děláte vědu. . Zbraně vozily konvoje PQ přes Atlantik do Murmanskay. Konvoj PQ17 německé ponorky rozstřílely a zahynulo mnoho amerických námořníků. Je o tom kniha i film zachycujících zkázu konvoje i barbarství německých námořníků střílejících do tonoucích v ledové vodě.

Paterak 15/07/2022 - 10:05

Nejdřív je příčina a potom následek. Nelze dnešním pohledem hodnotit chování těch co byli na straně vítězů. Odveta a poválečná msta zejména kriminálních skupin, je vždy krutá. Ale vždyť by nebyla kdy nebyla ta příčina…

Jiří 15/07/2022 - 07:11

Stalingradský meč je slavnostní dlouhý meč, který byl speciálně kovaný ve Velké Británii jako projev úcty britského lidu sovětským obráncům města během bitvy o Stalingrad, podepsaný králem Jiřím VI a předaný Churchillem Stalinovi.

svaty_vaclav 14/07/2022 - 23:04

Po Hitlerově Mnichovském diktátu kapitalistické Československo mohutně vyzbrojilo německý nacistický Wehrmacht. Každý pátý tank, kterými útočil v počátku 2. sv. války Wehrmacht na Sovětský svaz, pocházel z kapitalistického Československa a z výzbroje československé armády. Po celou dobu 2. sv. války kapitalistické Československo pod značkou Böhmen und Mähren poslušně dodávalo německému Wehrmachtu výzbroj a vojenský materiál. Sabotáže vojenské výroby se v Československu převážně nekonaly, Čechoslováci byli poslušní a poslušně plnili německé požadavky.

Sledujte @neCT24

Jerry 14/07/2022 - 20:47

Obrat ve 2. světové válce byla bitva u Stalingradu 1943, kde Rusové zajali 50000 Němců a začali je zahánět nazpátek na západ. V Paříži mají na počest vítězství Rusů u Stalingradu dodnes stanici metra Stalingrad.. Západní spojenci se vylodili až v červnu 1944, kdy Rudá armáda už hnala Němce polskem do Berlína.

Winston Churchill předal Stalinovi v r. 1943 za vítězství u Stalingradu meč od krále Jiřího VI. Podrobnosti na anglické Wikipedii.
Teď nová Hitlerjugend vylézá z děr a chce celou historii obrátit.

Jerry 14/07/2022 - 20:40

Bitva před Moskvou se počítá vedle obležení Leningradu, bitvy o Stalingrad, bitvy v Kurském oblouku, operace Bagration a bitvy o Berlín k rozhodujícím bitvám Velké vlastenecké války. V této bitvě také ě skončila německá blesková válka Wehrmachtu 

Počty vojáků na začátku bitvy o Moskvu- Německo : K 1. říjnu 1941: 1 000 000 vojáků 1 700 tanků 14 000 děl a minometů SSSR 1 250 000 vojáků 1 000 tanků 7 600 děl a minometů

Celkem v bitvě padlo nebo bylo zajato až 1 300 000 mužů. Wermacht byl i vzhledem k dlouhým zásobovacím liniím silně oslabený. Byla to jeho první porážka. Porážka Němců dala poraženému západu naději,že je Hitlerova německá říše porazitelná.

Jerry 14/07/2022 - 20:39

Německo vyzbrojil zbrojní průmysle poraženého Norska, Dánska, Holandska, Belgie, Francie,naše Škodovka. No a Amíci prodávali zbraně Rusku a Británii podle smlouvy o půjčce a pronájmu. Sami na válku ještě neměli,až v r.1944 při vylodění.

Přesně před 76 lety zaútočilo na Berlín 937 amerických létajících pevností B-17. Cíl byl jasný – zničit hlavní město Hitlerova Německa. Během tohoto náletu zemřelo 22 000 lidí.

Němci napadli Belgii, Lucembursko a Nizozemsko 10. V 1940 , Francii 5. 6 a a během pár týdnů je porazili.Brity zahnali za moře. Po útěku francouzské armády dne 22. června podepsalo Francie a Německo příměří v Compiègne.  Nazývá se to blesková válka.

Pak Němci v r41 napadli SSSR a chtěli být do zimy v Moskvě. Tam první porážku utrpěli pod Moskvou a celá Evropa a západní spojenci zvedli hlavu a začali věřit na konečnou porážku Němců a záchranu západní civilizace před hunskými barbary.

Emil Novák 14/07/2022 - 19:48

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

kupec 14/07/2022 - 19:05

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek odpoledne klesla o více než tři dolary a dostala se na úroveň z doby před válkou na Ukrajině.

KDY ZLEVNÍTE VY SVINĚ DRAHÝ RAFINERSKÝ A PUMPAŘSKÝ !

FIALO TY DEBILE, TÁHNI S PĚTINEGRAMOTAMA DO KELU !

Paterak 14/07/2022 - 18:06

Viděl jsem záběry z jedné africké země, kde před malými dětmi jacísi vojáci rozsekali jakéhosi živého černocha. Násilí v Africe, kam se podíváš, přenášené migranty do západních měst.Ty děti byly naprosto apatické a netečné. Co se dnes děje na Cejlonu? A komedie v Buči, kde to chtěli Rusové na OSN prošetřit? A Britové to tam zasekli. Proč? Že by najednou tak stranili Rusům? Pochybuju.
Žijeme v době násilí a vražd. Ale kvůli krutostem jinde si ničit vlastní zem? Že jsem bezcitný? Ano, žiju v kapitalismu a tam jdou city stranou! A věř, že až to všechno vyplave budou i ukrajinská prasata. Stavět se dnes na něčí stranu je dnes pofidérní…P.S. Ta hlavní strana je naše zem. A to měj vždy na mysli.

Paterak 14/07/2022 - 17:06

Na slovo dočasná, dočasně jsem od jisté doby alergický. No to tu byli dvacet let taky ukrajinští vojáci. Tenkrát pomáhali našemu socialistickému systému, dnes to jejich vládnoucím fašistům vracíme! Stále přátelé ve zbrani…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.