Vláda ve středu projedná, co lze udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News ministr práce a sociálních věci, vicepremiér Marián Jurečka (KDU-ČSL).
Prudké zdražování zrychlilo po vypuknutí konfliktu na Ukrajině a v posledních dnech se projevilo zejména v cenách pohonných hmot. Průměrné ceny se už ve čtvrtek poprvé dostaly nad 40 korun a dál stoupají. Na zvýšené náklady upozornili už dopravci, podle nichž nelze za současných výdajů dlouhodobě jezdit. Chtějí o opatřeních jednat s vládou.
Nutná pomoc občanům a domácnostem je podle Jurečky jedním z hlavních vládních cílů při řešení současné krize. »Situace se dramaticky změnila, musíme hledat cesty, jak tomu čelit,« řekl Jurečka k současnému zdražování. Zdůraznil, že nejde jen o ceny benzinu a nafty, ale také další energie, potraviny a další suroviny.
Mezi zvažovaná opatření zařadil Jurečka například zastropování cen strategických surovin, zejména pak energií a paliv, dále úpravy výše DPH či spotřebních daní, nastavení dalších bonusů nebo nových slev na poplatníka. Konkrétní úpravy ovšem neupřesnil. Jurečka zároveň uvedl, že pro přijetí účinné pomoci je nutné rychlé schválení státního rozpočtu.
Opatření, jak zmírnit dopady zdražování energií či potravin podpořil i bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něho však vláda dosud postupovala bohorovně a pomoc je pomalá. Domácnostem a hlavně podnikatelům podle Havlíčka v posledních dnech vzrostly náklady místy až o desítky procent.
Návrhy pomoci firmám a domácnostem, kterým hrozí tzv. energetická chudoba, zvažovala vláda už před vypuknutím války na Ukrajině. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) tehdy mezi zvažovanými opatřeními pro firmy zmínil například kompenzace z plateb za emisní povolenky nebo přeplatků DPH, dále překlenovací úvěry od státních finančních institucí nebo půjčky od komerčních bank se státní zárukou. U domácností chtěl Síkela například posunout limity pro ohrožení energetickou chudobou. Jednou z cest by mohly být speciální tarify pro postižené domácnosti. Pomoc má být podle něho co nejvíce adresná. Bývalá vláda vloni zmocnila tehdejší ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty energií na listopad a prosinec.
Maďarská vláda vloni rozhodla stanovit na přechodnou dobu strop cen pohonných hmot. Polský premiér Mateusz Morawiecki v lednu představil druhý balík opatření, která mají zmírnit dopady rostoucí inflace. Opatření zahrnují dočasné snížení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot a potravin.
(ng)
4 komentáře
Buržoazní režim už podruhé za 32 let okrádá pracující o úspory.
Ke všemu tomu rušení plynu a uhlí , zrušení Nord stream 2 , zdražování plynu a uhlí, teď ještě ke všemu soud zrušil emisní výjimku pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Musí plnit limity, nebo zastavit provoz, uvedly v tiskové zprávě Hnutí Duha a Greenpeace, jestli zastaví provoz jim nevadí. dosáhly svého. Nám zase nezbyde než rozdělávat ohníčky. Blaze tomu, kdo bydlí u lesa !!
Měli bychom se zase vrátit k potravinové soběstačnosti a podpoře místního zpracování. Ukazuje se , že tohle ježdění kamionů po EU sem a tam , spíš sem může jednou skončit nebo se platit “zlatem”.
Pojedu pro naftu do Polska…. :-(
Komentáře jsou uzavřeny.