Druhá světová pro školáky

od redakce

Tak by se ve zkratce dal charakterizovat projekt, který v sobotu 10. září v rámci Mezinárodního dne památky obětí fašismu prezentovaly představitelky spolku Země lípy/ROD na své pražské smíchovské akci. Projekt formou videí přibližuje jednak události, které byly jakousi válečnou předehrou, tedy podpora amerických a evropských finančních kruhů Hitlerovým rozpínavým plánům, posléze válku samotnou, především boje na území SSSR, a končí jadernou tragédií v Hirošimě a Nagasaki. 

Projekt je určen především nejmladší generaci, která nemá patřičné povědomí o tom, proč a jak válka vznikla, co jí předcházelo, ani o detailech, jak probíhala. Ostatně také zástupce mladé generace přednesl v průběhu diskuse báseň napsanou dětmi vězněnými za války v německém nacistickém koncentračním táboře.

»Připomínat se ty události musí, protože lidé dnes zapomínají, ve škole se o tom neučí, dokonce jsem slyšela názor, že prý koncentráky neexistovaly. Proto je třeba tyto věci připomínat, aby lidstvo nezapomínalo na tehdejší hrůzy,« řekla Naší pravdě jedna z organizátorek projektu Marie Šišáková. Na otázku, zda také nemá pocit, jako kdybychom v současné době prohráli druhou světovou válku, pak řekla: »Já myslím, že ne, vítězové té války jsou jasní. Akorát že dnešní vládnoucí garnitura se snaží dějiny obracet, a náš spolek vznikl proto, že nejen chceme spojovat lidi slovanské národnosti, ale i proto, že nenecháme dějiny přepisovat.«

Arogance moci

V diskusi pak řečníci tato její slova potvrzovali a odmítali kroky současné politické reprezentace, která, ovládána politikou představitelů USA a Německa, se za každou cenu snaží přepsat výsledky druhé světové války. Vladimíra Vítová, předsedkyně Českého mírového fóra, mj. ostře zkritizovala deklaraci Evropského parlamentu, podle níž byl SSSR spoluviníkem druhé světové války. Zároveň poukázala na to, že Evropská unie začala velmi štědře finančně podporovat přepisování dějin. »Pro české politiky je nyní de facto žádoucí odstraňování soch našich osvoboditelů. Proto se žádný vrcholový politik ČR oficiálně nedistancuje od skandálního odstranění sochy maršála Koněva.«

V podobném duchu se nesla vyjádření i ostatních diskutujících. Místopředseda ÚV KSČM a předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča připomněl, kromě jiných důkazů o přepisování historie vedením Prahy, i nechutnou anabázi s přejmenováním Koněvovy ulice na Žižkově, kdy přes odmítavé stanovisko místních občanů tuto změnu páni na žižkovské radnici prosadili. »Je to důkaz arogance a snaha totálně vymazat z paměti lidí heroickou minulost. My sice dnes taháme za kratší konec provazu, ale není třeba rezignovat, o čemž svědčí nedávná demonstrace na Václavském náměstí.« Zároveň připomněl další demonstraci, chystanou na 17. září od 14 hodin tamtéž, a také poděkoval organizátorům projektu za jejich záslužnou činnost.

Prohráváme budoucnost…   

Další řečník Marek Adam varoval, že dnešní fašismus se obléká do nových šatů a schovává se za nové masky. Podle něj dnes čelíme holocaustu slovanských národů. Proto je nutno ukončit válku na Ukrajině.

Jiří Černohorský v diskusi kritizoval nekompetentnost české vlády s tím, že se za ni stydí. Mimo diskusi pak týdeníku Naše pravda na otázku, zda jsme vlastně v dnešní době neprohráli druhou světovou válku, řekl, že se obává, že spíš prohráváme naši budoucnost. »Bojím se, že lidé stále neotevřeli oči, i když si myslí, že je mají otevřené. Žijeme v bludu 33 let mediální kampaně za demokracii a svobodu. Tady ve skutečnosti nikdy žádná svoboda a demokracie nebyla. Jsou to vlastně taková pozlátka, taková chiméra. Pokud není možné, aby občané ČR rozhodovali v celostátním referendu, pak se nemůžeme bavit o jakékoliv svobodě a demokracii. Jestliže tohle lidé stále ne a ne pochopit a znovu jdou volit další a další ‚spasitele‘, pak si myslím, že bohužel prohráváme svoji vlastní budoucnost.«

Kromě toho upozornil, že Evropskou unii zpoza oceánu ovládají jedinci, kteří vlastní banky, korporace. »A je tady určitá paralela s druhou světovou válkou, kdy to, co se děje dneska Evropě, je vlastně taková válka, kdy jde o naprosté ‚vychuzení‘ lidí v Evropě, naprostou likvidaci států, průmyslu a všeho. To je vlastně válka v jiné podobě a ta paralela je v tom, že opět si mnou ruce Američané, kteří si říkají, zase jsme tu Evropu pěkně dodělali.«  

…ale naděje tu je

Jak řekla Naší pravdě předsedkyně spolku Země lípy/ROD Dana Schejbalová, málokteré děti na druhém stupni vědí, kdy a jak válka začala, nebo že probíhala i jinde než v Evropě. A o tom, co jí předcházelo, např. mnichovská zrada, o tom nemají ponětí. Vědí, kdy válka skončila, ale detaily o průběhu války neznají. »Proto je projekt uzpůsoben tak, aby to děti pochopily. Na svých webových stránkách máme výzvu pro školy, že nabízíme diskuse, besedy, přednášky, oslovujeme i přímo děti. Dvě komunitní školy už zájem projevily. Ozvaly se i různé kroužky, které se věnují naší historii, takže vidím určitou naději, že ten zájem je.«

V závěru akce mohli účastníci podepsat petici ANS, která odmítá snahu českého ministra školství zavést do českých škol tzv. sladění postupu ve výchově a výuce s Ukrajinou. »Problém utečenství z Ukrajiny není možné spojovat s radikálním zásahem do výuky a výchovy českých dětí,« píše se v preambuli petice.

Miroslav KANTEK

FOTO – archiv Dany SCHEJBALOVÉ

Přečtěte si další články

57 komentáře

petr 15/09/2022 - 06:19

petr
14/09/202220:28 –
ruSSká armáda je druhá nejlepší ! na světě ? neee,na Ukrajině !

jmm 14/09/2022 - 08:56

Historie je někdy “sranda”, ale jen z ní se dá poučit:
“…Vezmeme-li celkový počet mrtvých, převýšil počet obětí války Severu proti Jihu americké ztráty v obou světových válkách, revoluční, mexické, španělské a vietnamské dohromady! Údaje o celkových ztrátách se dosud rozcházejí, přičemž oběti Unie jsou spočítány přesněji….”

“…Na Severu panoval dosti svérázný systém doplňování, když z 206 678 odvedenců jen 46 347 nastoupilo službu, zatímco 86 724 platilo vládě za to, že se službě vyhnuli, a 73 607 platilo náhradníkům za to, že slouží místo nich. To vyvolávalo ve společnosti značný odpor a ne náhodou se říkalo, že je to „válka chudáků“, neboť bohatí se z ní tímto ne právě vlasteneckým způsobem jednoduše vykoupili….”

To mi něco teď připomíná….

jmm 14/09/2022 - 08:00

30 000 000 dík Ruskému lidu ,že se 1941-1942 u Moskvy nevzdali a tu “po mnichovskou evropskou elitu” zahnali do patřičných mezích a Český národ i Já jsem se mohl narodit do nádherné zemi….
Nechci současnou fašisticko rasově mititantní “světovou” elitu…!

antikomunista je člověk,který pochopil teorii komunizmu a který zakusil praxi socializmu 13/09/2022 - 16:30

B29 Ahttps://www.armyweb.cz/clanek/prvni-superpevnost-b-29-na-pude-sovetskeho-svazu?fbclid=IwAR36mrGlGusFqVK3AgfnkMVfQ1-kFqLWypCXQDn2a-nTjEY_RDVgYLPrm0k

fronda 13/09/2022 - 23:28

Jistě, proto je nejvíc antikomunistů v USA a nejvíc komunistů v Rusku.

VLÁDO PODÍVEJ SE NA KOLIK JIŽ DÁVNO ZASTROPOVALI JINDE V EU !!!" 13/09/2022 - 14:42

Vládo tak drahý strop na elektřinu si srč do konečníku !!!

Vládo tak drahý strop na elektřinu si srč do konečníku !!!

Vládo tak drahý strop na elektřinu si srč do konečníku !!!

Rudý vítr 13/09/2022 - 08:04

Děkujeme sovětskému lidu za osvobození aj Koněva dáme zpátky a půjdem po kolenou do Kremlu prosit o odpuštění.Toto se nedělá bojím se že už je pozdě…..

fronda 13/09/2022 - 23:25

Havlíček psal o carském impériu poloviny 19. století a to měl jistě pravdu. Ovšem kdyby navštívil impérium anglické (např. Irsko trpící hladomorem, rozdrcení Indie), americké (agrese proti Mexiku, chov otroků) nebo kterékoliv jiné, byl by jistě zhnusen ještě víc.

ruSSký blitzúprk 13/09/2022 - 08:48

Koněva dáte zpátky ? kam ? chachaaaaa,vy určitě … :)

fronda 13/09/2022 - 23:25

A porazíme to tlusté prase před Ústřední odborovou radou.

Pambuch svami 13/09/2022 - 00:56

Jeste ze mame ty ruSSaky, co se biji za Volynaky, Polaky, Ukrajince, kdyz POL pomahaji UKR nejvic.

Nasi komuniste brzy mentalne preskoci do druhe poloviny XX. století

Basnik 13/09/2022 - 01:00

Skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán,
|: s puškou v ruce, s ohněm v srdci,
uhání vpřed partyzán :|

KSČ důrazně protestuje !! 12/09/2022 - 23:58

VŠECHNA ČEST

Všetko spojené so slovom Rusko je fake. Fejkový cár, fejkový štát, fejková armáda, fejkové voľby…

V regionálnych voľbách v Rusku podľa oficiálnych údajov opäť zvíťazili kandidáti podporovaní Kremľom. Posty si udržalo všetkých 14 doterajších gubernátorov a strana Jednotné Rusko si zachovala najväčší počet poslancov vo väčšine zákonodarných zborov.

fronda 13/09/2022 - 23:20

Rozhodně šlo o volby daleko demokratičtější, než “hlasování” inscenovaná kyjevskou diktaturou. Tam už dávno veškerou opozici zlikvidovali, někdy i fyzicky.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.