Dubová alej v kraji první, v ČR sedmá

od redakce

Jak již Haló noviny informovaly, anketa Alej roku zná své vítěze. V Olomouckém kraji získala prostějovská zástupkyně již třetí prvenství v řadě.

Více než stoletá dubová alej nacházející se na hrázi rybníka v Drozdovicích získala nejvíce anketních hlasů v kraji. Napodobila tak své městské předchůdce v této soutěži. Loni zvítězily v kraji lípy u Hloučely a před dvěma roky zabodovaly platany z Rejskovy ulice.

»Odhadované stáří dubové aleje na hrázi drozdovického rybníka se odhaduje na více než sto let. Mám velkou radost, že městem Prostějov nominovaná alej obhájila celokrajsky první místo,« komentovala úspěch náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodala: »Děkuji všem hlasujícím a také fotografovi Zbyňku Honestovi, jehož snímky aleje dopomohly ke krajskému vítězství.« V celostátním pořadí se prostějovská dubová alej umístila na sedmém místě.

Absolutním vítězem v celostátním měřítku se letos stala Klokotská alej z Táborska. »Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,« upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová. Do jedenáctého ročníku ankety se zapojilo 8878 hlasujících. Vítězná Klokotská alej obdržela 999 hlasů. Prostějovská dubová alej se líbila 243 hlasujícím. Z regionálního hlediska se v Olomouckém kraji umístila na druhém místě Ripperova promenáda v Lázních Jeseník a třetí příčku obsadila Lipová alej v Potštátě.

Do ankety bylo celostátně přihlášeno 93 alejí, z Olomouckého kraje usilovalo o přízeň hlasujících deset stromořadí. Slavnostní předání cen by mělo být tradičně v květnu, a to právě pod korunami vítězné aleje. Nominující Klokotské aleje Jana Hralová na místě převezme hlavní cenu, let balonem. Všech 14 regionálních vítězů se pak může těšit na dárkové balíčky s poukazy na knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Patroni ankety ještě zvolí tři nejkrásnější fotografie, jejichž autoři získají hodnotné ceny od společnosti Canon. »Vítěze vyhlásíme 27. ledna ve 12 hodin,« doplnila Ondrigová.

Josef AUGUSTIN

FOTO – autor článku

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.