Dufek: Okamura neodhadl dopady nominace Bašty do prezidentské volby

od redakce

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek se vyslovil k výsledku prezidentských voleb. Je přesvědčen, že SPD měla postavit do volebního klání spíše svého bývalého europoslance generála Hynka Blaško. »Byl by to střet názorů jednoho generála s názory druhého generála. Zkrátka střet odlišných názorů dvou bývalých profesionálních vojáků o tom, jak oni vidí svět kolem nás,« uvedl Dufek.

Jak hodnotí Dufek prezidentské volby v souvislosti s rolí, jakou při nich sehrály obě opoziční strany, tj. hnutí ANO a SPD, které se vyprofilovaly jako obhájkyně zájmů běžných občanů? Dufek si je jist, že ANO splnilo svoji úlohu, neboť jeho kandidát, předseda ANO Andrej Babiš ve svých předvolebních prohlášeních vždy zdůrazňoval, že právě toto hnutí zastupuje zájmy běžných občanů. Zatímco v případě SPD, pod vedením jejího předsedy Tomia Okamury, došlo k »překombinování« situace. »Problém spočívá v tom, že do role kandidáta na funkci prezidenta vybral Okamura člověka, o kterém věděl, že ho jako osobnost v očích veřejnosti nezastíní a neohrozí jeho další politickou kariéru. Naprosto nesprávně odhadl dopady tohoto svého politicky špatného kroku, což se prokázalo tím, že Jaroslav Bašta nedosáhl na kýžených 18 % hlasů, jak si vedení SPD naivně představovalo,« domnívá se Dufek. Bašta získal v prvním kole 4 % hlasů, což je méně, než získala SPD ve sněmovních volbách.

SPD měla podle mínění Dufka spíše postavit generála Hynka Blaško, »protože potom by to mělo jinou politickou úroveň. Byl by to střet názorů jednoho generála s názory druhého generála. Zkrátka střet odlišných názorů dvou bývalých profesionálních vojáků o tom, jak oni vidí svět kolem nás«. Bašta měl před druhým kolem »spíše mlčet«.

Dufek zhodnotil i vyjadřování Okamury před druhým kolem prezidentské volby, kdy se veřejně vyjadřoval, že SPD nikoho nepodpoří a Okamura odevzdá prázdnou obálku. Tím podle jeho mínění »naštval proti sobě, a potažmo i proti SPD naprostou většinu svých příznivců, což se právě ukázalo při hlasování v tomto druhém kole«. Podle Dufka to ukazuje, že »s takovým člověkem, jako je Tomio Okamura, nelze uzavírat žádnou dohodu«.

(svo, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.