Dukovany chránili vojáci ze zálohy

od redakce

Součinnostní cvičení Safeguard Dukovany 2022, při kterém se v okolí Jaderné elektrárny Dukovany pohybovali vojáci Armády ČR, se konalo od 7. do 9. listopadu na Třebíčsku. Prověřilo připravenost vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi.

U elektrárny se cvičení opakuje jednou za čtyři roky. Vojáci si vyzkoušeli nové mobilní systémy pro výstavby barier nebo stavbu a používání tzv. kontrolně propustných míst ze speciálního betonu. Při cvičení bylo u elektrárny slyšet cvičnou střelbu, na kterou nebylo třeba reagovat.

Za Armádu ČR se do výcviku zapojili vojáci pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Jihlava společně s vojáky Krajského vojenského velitelství Jihlava, vojenské policie a 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Součinnost jim poskytli policisté Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a vybraní pracovníci JE Dukovany.

Policisté Kraje Vysočina se zapojili do dynamické ukázky, kterou měli na starosti policisté speciální jednotky Dukovany. Šlo o zákrok proti nebezpečným ozbrojeným pachatelům, kteří se chtěli dostat se do zakázaného prostoru v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny s cílem provést teroristický útok. Naopak při statické ukázce policisté představili služební dopravní prostředky, výstroj a výzbroj speciální jednotky Dukovany, výstroj a výzbroj prvosledové hlídky a speciální vozidlo kriminalistických techniků, které se využívá k výjezdům na místo činu. Na místě se představil také odbor služební kynologie se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání nástražných výbušných systémů. Představil se vzdušný monitorovací systém objektů elektrárny, nový systém mobilních barier ze speciálního kompozitního betonu od českého výrobce, také ukázka ručních zbraní a vybavení AČR i speciální letecká dronová technika.

Cvičení vyvrcholilo ve středu 9. listopadu dynamickými ukázkami v terénu, při kterých reagovali vojáci a policisté na varianty simulovaného napadení jaderné elektrárny. Také pohybovými ukázkami podpory vojenské pozemní jednotky vrtulníky Mi-24/35 popřípadě Mi-171 Š.

Při cvičení nebyl omezen pohyb obyvatel.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.