Dukovany zblízka

od redakce

Mimořádná příležitost podívat se za ochrannou betonovou zeď Jaderné elektrárny Dukovany nebo do skladu použitého paliva, který je jedním z několika přísně střežených objektů – to je lákavá část programu speciálních exkurzí zvaných Dukovany zblízka. Tuto možnost mají pouze obyvatelé obcí z blízkého okolí Jaderné elektrárny Dukovany, kterou jim připravili dukovanští energetici ve spolupráci s místními obecními úřady. Díky velkému zájmu byly všechny termíny rychle obsazeny.

Každé květnové a červnové sobotní a nedělní dopoledne tak do elektrárny přijíždějí skupiny obyvatel, často i ve větších rodinných uskupeních, kteří využívají možnosti podívat se nejen do zdejšího informačního centra, ale v doprovodu průvodkyň a ostrahy také do střeženého prostoru elektrárny. Autobus, který poskytuje elektrárna, je přiveze z domova až do Dukovan a nazpět, ale také je proveze střeženým prostorem. Trasa vede kolem speciálního seizmicky odolného dieselgenerátoru, dále pak kolem nových ventilátorových chladicích věží až ke skladu s kontejnery s použitým palivem. »U skladu mohou návštěvníci vystoupit z autobusu, podívat se dovnitř a na vlastní oči se přesvědčit, v čem a jak se takové palivo skladuje,« přiblížil část prohlídky Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Závěr je věnován šestikilometrové projížďce okolo elektrárny, při které zájemci navštíví největší jadernou vinici a místo výstavby nového jaderného zdroje.

I přes skutečnost, že účastníci exkurzí žijí v okolí elektrárny celý život, je to pro řadu z nich úplně první návštěva. V rámci 16 mimořádných exkurzí elektrárnu navštíví přes 640 zájemců s věkovým rozpětím 15 až 90 let z měst a obcí Naloučany, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrotovice, Hartvíkovice, Březník, Dolní Vilémovice, Lhánice, Tetčice, Ivančice, Příštpo, Rouchovany, Zbraslav, Bohutice, Moravský Krumlov a Valeč.

Do infocentra Jaderné elektrárny Dukovany přijíždějí zájemci z různých koutů naší země i ze zahraničí, a to mnohdy i z velké vzdálenosti. Námět na vytvoření speciálních tříhodinovou prohlídek pro obyvatele z blízkého okolí elektrárny vzešel na základě zájmu zastupitelů obcí a měst, kteří se prohlídek účastnili před dvěma lety.

Další exkurze s rozšířeným programem a možností podívat se do střeženého prostoru elektrárny, tentokrát určené pro veřejnost, připravuje elektrárna na 30. července v rámci tzv. 24 hodin otevřených dveří JE Dukovany. V září se pak zájemci o jadernou energetiku mohou těšit na oblíbené noční prohlídky. Program i nabídka termínů bude včas zveřejněna na webových stránkách a FB profilu Infocentra.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

11 komentáře

fronda 09/06/2022 - 23:20

Díky komunistům a socialismu máme alespoň nějaké jaderné elektrárny. Buržoazní režim nedokázal vytvořit nic, akorát umožnil rozkradení republiky.

NINO 09/06/2022 - 23:45

Take jste sledovali rusky film o Cernobylu?
No tam jak obyvatelum i svetu ulhani bolsevici nic nerekli atd..
Tak hrdinni prislusnici KGB pronasledovali agenta CIA, ktery se tam v dobe exploze pohyboval.
A pak svete div se.

fronda 11/06/2022 - 00:32

A jéje, tady někdo nechápe rozdíl mezi dokumentem a dramatem.

Tajil ulhaný zrádce Gorbačov, patrně v rámci té jeho “glasnosti”.

Jmm 09/06/2022 - 23:52

Stihat je ty ku*vy reditele a namestky, co to privatizovali a rozkradli, dovolili to.
Neohlizet se na KSC, VUML, proste nic.

Jinak frondo elektriku porad vyvazime, ovzdusi a vsechno je vycistene, nikdo KSC nedal miliardove ekologicke skody k nahrade….

Nastupuje zelena energie, euroasijci at zustanou doma, vsak mi si to vyresime.

fronda 11/06/2022 - 00:26

Kdo to dovolil? Vládla tady tehdy ODS, pak ČSSD. Když se pozavírají všichni privatizátoři, nestane se velká chyba.

Dneska si svět hraje na emise skleníkových plynů a tady vůbec není “všechno vyčištěné”.

Během vlády KSČ nebyly způsobeny o nic větší ekologické škody, než bylo v těch dobách i v jiných vyspělých průmyslových zemích obvyklé. Spíš naopak.

Jo, většina průmyslu byla odsunuta do Asie, kde jedou na uhlí, my si tady proto můžeme hrát na zelenou energii. Elektroocel prostě dovezeme. :D

čtk+ 09/06/2022 - 15:48

Pane kolego,

u nas v CTK je to stejne.
Ten jejich (jac) bez uplaty parazituje na CTK.
Pry mame Rude pravo, mlcte.

Mgr. MARTINA VAŠÍČKOVÁ, tisková mluvčí ČTK

Xaver 09/06/2022 - 15:54

Me taky zneuzili.

Jak expert Andor Sandor rekl, ze Rusko zvitezi ve valce.
A KSCM to vlilo krev do zil, ze lez a bezpravi muze zvitezit.
Tak jsem se chtel zucastnit toho miroveho vyslapu, ale proste to nedam.
Treba bych tam nasel lasku.

XTV

fronda 09/06/2022 - 23:10

Lež a bezpráví vítězí v posledních 32 letech skoro pravidelně. Tentokrát snad pro změnu zvítězí svoboda a demokracie, navzdory masivním zbrojním dodávkám Západu fašistům..

CSVS 09/06/2022 - 13:56

Tady je nekdo vetsi blazen nez nekteri diskutujici.

Publikovat jen tak zpravu Infocentra CEZ.
Jeste ze jste nenapsali, ze poradala KSCM Dukovany.

Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

jmm 09/06/2022 - 14:41

“CSVSvejtřasko”-bezdíků
Nečtu profitované “WEBy/Info CEZ” – cenzurou
A CEZ se svýmy “odměnami” ať mi políbí “pr*el”…
Pane “Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany”

MajkazG 09/06/2022 - 16:12

JMM chovejte se slusne, nebo dostanete ban!
Tady pan Xaver ma problemy s fyzicnem i duchovnem.
A Vy misto obdivovani vytvoru Rosatomu delate curbes.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.