Fasáda evropské demokracie dostala od bombardování NATO trhliny

od redakce

V den a hodinu, kdy před 23 lety začaly padat bomby Severoatlantického paktu na Bělehrad a další srbská města, se sešli lidé před Velvyslanectvím Srbské republiky v pražské Mostecké ulici. Konala se zde každoroční pietní vzpomínka na nevinné civilní oběti útoku NATO. Účastníci poukazovali na rozdílné mediální pokrytí tehdejší války NATO a té současné na Ukrajině.

Zakladatel ČSR T. G. Masaryk měl srbský pas, upozornil v úvodu poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) s nevyslovenou otázkou: Jak jsme se k Srbům zachovali? »Dne 24. března 1999 přestalo platit mezinárodní právo a začalo platit právo silnějšího… Civilní oběti byly nazvány, cynicky, kolaterálními ztrátami,« rozhořčil se Foldyna, jenž současně trpce poznamenal, že se lidé na tomto místě poblíž Malostranské mostecké věže 23 let scházejí, aniž by v březnu 1999, a vlastně to platí dosud, dostali o mainstreamu úplné informace o tehdejším bombardování. »Všichni byli v klidu« – na rozdíl od kontinuálního mediálního vysílání o současné válce na Ukrajině. Zločin válečné agrese pak »završili jako banda loupežníků« na zasedání vlády v Teplicích v roce 2008 uznáním samostatného Kosova, dodal poslanec.

Představitel pořádajícího spolku Přátelé Srbů na Kosovu a Metochii Václav Dvořák na pietním shromáždění, kdy před zdmi ambasády lidé zapalovali svíčky, provedl výčet ztrát způsobených Severoatlantickým paktem, jehož členským státem krátce již byla i Česká republika: 2300 leteckých útoků, shozeno 22 000 tun vojenského materiálu, 1300 tomahawků, kazetové bomby, rozbito přes 3000 škol a nemocnic, 54 objektů dopravní infrastruktury, 176 kulturních památek, z toho 23 středověkých klášterů, zabito na 2000 civilistů, včetně 89 dětí… Cílem bylo rozbít mnohonárodnostní Jugoslávii coby konkurenta Evropské unie, míní Dvořák.

Cizí vojenské základny na našem území rázně odmítl předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča, a to nejen ve světle agrese NATO před 23 lety. Když někteří současní mocní vykládají, že členství v NATO je přínosem, tak reálné skutky tohoto paktu svědčí o opaku, řekl a varoval před dalším zapojením do NATO.

Biden má tu drzost

Obdobné obvinění amerického prezidenta Joe Bidena (které učinila ve čtvrtek v Haló novinách europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná, že Biden není věrohodný, když nazval ruského prezidenta válečným zločinem, ačkoli sám ve své senátorské funkci v roce 1999 navrhl bombardovat Bělehrad) snesl na Bidenovu hlavu europoslanec Ivan David (SPD). »A dnes má Biden tu drzost, že jiné označuje za válečné zločince!«

Nejen Biden, také tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová má prsty v operaci NATO Spojenecká síla a v »kolaterálních ztrátách«. Poté europoslanec David, ale i Dvořák, zcela nepietně připomněli její podíl, coby mocné političky, na usmrcení bezpočtu nevinných lidí. Jejich slova zazněla, všichni je slyšeli, ale byla natolik ostrá, že jsou krátce po úmrtí Albrightové nepublikovatelná. David též citoval z mnoha oslavných vyjádření současných pravicových politiků k odkazu této americké exministryně, což lidem znalým jejího skutečného počínání nejen na Balkáně znělo jako jedna velká lež. »Pokud nás budou reprezentovat obdivovatelé masových vražd, těžko bude lépe,« míní David.

Vývoj od 78 dní a nocí trvající agrese NATO v Jugoslávii do současnosti shrnula spisovatelka Lenka Procházková pod titulek svého proslovu »Od humanitárního bombardování k demokratické cenzuře«. Ve své řeči připomněla mj., že k největším kritikům bombardování Jugoslávie patřili ihned již během bombardování – a platí to stále, komunisté. »V Evropě bylo Srbsko první na řadě, pak se v hledáčku objevila Ukrajina,« řekla Procházková. »Od bombardování Jugoslávie dostala fasáda evropské demokracie trhliny,« řekla,což aktuálně dokládají nezákonně vypínané weby. Jak pohodlné je nemuset přemýšlet, k čemuž vede současný stav oficiální cenzury. Spisovatelka však burcovala, aby lidé cenzuře nepodléhali a hledali zdroje informací.

Za frázemi USA je jen kořist

Samostatné Kosovo jako následný krok po agresi NATO proti lidu Srbska a Černé Hory je jediným státem, který dostala mafie k užívání, zakončil pietní setkání Dvořák. Na Kosovu totiž vládne mafie, lidé z Kosova utíkají, s bývalými vůdci UCK a Kosova probíhají soudy. »Nikde, kde Američané v poslední době bojovali za ‚svobodu a demokracii‘, není žádná demokracie. Za frázemi je jenom kořist,« uzavřel Dvořák.

Po celou dobu akce držel místopředseda ÚV KSČM Leo Luzar nad hlavami účastníků symbolickou uliční ceduli Obětí humanitárního bombardování, kterou byla ve čtvrtek dopoledne v rámci happeningu přejmenována pražská ulice Tržiště, kde sídlí americká ambasáda.

(mh)

Přečtěte si další články

12 komentáře

fronda 26/03/2022 - 23:43

Avizovaly to Haló noviny? Pokud ano, tak mi to nějak uniklo.

https://www.youtube.com/watch?v=NsJt1Uud3SQ

svaty_vaclav 26/03/2022 - 15:49

Kdo nemá intelekt defekovaný, či nemá v hlavě místo mozku řezanku ví, že v Československu sehrál velkou roli užitečného idiota Václav Havel. Nejdřív jako hlavní „revolucionář“ a vůdce v listopadovém puči 1989 tvrdil, že Československo již po likvidaci Varšavské smlouvy do žádného dalšího vojenského paktu nepůjde. Pak se ho v další fázi puče již ale jeho řídící orgány na Západě na nic neptaly a opět ale prostřednictvím Havla, přes jeho lži a ztrapnění se před světem, nacpaly již rozbité Československo do NATO. Válečný zločinec Havel pak čtrnáct dní po nacpání rozbitého Československa do NATO povolil společně se Zemanem přelety válečných letadel NATO vzdušným prostorem rozbitého Československa, aby letouny mohly shazovat bomby a rakety na hlavy Jugoslávců. Havel si tyto zločiny NATO v Jugoslávii pochvaloval a označil je za humanitární bombardování. Dostal za to mnoho pochval od americké Balkánské řeznice Albrightové, která se na Balkáně v Kosovu stačila pěkně napakovat jugoslávskými penězi. Kolik korálků a zrcátek za to dostal válečný zločinec Havel od svých západních řídících orgánů se dodnes tají.

Sluka 26/03/2022 - 09:39

O čem mluvíš, kolik mrtvých ve Slovinsku,Chorvatsku,Bosně, ale rudí fašisti si vyberou jen co chtějí.

fronda 26/03/2022 - 20:56

Za ty mrtvé nese vinu Západ, protože podněcoval separatismus. Už jsem vysvětloval, ale zřejmě to nebylo pochopeno, že do Slovinska vyslal federální armádu jugoslávský ministerský předseda Ante Markovič, což byl Chorval. V souladu se svými povinnostmi zajistit integritu země.

jmm 27/03/2022 - 20:24

Jasně! Klasika rozděl, zadluž a ovládni….

o.motl 26/03/2022 - 08:42

Foldyna, David, Procházková, Krajča, Luzar. Sbírká nácků a užitečných idiotů. Mimochodem, neříkal Foldyna, jestli letos přijedou Putinovi Noční vlci?

svaty_vaclav 26/03/2022 - 16:52

o.motl – sbírka fašistů a antikomunistů se vyskytuje dennodenně v diskusích iHano. Jedním z těchto užitečných fašistických idiotů jsi i ty o.motl.

fronda 26/03/2022 - 20:53

Možná že přijedou. Letos ovšem nikoliv na motorkách.

o.motl 27/03/2022 - 09:58

Fakt, je, že do motocyklů budou ti náckové těžko shánět náhradní díly. Co se týká jiné dopravy, do větších akcí se ti hrdinové asi nepustí, ruské tanky už pátý týden trčí před Kyjevem a Ukrajinci je javeliny otvíraj jak konzervy.

williks2 27/03/2022 - 00:26

o.motle. Nejsem si jist, zda máte zdravé ho.no. Podle toho, co píšete mohu říci, že máte velké tlaky zespodu do hlavy a to způsobuje *zcela* paralýzu myšlení. Další možností je to, že jste před několika lety dostal občanku a hrajete si na drsňáka, kterého napodobujete z nějakého akčního filmu. To, že jste mladý (pokud jste), může být pro vás plus (protože víte ho.no) a bylo by lepší, kdyby jste si přečetl Robinsona Crusoa, aby jste mohl přemýšlet o tom, jak tak dlouho mohl na ostrově přežívat. Pokud jste starší, může to znamenat, že na vás leze alzheimer a to má za následek, že vám přestává vynechávat mozek a tak nemůžete posoudit, kdo je nacista, kdo je fašista a jak se to projevuje. Ať to vezmeme jakkoliv, je to v obou případech stejná mozková nedostatečnost a ani současná medicína s tím nedokáže *nic* udělat. Máte tedy velkou smůlu.

o.motl 27/03/2022 - 09:50

Píše se abyste, kdybyste, vy filozofe. Zbytek vašeho blábolu nemá cenu komentovat.

o.motl 27/03/2022 - 10:07

Mimochodem, je příznačné, že jsou figury vašeho ražení postižení koprolálií.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.