Folklorní Strážnice letos opět naplno

od redakce

Už 77. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a jubilejní 40. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice se letos uskuteční po coronavirové dvouleté přestávce od 23. do 26. června ve městě i v areálu amfiteátrů či prezentačních stadionů v zámeckém parku u Národního ústavu lidové kultury. Tento folklorní festival patří k největším a nejstarším v ČR.

Přinese radost z osobních setkání s přáteli, muzikanty, tanečníky a zpěváky. Letos se potkají konečně naživo místo prostřednictvím video-audio techniky. Společně vzpomenou několik významných výročí. Je to především sto let od narození Vítězslava Volavého (1922–1984), osobnosti, která stála nejen u zrodu strážnického festivalu, ale i pořádající instituce, z níž se po několikeré transformaci stal současný Národní ústav lidové kultury. Etnografa, ale především vynikajícího muzikanta Vítězslava Volavého si připomenou hned v několika hudebních pořadech, stejně tak jako jeho vrstevníka – redaktora folklorního vysílání brněnského rozhlasového studia, cimbalistu a dlouholetého spolupracovníka strážnického festivalu Jaromíra Nečase (1922–2015). Výraznou měrou k rozvoji strážnického festivalu přispěla i moravská etnochoreoložka Zdenka Jelínková (1920–2005), k jejímž nedožitým stým narozeninám byl již před dvěma lety připraven pořad Cestami lidového tance. Dva »covidové« roky ostatně přinesly i další výročí, ke kterým se vrátí v pořadu Covidoví jubilanti.

Stálicí v programu tohoto MFF jsou vystoupení zahraničních souborů, které do Strážnice přijíždějí prostřednictvím celosvětové organizace CIOFF (Mezinárodní rada organizátorů folklorních festivalů a lidového umění). V pořadech Z krajin za obzorem se v letošním roce představí folklorní kolektivy ze Slovenska, Srbska, Rumunska, Gruzie a z Ukrajiny. Samostatný pořad Za čěskimi horami je věnován hudebnímu folkloru Lužických Srbů.

Program pro poslední červnový víkend

MFF Strážnice každoročně nabízí svým návštěvníkům pestrou programovou nabídku, během níž si přijdou na své diváci všech věkových kategorií i rozmanitého vkusu. V letošním ročníku je připraveno bezmála padesát pořadů hudebních, tanečních, dětských, naučných, zábavných i interaktivních, které jsou umístěny v jedinečném festivalovém areálu – v zámeckém parku, skanzenu, v prostorách zámku i ulicích města.

»Není nic lepšího, než strávit poslední červnový víkend ve Strážnici, když se opět otevřou její starobylé brány zpěvu, tanci i dalším projevům lidové kultury,« pozval veřejnost ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

(vž)

Přečtěte si další články

1 komentář

nototo 03/06/2022 - 15:37

Je poměrně obvyklé pojmenovat vojenskou techniku podle nějaké významné osobnosti, která posloužila jako inspirace pro odvahu a bojovnost. Možná proto Ukrajina poděkovala Slovensku za houfnice ZUZANA zatímco o české lafety MILOŠ stále není zájem.
Že by třeba Miloš mohl být hajzlík?!?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.