Hřib se opičí po Lipavském

od redakce

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v pondělí odletí na Ukrajinu, kde se v úterý setká společně s primátorem Varšavy Rafalem Trzaskowským s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem.

Ukrajině vyjádří podporu a solidaritu ohledně situace na hranicích s Ruskem. Účast na cestě primátorovi nabídla i opoziční ODS. Praha je spolu s Budapeští, Bratislavou a Varšavou součástí takzvaného Paktu svobodných měst, který metropole zemí visegrádské skupiny založily v roce 2019. Hřib se svým varšavským protějškem se na Ukrajinu vydají jako reprezentanti tohoto společenství, které si vedle spolupráce v bydlení nebo ohledně klimatických změn klade za cíl ochraňovat a prosazovat svobodu, lidskou důstojnost, demokracii a právní stát. Od jeho vzniku se podle magistrátu do paktu připojilo dalších více než 20 měst z Evropy i mimo ni.

»Je zcela namístě, aby Praha a další členové Paktu svobodných měst vyjádřili hlavnímu městu Ukrajiny a jeho obyvatelům v těchto těžkých časech podporu,« uvedl Hřib. Dodal, že města hrají při řešení globálních problémů zásadní roli a Kyjev musí zůstat svobodnou metropolí a baštou demokracie v regionu. Prahu a další města spojené v paktu podle něj s ukrajinskou metropolí spojují stejné hodnoty a cíle a jsou také domovem mnoha ukrajinských krajanů. V Praze jich podle údajů ministerstva vnitra žije asi 70 000.

(ng)

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 12/02/2022 - 22:25

To je ale kecálista, ten Hřib, kdo tohle může volit? Blábolí pokrytecky o svobodě, lidské důstojnosti, demokracii a právním státě, když dobře ví, že to všechno zahynulo na Ukrajině během puče v roce 2014. Teď je Kyjev naopak baštou nacismu a pošlapávání lidských práv. Jedině Donbas a Krym si ubránily svobodu.

Ale zajímalo by mě, co v tomto ohledu podnikne KSČM. Jako kdyby zase začínala sklouzávat do Filipovské nehybnosti a neviditelnosti.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.