Infocentrum Dukovan přilákalo i bobra

od redakce

Zájem o prohlídky Informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany je od jeho březnového znovuotevření z řad základních i středních škol tak velký, že jsou všechny termíny do konce června už téměř obsazené. Navzdory tomu na prohlídku zavítal i bobr evropský, kterého našli pracovníci ostrahy elektrárny brzy ráno před vchodem do infocentra. Přivolaní hasiči smířlivého bobra odchytili a odvezli zpět do jeho působiště.

Výskyt chráněných bobrů poblíž vodních toků v okolí elektráren Dukovany a Dalešice energetici sledují dlouhodobě. Je patrný zejména u nedaleké nádrže vypouštěných vod, kde energetici pravidelně nachází několik ohlodaných nebo popadaných stromů. Na návštěvu přímo do elektrárny však zavítal úplně poprvé. Při kontrole areálu zahlédli pracovníci ostrahy sedícího bobra, jako by vyčkával na ranní otevření zdejšího infocentra. Přivolaní podnikoví hasiči bobra odborně odchytili a převezli zpět »domů« k řece Jihlavě. »Bobr byl celou dobu velice klidný, patrně ze stresu a únavy. Nebyl vůbec agresivní a dalo by se i říct, že spolupracoval,« popsal odchyt a převoz zasahující hasič Marek Caha.

Výskyt zvířat v elektrárně není díky čistému a zdravému prostředí nijak ojedinělý. V areálu elektrárny se díky absenci přirozených predátorů vyskytují v hojném počtu populace zajíců polních, na zimu se sem slétají netopýři (na spodek mostu přes nádrž), na jaře zde díky 125 metrů vysokým ventilačním komínům hnízdí ohrožený druh sokola stěhovavého a výjimkou nejsou ani návštěvy plazů.

V okolí elektrárny podnikoví hasiči zvěř a hmyz pravidelně odchytávají. Vedle zmíněných druhů to jsou také včely, vosy a sršni. Pro všechny tyto případy jsou vybaveni speciální odchytovou sadou.

(vž)

Přečtěte si další články

6 komentáře

fronda 06/05/2022 - 23:51

Ale k věci: nebýt privatizačního puče, mohli jsme už dávno vyrábět velkou většinu elektřiny a hodně tepla pomocí jaderných elektráren.

PetJednaLenin 06/05/2022 - 17:32

BOLSEVICI VZPOMINAJI

Květen 1905 Bitva u Cušimy – první velká bitva obrněných lodí a úplná porážka ruské flotily.
ruské ztráty
– 21 lodí potopeno
– Zajato 7 lodí
– 6 plavidel bylo zadrženo v cizích přístavech do konce války.
Rusko navždy ztratilo status námořní velmoci.

fronda 06/05/2022 - 23:47

Ano, carský režim prokázal svou prohnilost, proto musela přijít Velká říjnová socialistická revoluce. Námořní velmocí, druhou nejsilnější na světě, se stal až Sovětský svaz. A teď, po návratu Ruska zpět do kapitalismu, to bude Čínská lidová republika.

PetJednaLenin 06/05/2022 - 15:58

BOLSEVICI DO BOJE

Za posledních 200 let Muscovy prohrál všechny války, které trvaly přes 8 měsíců a ve kterých Muscovy neměl spojence a zdroje na pokračování války. S těžkými ztrátami se válka stala nepopulární a s vojenskou porážkou je pokračování války nemožné.

PetJednaLenin 06/05/2022 - 15:55

BOLSEVICI DOPADLO TO?

ZE SVĚTA: Vladimír Putin zahájil jednání s Ukrajinou o zapůjčení ruské vojenské techniky na “Den nevýhry” speciální operace 9.5.

fronda 06/05/2022 - 23:49

… banderovci se ovšem raději rozhodli dodat Rusku západní techniku.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.