Dnešní ekonomický systém nefunguje jako v minulosti. Většina peněz vzniká úplně jinak, než si mnoho lidí myslí vytvářejí je banky, když poskytují úvěry. Tento způsob tvorby peněz zásadně ovlivňuje inflaci a hodnotu úspor.
»Současná ekonomika je nastavená tak, že se víc vyplatí si peníze půjčovat a investovat, než je jen spořit. Jedním z klíčových důvodů znehodnocování peněz je způsob, jakým dnes peníze vznikají. Banky totiž vytvářejí nové peníze tím, že poskytují úvěry. Jakmile si někdo vezme půjčku nebo hypotéku, banka doslova vytvoří nové peníze. Stejný princip platí, když banky kupují státní dluh. Tímto způsobem vzniká naprostá většina peněz v oběhu. A čím víc se jich tvoří, tím menší hodnotu mají. Množství peněz v oběhu aktuálně přibývá mnohem rychleji než produkce zboží a služeb, to vede ke zdražování tedy k inflaci. Ta pak snižuje hodnotu úspor,« tvrdí ekonom Roman Pilíšek.
Mnoho lidí nechápe, proč s větším objemem peněz v oběhu rostou ceny. Důvody jsou ale podle Pilíška jednoduché. Lidé mají zkrátka víc peněz k utrácení. Když banky poskytují více úvěrů, roste objem peněz v ekonomice. Firmy i domácnosti mají víc peněz na nákupy, investice nebo spotřebu – dochází k peněžní iluzi. Poptávka pak následně převyšuje nabídku, výrobci nestíhají pokrýt rychle rostoucí zájem, a protože zákazníci jsou ochotní platit víc, firmy zvyšují ceny. Roli hraje i psychologie – pokud lidé očekávají, že ceny porostou, začnou utrácet dřív a víc. To dále opět zvyšuje poptávku, a tím i inflaci.
Za posledních deset let se v Česku množství peněz v oběhu více než zdvojnásobilo. V takovém prostředí se stále výrazněji ukazuje, že klasické spoření nestačí. Tradiční formy totiž inflaci obvykle neporazí. Lidé proto stále častěji hledají způsoby, jak uchovat hodnotu svých peněz. Jednou z možností, která se opakovaně osvědčila, je ukládání úspor do fyzického zlata.
»Od roku 2013 vzrostla peněžní zásoba ze zhruba tří bilionů korun na sedm bilionů. S tím rostly i ceny – nemovitostí, služeb, ale i zlata. Právě zlato se v tomto období ukázalo jako jeden z nejlepších způsobů, jak uchovat hodnotu peněz. Zatímco úspory na běžném nebo spořicím účtu kvůli inflaci ztrácely na hodnotě, zlato v průměru rostlo rychleji než inflace. Dokonce i v porovnání s nemovitostmi si vedlo velmi dobře – navíc má tu výhodu, že ho není třeba opravovat, pronajímat ani danit. Je snadno uchovatelné a přenositelné,« uvedl Pilíšek.
Pro necelých 60 procent Čechů představuje zlato srozumitelnou ochranu proti inflaci – ovšem pokud na ně mají. Za posledních deset let podle Pilíška vzrostla cena zlata v korunách o bezmála 200 procent – tedy více než inflace i průměrné zhodnocení běžných finančních produktů.
Jiří WERTZ
6 komentáře
https://ufo.hosting/
SYSTEM SE ROZVZTEkLI DO RUDA A 🍒SNAŽI SE NYNI ZABRANIT avantgarde SV KOMENTOVANí z pušek pravdy Voličú Spojených Programem AVSP ,DpČ ,ApČ ,ČKD ,KSH pod zkratkou SPOJENI VOLIČI a napsat všem své mínění.
Tak poslouchejte🇨🇿
!?
Avantgarda SV mini,že co se týče dolaru,je možné tuto práci přenechat raději Donikovi ,ten je po uši v pruseru dluhu a má co dělat sám se svým FEDem řizenym kdoví odkud a jeho zlato z Ford Knoxu mizí každým dnem.
Proto se nevzrušujte, stejně v tom směru ničím nepohnete.
Bližší košile než kabát,zkusme se všichni raději věnovat tomu co je jednodusši tj ZMÉNE SYSTEMU v republice a zjistit jak to udělat.
Není nadarmo,že satanisté zpozorovali prostřednictvím smlouvy s peklem,že mohou lhát,vraždit krást a podvádět naprosto beztrestně,kdy si pan soudruh Belzebub však stanovil v ní jednu ďabelskou podmínku.
Voliči se nesmí obsah smlouvy se Satanisty pokud možno nikdy dozvědět ,jinak obrátí ti pekelnici ostří svého jedovatého kopí směrem do srdci vládních ničemu a pak ONI poputují namísto nás do pekla a čerti mohou mít tím pádem tolik práce,že budou šibovat přesčasy. . .
Pokud to nebudou voliči chtít změnit je třeba pochopit,že z politiku bohužel prozatím neexistuje prý nikdo, kdo má změnu v programu a tak je třeba mít na paměti,že to zbývá jediňe na síle SV ,která muže,kdyby chtěla vypálit rybník těm kapitalistickým ničemum,kteří nám kradou nenažraneym zpusobem dvě třetiny příjmu a zadluzuji nás až po krk a dále! Nemíní očividně NIKDY přestat dokud nebudou zdanění aspoň 99.% však oni mohou tím sami zaplatit to zbrojení a ne,aby se na to poskládali duchodci,kteří se stále nenaučili bránit a hloupí Piráti,kteří mají zločin ve svém zeleném údělu.
A vše má kořeny ve zrušení zlatého standardu, jehož se dopustil NIxon v roce 1971. To byl počátek dominového efektu a bezbřehého množení peněz, jehož důsledky nás nás začínají tvrdě dohánět.
To je sice na jednu stranu pravda, ale na druhou stranu zlatý standard způsoboval spekulace a bubliny (pokud není riziko inflace, ale je jasná možnost růstu, všichni chtějí držet a bohatnout na spekulacích) – dnes jsou zase spekulace navýšeny rychlejšími trhy, ale zlatý standart by to jen zhoršil. Stejně tak zlatý standard omezoval investice a ekonomika byla díky němu pomalá a nepružná. Bylo tedy potřeba se jej zbavit a rozhodně by nebylo dobré se k němu vracet. Bankovnictví částečných rezerv je špatné, ale proti zlatému standardu je to přece jen pokrok. Potřebujeme nový systém nebo vyladit přerozdělování tak, aby kompenzovalo problémy, které způsobuje inflace. Ta nostalgie po zlatém standardu je iracionální a plyne spíše z nějakého romantizování a idealizování dávno minulé doby než z relevantních údajů. Bohužel, většina lidí se nechala přesvědčit, že zlatý standard je všelék a místo na hledání racionálního řešení se zaměřují na prosazování zastaralého systému, který funguje velmi špatně. Na Zemi je mnoho států, a proto, že žádný zlatý standard neobnovil jsou dobré důvody.
Popis toho, jak fungují banky je samozřejmě správný. Ukládání peněz do zlata může fungovat pro jednotlivce, ale je důležité si všimnout, jaké to má makroekonomické dopady. Investicemi do zlata peněz v ekonomice neubude, a proto se problém jen přesune k jiným lidem. Zlato, stejně tak jako cokoliv jiného, se používá v mnoha věcech, například v elektronice. Pokud lidé začnou skupovat zlato, jeho cena poroste a s tím i cena všech věcí, které se z něj vyrábí. Navíc to bude pobízet ke zvýšení spekulací. Jednotlivec tak může vydělat, ale v průměru všichni prodělají a inflace se zvyšuje ještě rychleji. Jaký je výsledek? Situace se zhoršuje, nutí lidi stále více nakupovat věci, které nepotřebují, ale které jen mají chránit jejich úspory, ale škodí celku. Vytváří se bublina na trhu a ceny jsou tím stále více deformovány. Navíc spekulace jsou jednodušší pro ty, kteří už peníze mají. Tito lidé často využívají pákový efekt, a to s tím silnější pákou, čím více penězi mohou ručit. To způsobuje další nestabilitu systému a růst nerovností. Je tedy jasné, že je třeba mnohem komplexnější řešení, než jen doporučit lidem, aby chránili sami sebe na úkor celku. Chápu, že lidé se chtějí chránit. Ale zastánci socialismu či komunismu by měli spíše navrhovat řešení, která budou komplexnější a nikoliv tento „závod ke dnu“. Zde navrhované řešení je čistě kapitalistické. Žijeme v kapitalismu a musíme se tomu přizpůsobovat, ale neměli bychom zapomínat, že cílem našeho snažení by mělo být se těchto praktik zbavit.
NO VIDA NEJSOU VSICHNI ČLENOVE SV TJ PROGRAMEM 5PNZ SJEDNOCENEHO VOLIČSTVA POBOUCHANCI GŘ tv.
?!
Kteří systému banksteru skočí na špek ,nechtějí jeho změnu a prý to STACIlO řešit na prvním místě prostřednictvím hesla VALKA JE MiR🔔👹💥🐓!
Komentáře jsou uzavřeny.