Jak inovace a vědu dostat do obcí?

od redakce

Novou agenturu pod názvem JINAG, která se zaměří na inovace ve veřejné správě, představili zástupci Jihomoravského kraje na brněnském festivalu URBIS SMART CITY FAIR.

Přinášet inovace do života občanů skrze samosprávy je její hlavní úkol. »Jižní Morava se za uplynulých dvacet let vyvinula do regionu s druhým nejvyšším HDP v ČR. Je čas, abychom podobný kvalitativní skok uskutečnili v odvětví veřejných služeb. Úzce spolupracovat chceme zejména s obcemi s rozšířenou působností, které jsou přirozený a klíčový partner pro transformaci veřejného sektoru. Ta musí nastat, abychom zvládli proměnu energetiky, lepší podporu zdravotní a sociální péče v domácích podmínkách a další výzvy doby,« řekl Jiří Nantl, náměstek hejtmana JmK pro vzdělávání a strategii »chytrého regionu«.

Agentura se zaměří přednostně na energetiku, sociální a zdravotní služby, mobilitu, životní prostředí a participaci. »Veřejný sektor je stále desítky let za byznysem v zavádění inovací. Chceme to v Jihomoravském kraji změnit, zrychlit digitalizaci veřejných služeb i využití nových řešení, technologií nebo nových pracovních postupů,« řekl Patrik Reichl, který přijal pozici ředitele JINAG po odchodu z funkce generálního ředitele vládní agentury CzechInvest. Nyní zodpovídá za tým složený z dvanácti specialistů na jednotlivé činnosti. K pilotním záměrům patří MHD na vodíkový pohon, autobus na klik nebo nástroje k šetření s vodou.

V rámci předsednictví ČR v Radě Evropské unie chystá Brno v Královské belgické observatoři v Bruselu výstavu velkorozměrných balonů Terralóna a Lunalón, které představují symbol brněnského vesmírného průmyslu, vědy a výzkumu.

(vž)

FOTO – Hvězdárna a planetárium Brno

Přečtěte si další články

6 komentáře

fronda 25/09/2022 - 20:08

Toho by měli z KSČM vyrazit, akorát škodí.

jmm 25/09/2022 - 11:48

“vesnici” nezávidím…
Ale někteří “starostové”/voliči si za to mohou sam -“démoška” není Demokracie….

fronda 23/09/2022 - 21:53

Až se stane prezidentem, tak se domluví.

fronda 23/09/2022 - 21:52

Na území okupovaném kyjevskou diktaturou to tak mají.

fronda 23/09/2022 - 21:51

Zajímá. Za socialismu se masivně investovalo do vědy a vědci patřili mezi nejlépe placené pracovníky.

fronda 23/09/2022 - 21:50

V montovně Evropy není věda zapotřebí. :P

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.