Jihomoravská záchranka má vlastní autoservis

od redakce

Jako jedna z mála krajských zdravotnických záchranných služeb si pořídila jihomoravská záchranka s půldruhou stovkou vozidel vlastní autoservis. Provozovateli houkajících sanitek ušetří hodně peněz za dodavatelský dílenský servis a umožní svépomocnou tvořivou modernizaci vybavení vozidel podle své aktuální potřeby.

Výstavba autoservisu za 48 milionů korun pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihomoravského kraje (ZZS JMK) začala v říjnu 2021. Slavnostního otevření se v zúčastnil brněnský městský radní pro investice Vladimír Šmerda a ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová. Při této příležitosti bylo předáno do užívání jihomoravským záchranářům osm nových moderních sanitek Mercedes Benz Sprinter za 31 milionů Kč. Také vozidlo pro Biohozard team nebo převoz váhově nadměrných pacientů za 5,9 milionu korun.

»Autoservis v Černovicích přinese výrazné snížení finančních nákladů na opravu a údržbu sanitních vozidel, jejich rychlejší návrat zpět do běžného provozu a větší spolehlivost. Pokračujeme tak postupně v modernizování zázemí pro záchranáře. Jen v letošním roce otevřeme šest nových výjezdových základen,« uvedl hejtman Jan Grolich.

Ředitelka Zdravotnické záchranné služby JmK předala řidičům klíčky a doklady od nových vozů.

»V ČR není časté, aby záchranná služba měla svůj vlastní autoservis. Ten je pro fungování záchranky významný. Sanitky najezdí ročně 3,5 milionu kilometrů, roční nájezd jednoho auta je 70 000 kilometrů. Zajištění okamžitého a rychlého servisu vozového parku je proto důležité,« komentoval náměstek hejtmana pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

Významný krok kupředu i díky sponzorovi

Ředitelka ZZS JMK Albrechtová poděkovala Integrované střední škole automobilní Brno za dlouhodobou podporu, zázemí pro servisní údržbu vozů záchranky a snahu vždy vyjít vstříc. »Teď jsme se vydali novou cestou a já zřízení vlastního autoservisu vnímám jako významný krok kupředu. Věřím, že se nám podaří ušetřit finanční prostředky a naše auta budou mít možnost rychlejšího a modernějšího servisu. Kolegové z autodopravy se starají po technické stránce o přibližně 150 vozidel, odvádějí pečlivou práci a je třeba říct, že obzvlášť v poslední době to vzhledem k dlouhodobému nedostatku nových vozů neměli snadné,« poznamenala s tím, že činnost usnadní i profesionální diagnostika, za kterou záchranka vděčí sponzorovi.

»Servisní dílna je navržena pro diagnostiku vozidel a odstraňování zjištěných závad a průběžné provozní údržby vozidel. Pro tento účel je dílna vybavena i pro diagnostiku podvozku a osvětlení a autozvedáky. Autoservis má profi technologie, například regloskopem, vyvažovačkou, odvzdušňovací a doplňovací jednotkou brzdové kapaliny a podobně,« popsal podrobnosti krajský radní pro investice Vladimír Šmerda. Uskutečnění projektu z 85 % pokryly evropské dotace, pět procent šlo od státu, kraj přispěl 7,3 milionu korun.

Nižší část objektu o výšce 3,92 metru obsahuje například zázemí pro personál servisu, prostor pro přezouvání pneumatik a vyvažování kol, sklad autodílů, elektra, kol a pneumatik, prostor pro administrativní zpracovávání zakázek mechanikem na počítačovém terminálu nebo strojovnu s rozdělovačem a sběračem horké vody. Případné zvětšení prostorové kapacity skladů umožní umístění regálů na pojízdné kolejnice.

Čekají na další vozy

»Jsme rádi, že máme nová vozidla, v uplynulých letech jsme v důsledku krize, která postihla průmysl v souvislosti s covidovou epidemií, nedostali dodávky vozů, které jsme obdržet měli. Proto jsme začali dosahovat vysokých nájezdů našich sanitek, to znamenalo častější poruchy a samozřejmě zvýšení nákladů. Dostávalo nás to do situací, kdy jsme sahali stále více do ‚železné rezervy‘ záložních vozidel. Pokud jde o Sprintery, je to první dodávka z objednaných dvaceti vozů. Na další, které budou přicházet v průběhu pololetí, netrpělivě čekáme,« dodala Albrechtová.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.