Rozhovor s vedoucím kandidátem do Sněmovny za STAČILO! v Karlovarském kraji
Usilovat o voličskou podporu v Karlovarském kraji, odkud je v současné Sněmovně jen pět poslanců, tomu se říká kuráž. Necítil jste to jako handicap, když jste do toho šel?
V životě mám rád výzvy a tohle výzva rozhodně je. Pochopitelně to je těžké, ale nikoli nemožné. A to hlavně vzhledem k charakteru kraje. Karlovarsko je jedním z nejvíce strukturálně postižených regionů, což dává levicovému hnutí, jako je STAČILO!, tu výhodu, že jí tady lidi okamžitě rozumějí. Tenhle kraj je dlouhodobě zoufale zanedbávaný, takže věřím tomu, že zdejší lidé budou hledat skutečnou alternativu, a nejen udržování současného stavu přetřením fasády. Protože aby se tady něco změnilo, musí přijít hluboké systémové změny a do lidí v postižených regionech musí stát začít masivně investovat. Konkrétně do školství, zdravotnictví, dopravní infrastruktury atd. A tohle nabízí voličům jen STAČILO!
Několik mítinků jste absolvoval s předsedou hnutí Danem Sterzikem, který z kraje pochází, konkrétně z Nového Sedla na Sokolovsku. Podívali jste se i do míst, kde dříve žil? Mimochodem v této části Sokolovska bylo dříve několik porcelánek, které »nepřežily« privatizaci. Likvidace spotřebního průmyslu je dodnes krajské trauma…
Akce, které jsme tu s Danem v rámci turné STAČILO! dělali, byly poměrně časově náročné, takže na nějaké další návštěvy bohužel nezbyl čas. V Chebu ani v Sokolově jsme po skončení hlavního programu nechtěli utíkat z debat s občany, kteří o ně měli opravdu velký zájem. Trauma, o kterém mluvíte, je samozřejmě dodnes fyzicky přítomné skoro v každém městě v podobě opuštěných továrních budov. Tyhle chátrající stavby jsou němou výčitkou za privatizací v režii ODS. Člověku je smutno, když si představí, co všechno tady lidé dokázali vyrábět a jak se s tím dědictvím naložilo.
Jak vypadají debaty na ulicích? Jsou lidé otevření? Je cítit naštvanost na vládu, kterou potvrzují průzkumy veřejného mínění, i na ulici?
Jak jsem říkal v odpovědi na první otázku, lidé v Karlovarsku fialovskou drahotu znají velmi dobře z vlastní zkušenosti. Když jim na náměstí nabídnu k podpisu naši petici Práce tě musí uživit! za zvyšování mezd a platů, často mě v řeči zastaví s tím, že jim to nemusím vysvětlovat, protože to zažívají na vlastní kůži. Ještě žalostnější jsou svědectví o žebráckých důchodech po celoživotní dřině, kdy někteří senioři musí při dnešních cenách potravin a energií vyžít s 12 000 nebo 14 000 měsíčně. Politikům Spolu, kteří teď lživě masírují veřejnost pohádkami o tom, jak se u nás máme všichni báječně – asi soudí podle sebe – , bych přál, aby se v tomhle kraji dali na ulici do řeči s obyčejnými lidmi. Dostali by zpětnou vazbu pěkně od plic.
V medailonku volebních novin STAČILO! stojí, že rád hrajete na kytaru. Máte ji s sebou i na předvolebních mítincích? Pokud ano, co na ni nejčastěji brnkáte?
Ano, mám. Kytara je můj dobrý kamarád a na předvolebních akcích ji občas využiju – největší poprask způsobilo, když jsme si na pódiu v Chebu s Danem Sterzikem zazpívali písničku Karla Kryla. Pravice se u nás snaží zprivatizovat si jeho odkaz, ale pravda je, že Kryl byl v devadesátých letech extrémně kritický ke Klausově ODS a rozbití Československa a otevřeně podporoval Zemanovu sociální demokracii, na kterou STAČILO! svým způsobem navazuje. Takže my jsme si zanotovali Krylovu písničku Demokracie s prorockými verši »Demokracie dozrává do žaludečních vředů. Bez poctivosti, bez práva, a hlavně bez ohledů«… a topkařům v Chebu z toho málem praskla cévka.
Vaše facebooková stránka se jmenuje Jiří Nedvěd – proti Fialově vládě. Co nejvíc čtyř/pětikoaliční vládě vyčítáte?
Největším hříchem pětikoalice – slovo »pětikoalice« dvakrát podtrhuji, protože Piráti se z odpovědnosti za Fialovo vládnutí vylhat nemůžou, jakkoli se o to teď hrozně snaží – je to, že nechala zchudnout naprostou většinu obyvatelstva. Za dobu jejího vládnutí jsme prošli největším propadem reálných mezd v celé Evropě, k naprosté špičce patříme i v kumulované inflaci. V poměru ke kupní síle máme jedny z nejdražších potravin a energií a úplně nejdražší nájmy. Zhoršila se dostupnost zdravotní péče, podstatně se snížily investice do vzdělávání oproti průměru OECD. Naopak ve stejném období si výrazně polepšili čeští oligarchové a obecně nejbohatší vrstva české společnosti. Takže se ještě víc rozevřely ekonomické nůžky a je na první pohled jasné, v čí prospěch Fiala a spol. ve skutečnosti vládnou.
Jedno ze stěžejních témat voleb je konflikt na Ukrajině, který tato vláda přiživuje podporou zbrojení, desítky miliard utrácíme ale i za zbraně pro nás. Jak tohle hodnotíte vy?
Válka a zbrojení jsou v podstatě jediným programem Fialovy vlády. Na všechno ostatní rezignovala. Místo investic do zdravotnictví, školství nebo bydlení jen posílá peníze zbrojařům. Zároveň přitom v dobré tradici české pravice tuneluje veřejné rozpočty tím, že kupuje zbytečně předražený vojenský materiál od lidí navázaných na ODS. Před svým odchodem ze Strakovky se ještě snaží rozházet, co se dá, a zruinovat veřejné finance na mnoho let dopředu. Jako STAČILO! složitou mezinárodní situaci nepodceňujeme a nechceme ohrozit obranyschopnost země, ale myslíme si, že v minulosti dohodnutá dvě procenta HDP na obranu, budou-li vynakládána hospodárně a v koordinaci s ostatními evropskými partnery, na zajištění dobré obrany postačí.
David PROUD
15 komentáře
Na internetovém vysílači „Svobodný vysílač CS“ se strana Stačilo včera 20.09.2025 vyjádřila k těm soudním postupům. Děkuji za ten projev a další informace a držím palce… Svobodný vysílač CS je bezva věc a schází se tam opravdová česká vlastenecká elita, … lidé kteří mají vysoký politický přehled a správné názory…
Společnost Voliču SV je mohutné zaplavována tsunami KECU a DŘISTALISMEM prohnaných a úplně zmanipulovaných kandidátu na ZAStOUPENI voliču.
Jsou to tzv **politici***i ,kteří si vzali za cíl znovu a znovu své voliče podvádět nedostatečnými programy,které voliče neberou v uvahu a stejně je ani nehodlají plnit a mění je jak se jim zachce s hlavním důvodem cílem zabránit změně KUREVSKE variantě kapitalistickeho systému a dostat se za každou cenu korytum a stát se tam dobře zaplacenými KAZIŠUKY.
?!
SV proto doporučuje volit pana VRABLA,který duveryhodnym zpusobem presentuje SVUJ program a je docela možné,že si dovede nakonec i osvojit legendární návrh neuvěřitelně sofistikovaného programu voliču pod šifrou 5 PNZ,kterému prý voliči nesmí rozumět,nesmí být dnem i nocí presentovan na skle GˇŘ televize,který si z ní udělal za naše poplatky soukromou a je proto policejně zakázáno se ptát na jeho jednotlivé skvělé artikuly,které zkusíme panu Vrablovi nabídnout a i vysvětlit jejich obsah ,aby s podporou voliču mohl vyhrát v situaci,kdy hrozí ,že ostatní hlasy voliču mohou propadnout prý rozhodnutím Ústavního Soudu dokonce po volbách.!!!!. .
Je třeba varovat dát ZDARMA SVUJ hlas panu ANO bude mi líp,který se prý chystá nadstrčit svého aspenistu Miláčka a ten slouží EU Lejno a chce prý VOJNU NATO💥🔔🐓!
I když volit vůbec nechodím, sleduji politiku a průběhy a způsoby těch USraelských podvodných voleb, kde v ČR snad dosud ještě nikdy nebyly čestné a poctivé volby. Strana STAČILO se mi i určitě líbí, ale dokud se nezavede opravdová NEMANIPULOVATELNÁ volební procedura, tak budou i nadále a všude v EU „volebně“ dosazováni jenom a jedině jejich další USraelské svině.
Bohužel Strany SPD a Stačilo zrovna „udělaly volebně registrační chybu“, a byly zažalováni u krajských soudů v Českých Budějovicích a v Brně jako tak zvané ‚nepřiznané koalice‘. Krajské soudy to pravomocně daly dále na ústavní soud, který to pravděpodobně rozhodne, že je to nezákonný postup a obcházení volebního zákona. A tím i teď hrozí, že volební hlasy voličů SPD a Stačilo pak soudně propadnou a dalším soudním a nebo prezidentským rozhodnutím mohou nakonec tyto volební hlasy být uměle přiděleny, třeba i Fialovi který pak „vítězně“ zůstane dále ve funkci. Chápu, že to možná nechápte…, ale je to bohužel tak.. Bylo by dobré, kdyby se tyto Strany k tomu vyjádřily, co se to zrovna děje a jak to dále bude?, protože si to jejich voliči i zaslouží vědět co se může v tomhle USraelském podvodném a prolhaném volebním režimu dále stát. ??
Pane Čapka,když vubec k volbám nechoďíte a neustále vyčitate levicovemu STACILO jaké je NEMEHLO,nic to nepřinese voličum.
?!
Napište proč nechcete pomocí VŠEM voličum dosáhnou prvního artikulu jejich návrhu programu PNZ ,to je zastavení rabování jejich dvě třetiny příjmu.Vycinkal jste si kapitalismus tak se ptejte spolu s námi z SV KDE JE NAŠ BIFTEK VLADNI SALATi a budete král. .
Opakováním pořád stejných floskulí se do Prdlamentu nedostanete.
SV MA ZAJEM NA RYCHLE PODPORE TECH POLITIKU,KTEŘI SI BUDOU SCHOPNI OSVOJIT PROGRAM SV
?!
Prozatím pracujeme na tom sdělit to panu Vrablovi,který nám připadá se svým programem duveryhodný a představte si,když mu vysvětlíme jak změnit systém s hlavním cílem zastavit okrádání VŠECH voliču o dvě třetiny příjmu a k tomu i dokonce přijdou odporné odpustky EU Lejno a natlačeni voliču do marškumpačky zákopu NATO války to už je moc.
Uvidíme,zda se on ,anebo jeho zástupce tady objeví a pochopeni návrhu programu voliču by mohlo znamenat výhru ve volbách,kde levice dělá vše proto,aby zkrachovala.
Zďár SVAR 🔥🇨🇿♥️😇!
Hodně nicneříkající rozhovor. Čekal jsem před volbami nějaké vize, nějaký plán a to, jak ten plán uskutečnit. Opravdu nikoho nezajímá, jestli politik hraje na kytaru.
Samozřejmě že to mnoho lidí zajímá. Dnes jsou v politice samí blbci, a tak když něco umí, je to vždy plus. Bohužel se ale článek nezmiňuje o tom, jestli ti politici umí číst a psát. To je také důležité a utajují nám to.
I když volit vůbec nechodiím, sleduji politiku a průběhy a způsoby těch USraelských podvodných voleb, kde v ČR snad dosud ještě nikdy nebyly čestné a poctivé volby. Strana STAČILO se mi i určitě líbí, ale dokud se nezavedou NEMANIPULOVATELNÁ volební procedura, tak budou i nadále a všude v EU „volebně“ dosazováni jenom a jedině další jejich USraelské svině.
Bohužel Strany SPD a Stačilo zrovna „udělaly volebně registrační chybu“, a byly zažalováni u krajských soudů v Českých Budějovicích a v Brně jako tak zvané ‚nepřiznané koalice‘. Krajské soudy to pravomocně daly dále na ústavní soud, který to pravděpodobně rozhodne, že je to nezákonný postup a obcházení volebního zákona. A tím i teď hrozí, že volební hlasy voličů SPD a Stačilo pak soudně propadnou a dalším soudním a nebo prezidentským rozhodnutím mohou nakonec tyto volební hlasy být uměle přiděleny, třeba i Fialovi který pak vítězně zůstane dále ve funkci. Chápu, že to možná nechápte… ale je to bohužel tak.. Bylo by dobré, kdyby se tyto Strany k tomu vyjádřily, co se to zrovna děje a jak to dále bude?, protože si to jejich voliči i zaslouží vědět co se může v tomhle USraelském podvodním a prolhaným volebním režimu dále stát. ??
Naše rodina nejvíce zchudla, když tu vládli komunisti.
„havlova“ rodina? „kolaboranti“? Bohatne ten co neutrácí vše…
S tímhle zde nepochodíte. Tohle kňučení slyšíme od revoluce pořád, zpravidla od těch, kdo chtějí po státu majetky nebo invalidní důchod za zásluhy. Většina lidí nemá na bydlení dnes a nemají slušnou práci dnes. I když komunisté v minulosti dělali chyby, tak dnešek je pro většinu lidí horší. A mnoha lidem se život za komunistů zlepšil – lidé nevolili ani kdysi komunisty proto, že se v kapitalismu měli dobře. I když ti co to pro ně bylo za komunistů horší kňučí zpravila více a hlasitěji. Ale když to slyšíte více než třicet let pořád dokola a nic užitečného z těch kňučících nevypadne, tak hlavním výsledkem bude, že z toho většině lidí bude špatně. Když se vám nelíbí co dělají komunisti, tak kandidujte a ukažte lidem, jak za vaší vlády budou všichni bohatí. Zatím žádné z řešení co byly po revoluci příliš neuspělo a místo zlepšování se to zhoršuje s tím, jak už není co rozkrádat a rostou dluhy. Ale můžete to vykládat Fialovi. Třeba na něj udělá dojem jací jste byli chudáčci. Nekňučte, jděte do politiky a svými činy ukažte, jak se lidé mají dobře bez komunistů. Kňučet umí kde kdo. Také by měl zajímalo, jestli vaše rodina za komunistů nekňučela, jak jí ubližovali kapitalisti. Hodně lidí v tomto ohledu mění názory každou chvíli, respektive po každé revoluci.
Souhlasím Ludku.
Luďku,není všem dnům konec.
?!
Napište jak se těšíte na dobu,kdy budou všichni chalupníci muset mít na domech holokaust štitky po kterých hezky zchudnou a je možné,že o SVUJ majetek ještě ze socialismu budou oloupení.
Stejně se cítíme,že si dáváte kapitalismem bez přivlastkú vy a vaše rodina krást už dnes dvě třetiny příjmu s ještě tomu tleskate.
O tom napište.💥🐿️!
Každý režim někomu blížil. A socialismus jde opravit, v kapitalismu se bude situace pro většinu lidí zhoršovat. Pokud odmítnete možnost budovat něco nového proto, že v minulosti něco nevyšlo, tak se věci budou jen zhoršovat.
Ano, uznávám, že za komunistů zchudla hrstka a davy povýšily z pozice otroka na pozici člověka. Patrně jste byl člen oné hrstky. Smůla. Ale nevěšte hlavu! EU způsobí opak: zchudnutí davů ve prospěch hrstky. Takže se vrátíme k předkomunistické rovnováze. Klika:-)
Komentáře jsou uzavřeny.