Jurečka podporuje zkrácené úvazky

od redakce

Zaměstnavatelé budou u kratších pracovních úvazků hradit v některých případech nižší odvody na sociální zabezpečení. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 procenta. Změnu přinese vládní novela, kterou schválil Senát hlasy 51 z 52 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Sleva se bude vztahovat podle novely na úvazky osm až 30 hodin týdně u vymezených skupin zaměstnanců. Patří k nim lidé starší 55 let, rodiče či pěstouni dětí do deseti let, středoškolští a vysokoškolští studenti, nezaměstnaní na rekvalifikaci a lidé se zdravotním postižením mimo chráněný trh práce. Úleva se bude vztahovat i na zaměstnávání lidí mladších 21 let, u nichž nebude podmínkou zkrácený úvazek. Cílem je podpora vstupu zejména absolventů středních škol a učilišť na trh práce.

Zaměstnanec, na kterého by zaměstnavatel žádal úlevu, by si podle novely nesměl vydělat víc než 1,5násobek průměrné mzdy a za hodinu by nesměl mít víc než 1,15násobek průměru. Za měsíc by pracovník nesměl na všechny své úvazky ve firmě odpracovat víc než 138 hodin. Sleva by se neposkytovala při kurzarbeitu a na chráněném trhu práce.

»Je zde velká poptávka po tom, abychom dokázali vytvořit prostředí, které motivuje zaměstnavatele k tomu, aby ve větší míře nabízeli svým zaměstnancům částečné úvazky,« řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Předloha podle něho obsahuje mechanismy proti možnému zneužívání. Jurečka také podotkl, že možnému snížení zdravotních odvodů se bude věnovat ministerstvo zdravotnictví.

»Zájem o zkrácené pracovní úvazky roste a poroste i v souvislosti s inflací a zdražováním,« uvedla předsedkyně senátního sociálního výboru Miluše Horská (za KDU-ČSL). Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 míní, že snížení odvodů u kratších úvazků je dobré vykročení k debatě o výši odvodů obecně. »Pracovní místa jsou velmi drahá, a to také komplikuje pracovní trh,« řekla.

Výpadek výběru pojistného bude podle ministerstva práce činit asi 1,9 až 3,2 miliardy korun ročně. Díky zaměstnání více lidí by se příjem rozpočtu pak ale mohl zvýšit. Jurečka předpokládá, že přibude 30.000 až 50.000 zaměstnanců na zkrácené úvazky. »Celková bilance dopadů na důchodové pojištění by měla být kladná,« řekl.

Zaměstnavatel z pracovníkova základu výdělku odvádí teď na důchody 21,5 procenta, na nemocenské 2,1 procenta a na politiku zaměstnanosti 1,2 procenta, celkem tedy 24,8 procenta. Zaměstnanec pak ze základu platí 6,5 procenta. Osoby samostatně výdělečně činné mají odvody 29,2 procenta základu-na penze 28 procent a na podporu zaměstnanosti 1,2 procenta. Na nemocenské pak mohou případně posílat ze základu ještě 2,1 procenta.

(čtk, brom)

Přečtěte si další články

4 komentáře

Lev 30/06/2022 - 07:44

123 Tak proč sem pořád lezeš a cpeš sem ty zkopčený nesmysly, který stejně nikdo nečte. Jsi normální?

Petr 29/06/2022 - 20:05

X
PETR HÁJEK z Protiproudu cz děkuje statečným diskutérům proti neexistujícímu komunismu, že skvěle zakrývají nástup současné totality, proti níž se již brzy nebudeme moci bránit.

Cyrus 29/06/2022 - 20:03

Proč to táhnou Piráti se Starosty
Piráti se zaměřili na obrazotvornost mladých a vyšli vstříc jejich romantismu v bezkonkurenčně kýčovitém provedení.
Starostové vsadili zase na to, že právě muži a ženy stojící v čele obcí se u nás těší ze všech pater politiky zatím nejvyšší důvěře.
Bez ohledu na názory většiny starostů, kteří členy STAN nejsou, jednoduše tuto značku vytunelovali.
Když takto navnadily voliče, soustředily se obě strany na to, která ve volbách doběhne tu druhou. Starostové v tomto klání jednoznačně zvítězili. Předáci uražených Pirátů byli odškodněni vysoce nadproporčním počtem ministerstev.

456 29/06/2022 - 15:29

JSI BLBÝ JAK ŠTOUDEV, VĚŘÍŠ I NÁPISŮM NA WC ČT :)

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.