Obliba matematiky u maturantů dále klesá. Ke státnímu didaktickému testu z ní se letos přihlásilo 17 procent studentů, tedy asi o dva procentní body méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku. Nejvíce studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Podíl přihlášených k ní vzrostl proti loňsku ze 78 procent na 80,3 procenta. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil organizátor zkoušek Cermat. Ke státním maturitním zkouškám se podle něj letos přihlásilo 73.774 studentů, z nich 70.084 půjde k maturitě poprvé. Testy budou psát 2. až 5. května.
Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se mohou konat spolu s praktickými maturitami už od 1. dubna, pro ústní je vyhrazené období od 16. května do 10. června. O konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly.
Státní maturita je podle zákona povinná z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. K testu z češtiny by letos mělo jít 70.084 prvomaturantů, což je o přibližně o 900 méně než loni. K cizímu jazyku se přihlásilo 57.858 studentů, tedy 82,6 procenta všech. Zbytek si zvolil matematiku. Zájem o cizí jazyk narostl meziročně o 1,8 procentního bodu. V případě angličtiny, kterou si vybralo 56.007 maturantů, se zvýšil o 2,3 procentního bodu. Podíl přihlášených k němčině, ruštině a francouzštině poklesl, mírně se zvedl u španělštiny.
K nepovinné obtížnější zkoušce z matematiky rozšiřující by mělo jít 2778 prvomaturantů. Je to o 21 méně než loni. Jejich podíl zůstal podobný jako loni, tedy kolem 3,9 procenta všech. K této zkoušce se hlásí nejčastěji gymnazisté.
Obliba maturity z matematiky klesá každoročně od roku 2012, kdy si ji jako druhý maturitní předmět zvolilo 43,9 procenta přihlášených. Jejich podíl od té doby klesl o téměř 27 procentních bodů. Naopak angličtině dalo přednost před deseti let 46,6 procenta maturantů a její popularita vzrostla za dané období o bezmála 34 procentních bodů. Zároveň setrvale klesal zájem o němčinu.
V porovnání různých typů škol si maturitu z matematiky vybírají nejčastěji gymnazisté. K matematice se jich letos přihlásilo 31 procent a k angličtině 65,6 procenta. Při rozdělení podle délky trvání studia mají matematiku nejvíc v oblibě žáci osmiletých gymnázií. Zvolilo ji 37,2 procenta z nich, zatímco na čtyřletých gymnáziích 26,9 procenta. Naopak nejméně populární je zkouška z matematiky na odborných školách, kde ji bude skládat 9,9 procenta maturantů.
Nejvíc studentů půjde letos poprvé k maturitám v Praze, a to 12.172. Naopak v Karlovarském kraji se jich přihlásilo 1481, což je nejméně. Kolem 30 procent všech maturantů jsou gymnazisté a zhruba polovina žáci středních odborných škol. Přibližně sedm procent je z učilišť, zhruba stejný podíl z nástavbového studia a dalších pět procent tvoří studenti lyceí.
Výsledky testů se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy “uspěl” či “neuspěl”. Školy dostanou výsledky od Cermatu 15. května a žákům je předají nejpozději o den později, uvedl mluvčí Cermatu Marek Lehečka. Analýza výsledků pro veřejnost podle něj bude k dispozici od 8. června.
(čtk)
2 komentáře
BOLSEVICKE HRATKY. Pred 70 lety vyhral Mistrovstvi CSR ve fotbalu TJ Spartak Praha Sokolovo, do 1. ligy postoupilo DSO Dynamo Praha, a dalsi rok Spartak Praha Stalingrad. Cesky Sparta, Slavia a Bohemians.
BOLSEVICKÁ POHÁDKA
Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Jeseteri do mora.
21. júna 2009 navštívil súdruh Kim Čong Il rybiu farmu, ktorá bola s obrovským úsilím vybudovaná v období Namáhavého pochodu. S hlbokými emóciami sa obzrel späť do obdobia ťažkostí, ktoré v tých rokoch prežili.
Na chvíľu sa ponoril do hlbokých myšlienok a povedal, že v poslednom čase sa rybia farma preorientovala od pstruha dúhového na jesetera. Poznamenal, že je veľkým úspechom, že naša krajina dosahuje úspechy v umelom chove jeseterov a dodal, že donedávna by to nikoho ani vo sne nenapadlo.
Keď v ten istý deň hovoril s dôstojníkmi armády, znova nadhodil tému jeseterov.
Zdôraznil, že musia byť za každú cenu úspešní v hospodárení s jesetermi v mori.
Pokračoval: Je mojím želaním čo najskôr zásobiť našich ľudí jesetermi a kaviárom.
Komentáře jsou uzavřeny.