Kdo útočil? Sabotáž na plynovodu Nordstream

od redakce

Seymour Hersh, americký novinář, v minulém týdnu obvinil Washington z loňské sabotáže plynovodu Nord Stream. Uvedl, že informace, které zveřejnil na svém blogu, mu poskytl anonymní zdroj s přímou znalostí operačního plánování.

Píše, že potápěči amerického námořnictva loni nastražili výbušniny na potrubí spojující Rusko a Německo pod Baltským mořem a později je Američané odpálili. Měli tak učinit s pomocí Norska. Na pokyn amerického prezidenta Joe Bidena, aby Moskvu připravil o obrovské příjmy z prodeje plynu do Evropy. Sabotáž je ale podsouvána Rusku.

V Moskvě našel článek odezvu a Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, vyzval k mezinárodnímu vyšetřování incidentu kolem plynovodů. Ruští představitelé chtějí odpověď. České noviny poznamenaly, že předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin řekl, že zpráva by se měla stát základem pro mezinárodní vyšetřování s cílem postavit Bidena a jeho komplice před soud. Sergej Rjabkov, náměstek ministra zahraničí, prohlásil, že článek není pro Rusko překvapením, neboť Moskva se už dlouho domnívá, že za výbuchy stojí USA a možná i další členové NATO.

Potrubí spojující v Baltském moři Rusko a SRN bylo poškozeno výbuchy v září 2022. Incident vyšetřuje Švédsko a Dánsko, protože k útoku došlo v jejich ekonomických zónách. Švédové dospěli k závěru, že útok je výsledkem sabotáže, podle Dánska průrvy způsobily mohutné exploze. Nikdo ale neurčil viníka. Vlastní vyšetřování vede Německo, to zastává teorii o sabotáži ze strany některé západní země s cílem obvinit z ní Rusko.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.