Když jste chudý, stárnete rychleji a dřít se budete až do úmoru

od redakce

Chudí lidé stárnou rychleji. Nůžky mezi nimi a bohatými se v tomto směru rozevírají při dosažení věku 20 let života a tento trend pokračuje až do období vyšší­ho středního věku, kdy nerovnosti v biologickém stárnutí dosahují svého ma­xima. Vyplývá to ze studie Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity. Do toho pracující budou déle pracovat, jak nedávno prosadila současná pravicová vláda.

Biologické stárnutí představuje proces přirozených změn ve funkčnosti buněk, tkání a orgánů, které se projevují postupným poklesem fyziologických i kognitivních funkcí. U jednotlivců však dochází k poklesu s různou dynamikou, a proto například padesátníci mohou být biologicky jinak staří.

Vědkyně SYRI Andrea Dalecká spolu s kolegy porovnávala data od 48 348 osob ve věkovém rozmezí 20 až 84 let a na základě 11 dostupných biomarkerů vypočítala hodnotu biologického věku. »Pokud je hod­nota biologického věku vyšší než hodnota věku chrono­logického, hovoříme o zrychleném biologickém stárnu­tí,« vysvětlila Dalecká.

Výsledky studie rovněž naznačují, že míra nerov­ností v biologickém stárnutí není napříč věkovými sku­pinami stejně. »Od dvacátého roku života dochá­zí mezi socioekonomickými skupinami k postupné­mu rozevírání pomyslných nůžek až do období vyšší­ho středního věku, kdy nerovnosti dosahují svého ma­xima,« upozornila.

Šíře těchto rozdílů následně s vyšším věkem opět klesá. »Rozdíly jsou přesto v populaci i nadále přítomné až do nejvyšších věkových kategorií,« uvedla vědkyně. Vztah socioekonomického znevýhodnění a biologic­kého stárnutí podle Dalecké nejde vysvětlit izolovaným vlivem jedno­ho faktoru. Sociálním determinantám, tedy tomu, v jakém prostředí žijí, jsou lidé vystaveni v každé životní fázi a jejich efekt na lid­ské zdraví se kumuluje.

»Mezi jedinci s nižším socioeko­nomickým statusem pozorujeme vyšší výskyt ne­zdravého chování, jako je kouření, nevhodné stravová­ní či nedostatek pohybu. Zároveň jsou častěji expono­váni negativním vnějším vlivům, jako je znečištění ži­votního prostředí či expozice rizikům pracovního pro­středí. Dopady nepříznivých životních podmínek a ži­votního stylu převzaté v mládí pak můžeme pozoro­vat v celé pozdější životní dráze jedince,« dodala Dalecká.

Studii v angličtině najdete ZDE

(red)

Přečtěte si další články

1 komentář

host 07/01/2025 - 00:47

Letem světem
Napřed bych se ptal, jak dlouho autoři práce Andrea Dalecka1, Anna Bartoskova Polcrova1, Hynek Pikhart1,2, Martin Bobak1,2 and Albert J. Ksinan1* v USA žili a pracovali, kolika prostředími a rasami prošli, než se pustili do celkem krkolomných vexlů s daty navíc pořízenými z instituce USA a ne vlastním sběrem dat.
Můj závěr, Dalecká, Bartošková, Pikhart, Bobák, a jakýsi Ksiman dostali grant, vypracovali práci, nejspíš dostali za práci výplatu. Smyslem práce bylo, že čeští vědci zvládnou statistické ekvilibrium nad předloženými libovolnými daty.
Dle mého laického rozoumku.
Snahou bylo vzít biomarkery (Albumin, Alkaline phosphatase,Total cholesterol, Creatinine, Glycated hemoglobine (Hba1c), Systolic blood pressure, Blood urea nitrogen, Uric acid, Lymphocyte, Mean cell volume fL, White blood cell count) a nalézt systém, kdy by předem známé výsledky (mortality) korelovaly s biomarkery.
Tedy, zda by SSA či ČSSZ mohly predikovat a škálovat úmrtnost v populaci čistě jenom z krve, z dat od ministerstva zdravotnictví.
No a to i bez studie a odbornosti si tipnu, že co dělají dekády týmy v Social Security Adninistration v USA a obdobně v České správě sociálního zabezpečení – to patrně částečný rozbor krve nenahradí.
Už proto, že historie jedince a ročníku v lokalitě je psaná krví, ale jestli do krve?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.