Komu slouží česká armáda?

od redakce

Již na konci září se ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chlubila tím, že Kongres Spojených států amerických schválil vojenskou podporu pro ČR ve výši 100 milionů dolarů z programu Zahraničního vojenského financování na modernizaci Armády ČR a pro částečnou kompenzaci našich dodávek materiálu na Ukrajinu. A k tomu dalších šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu na vybudování tzv. nasaditelných týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v rámci Armády ČR. Dohromady zhruba 2,7 miliardy Kč.

»Prostředky samozřejmě použijeme na modernizaci naší armády i na další pomoc Ukrajině,« informovala Černochová. Jaká konkrétní částka ale bude pro ČR a co se za ni koupí, a jaká pro Ukrajinu, ale neupřesnila.

Česká republika i přes nesouhlas nejen opozice, ale i tisíců nespokojených voličů na náměstích patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci Ukrajině. Od začátku konfliktu darovala vojenský materiál v hodnotě přesahující 3,8 miliardy korun. Detaily této pomoci budou podle ministerstva obrany z bezpečnostních důvodů zveřejněny až po skončení konfliktu. »Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců, a velmi si toho vážíme,« pochválila se Černochová.

Nejasná je i pomoc z Fondu pro čelení ruskému vlivu, jak jej nazývají USA. »USA nám pomohou chránit naše nasazené vojáky, naši techniku a zbraně před ruskou hrozbou, ať už technickou nebo informační. Potřebujeme hardware a software, který si vezmeme do operací,« uvádí brigádní generál Miroslav Feix. Americké peníze tak půjdou na počítače a programy, které Amerika sama dodá. Zda budou sloužit k čistě vojenským účelům, nebo se armáda zapojí i do sledování civilního kybernetického prostoru, není jasné.

Základny USA v ČR do konce roku?

Ještě před oznámením tohoto amerického příspěvku se konalo v Praze druhé kolo vyjednávání o dohodě o obranné spolupráci za účasti vyjednávacích týmů ČR a USA. Účastníci jednání během druhého kola podrobně projednali návrh Dohody o obranné spolupráci (DCA).

Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území, pokud konečnou verzi této smlouvy schválí vláda a následně parlament a na závěr podepíše prezident. Na jejím dokončení se nyní usilovně pracuje. Třetí kolo vyjednávání se pravděpodobně uskuteční na přelomu října a listopadu. »Ambicí české i americké strany je dokončit vyjednávání DCA do konce roku 2022,« uvedl Jan Jireš, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie a vedoucí českého vyjednávacího týmu k DCA. O tom, že základna by u nás měla vzniknout co nejdřív, vypovídá i složení vyjednávacího týmu. Je sestaven z odborníků na jednotlivé tematické oblasti z ministerstev obrany, zahraničních věcí, spravedlnosti, financí, vnitra, životního prostředí, práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu. Tedy tak, aby byly pokryty všechny aspekty funkčnosti základny.

Potřebu rychlé spolupráce vysvětlil náměstek Jireš takto: »V době, kdy nedaleko našich hranic probíhá brutální ruská vojenská agrese, je prohloubení obranné spolupráce s USA krokem k posílení naší obranyschopnosti. USA jsou naším nejdůležitějším spojencem, který garantuje obranu naší země i celé Severoatlantické aliance. Připravenost USA uzavřít bilaterální dohodu o obranné spolupráci s ČR potvrzuje a dále posiluje závazek Spojených států k obraně evropských spojenců.«

Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska. Černochová ovšem po jednání s ministrem obrany USA Lloydem Austinem řekla, že by oproti podobným smlouvám, které mají okolní země, měla být česko-americká dohoda obecnější. Bude tedy dávat USA volnější pole působnosti.

Spolupráce s USA již běží v rámci V4

Na Slovensku vzniklo mnohonárodní bojové uskupení NATO pod českým velením. Nyní po výcviku je oficiálně připraveno bránit Slovensko. V průběhu certifikačního cvičení, které proběhlo v minulých dnech, dosáhlo bojové uskupení tzv. Combat Ready, tedy vojenské připravenosti a plných operačních schopností.

Vytvoření mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku je součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance kvůli speciální operaci na Ukrajině. Jádro české mise na Slovensku s více než třemi stovkami vojáků tvoří příslušníci žateckého 41. mechanizovaného praporu s obrněnými transportéry Pandur. Na Slovensku by měli být do prosince. Aktuální počet je 1050 vojáků z pěti států (kromě ČR a Slovenska ještě Slovinsko, Německo a USA). Počet bude postupně narůstat až na 1640. Toto bojové uskupení je jedním ze čtyř, které Aliance zřídila v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a právě na Slovensku v reakci na prudké zhoršení bezpečnostní situace na východě Evropy.

Vojenské uskupení na Slovensku vzniklo pod taktovkou zemí visegrádské čtyřky. »Všechny čtyři země se shodují, že chtějí podpořit Ukrajinu proti ruské agresi. Územní celistvost Ukrajiny je společným zájmem všech států V4,« konstatoval slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Ačkoliv podle něj každá země pomáhá svojí cestou, nabízí společné řešení například v oblastech odminování či oprav ukrajinské techniky, ošetřování zraněných vojáků či jejich výcviku. »Chtěli bychom se jako V4 v brzké budoucnosti zaměřit na odminování ukrajinského území,« dodala Černochová. Připomněla, že Česko tyto práce vykonávalo v bývalé Jugoslávii.

Kontrola kyberprostoru

V souvislosti s Ukrajinou se mluvilo i o nárůstu hybridních hrozeb. »Naše země se potýkají s obrovským množstvím tzv. trollích farem, které často fungují přeshraničně. Není to nic nového, tento jev se dal sledovat už v minulosti. Každopádně chceme v této oblasti spolupracovat,« vysvětlila Černochová.

Trollové mají zaplavovat sociální sítě falešnými zprávami a konspiračními teoriemi ve snaze využít rozdělení společnosti ve svůj prospěch. V praxi to ale znamená blokování zpráv, webů, názorů a lidí, kteří rozšiřují jakékoliv informace z jiných než podle státu oficiálních zdrojů…

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

26 komentáře

Vaska 18/10/2022 - 22:18

Generál Sergej Surovikin, velitel ruských jednotek na Ukrajině: Byly zjištěny informace o tom, že Kyjev může použít zakázané metody války v okolí Chersonu, o přípravě raketového útoku na přehradu Kachovské vodní elektrárny.
Z toho důvodu gubernátor Chersonské oblasti Vladimir Saldo vyhlásil přesun civilního obyvatelstva na levý břeh Dněpru. Oznámil že “hrozí zaplavení území následkem cíleného zničení hráze Kachovské vodní elektrárny a vylití vody z kaskády elektráren po proudu Dněpru… Ukrajina vyhlásila Rusku totální válku a nyní hromadí obrovské síly v nikolajevském a krivorožském směru. Rovněž ruská armáda připravuje síly k protiofenzívě.”

miro 18/10/2022 - 17:31

“Exploze ve Vrběticích v roce 2014 byly zinscenovány za účelem zametení stop po chybějícím inventáři ve skladech, kdy tisíce kusů zbraní a munice byly ze skladů vyvezeny na Ukrajinu, ale odtamtud zbraně a munice pokračovaly do Sýrie do rukou tehdejší Free Syrian Army – pozdějšího Islámského státu bojujícího proti Bašáru Asadovi, a to v ostrém rozporu s mezinárodním zbrojním embargem na dodávky zbraní do Sýrie!

Zbraně z Vrbětic se dosud nachází v Sýrii a právě ruská GRU vede podle ruské televize jmenné svodky na české občany a členy českých tajných služeb, kteří za touto operací dodávek zbraní od roku 2012 stály. Zbraně v Sýrii zabíjely ruské vojáky a ruské občany

Když se ze skladu ztratí zbraně, nebo když je ve skladu rozkrádačka, nebo když velitel skladu začne se zásobami “podnikat” a přeroste mu to přes hlavu, a na skladu vznikne obrovské inventární manko a nejde dohledat tisíce kusů zbraní, munice, granátů, raket, raketometů, RPG sestav a další výzbroje,tak se to obvykle řeší dvěma způsoby.

Buď si velitel skladu prožene kulku hlavou a v dopise na rozloučenou vše přizná, anebo nechá celý sklad vyletět do povětří. V rozmašírovaném a výbuchem rozmetaném skladu, už nikdy a nikdo inventuru provést nedokáže, takže se všechno účetně odepíše.

A přesně toto se v roce 2014 stalo ve Vrběticích podle zdrojů ruské GRU, která vyšetřovala v letech 2015 až 2017, kdo dodává už od roku 2012 povstalcům v Sýrii zbraně české provenience v dokonale zakonzervovaném stavu, což je něco, co je na Blízkém Východě k neuvěření.

V Sýrii se na černém trhu obchoduje se zbraněmi z Turecka, Iráku, ze zemí bývalého Sovětského svazu, a všechny bývají ve špatném technickém stavu. České samopaly SA-58 však dostávali povstalci FSA minimálně už od roku 2012 v dokonalém, zakonzervovaném stavu od dodavatelů z Ukrajiny, která ale byla jen překladištěm.

Ty zbraně pocházely z České republiky……

Podle ruské televize se GRU podařilo i podle sériových čísel na některých zbraních vystopovat některé české útvary AČR a s dokonce registračními štítky bývalé ČSLA.

Tohle všechno se dostalo do Sýrie z ČR přes Ukrajinu! A výbuch skladu ve Vrběticích je bezvadnou odpovědí, odkud ty zbraně asi tak pocházely.”

Yurri Simon 18/10/2022 - 21:22

Ha ha ha ha ))) Dle slohu to bude totálně provařenej mystifikátor V.K. z Aeronetu, což je něco, jako kdysi legendární časopis HROM – s Aeronetem má společné to, že oba tyhle výtvory cílili na občany s poněkud nižšíi rozlišovacími schopnostmi, nebo přímo od ruSSáků.. :))

Yurri Simon 18/10/2022 - 17:23

Systém, kterého se Rusové bojí, míří na Ukrajinu. NASAMS bude chránit civilisty před zákeřnými útoky.

Ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov oznámil, že již brzy dorazí na Ukrajinu první protivzdušné systémy NASAMS, kterých se Rusové velice obávají. Vojáci již dokončují výcvik a systémy jsou připraveny k přesunu.

Norský pokročilý raketový systém NASAMS, vyvinutý ve spolupráci s USA, je primárně určen k boji proti řízeným střelám a dronům, ale dokáže sestřelovat i letadla či vrtulníky. Jde tedy přesně o ten typ zbraně, kterou Ukrajina v posledních dnech výrazně potřebuje, neboť čelí bezprecedentnímu ostřelování civilních cílů ze strany ruských okupantů.

„Brutální ruský útok na civilní infrastrukturu si vynutil politické změny, na kterých ukrajinský tým na technické úrovni pracoval od srpna,“ zdůraznil Reznikov s tím, že se proto také změnil i harmonogram dodávky těchto systémů. Původně se totiž počítalo, že je USA začne dodávat až přibližně od poloviny listopadu. Celkem má pak Ukrajina od USA obdržet osm baterií NASAMS.

Reznikov také poznamenal, že Lloyd Austin, americký ministr obrany, a předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley uvedli, že hlavní prioritou pomoci Ukrajině je urychleně vytvořit integrovaný systém protiletadlové a protiraketové obrany, a chránit tak ukrajinský vzdušný prostor.
NASAMS, neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké. Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí je dále na celou baterii.

Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti, až 25 kilometrů, od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné. Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.

Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.

Čech 18/10/2022 - 15:49

Tato “armáda” už není ani česká, ani armáda. Škoda to živit.

Yurri Simon 18/10/2022 - 14:09

Ubohý stav ruské armády u Chersonu. Místo neprůstřelných vest mají molitan, ukazuje reportér.

:-)))))))))))

Ukrajinci dělají vše pro to, aby získali zpět celou Chersonskou oblast včetně stejnojmenného hlavního města. Boje na jižní frontě jsou v posledních dnech obzvlášť brutální. Podle vedoucího zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáše Zrna, který se nyní na jihu Ukrajiny nachází, trpí ukrajinská i ruská armáda v Chersonské oblasti velkými ztrátami. V jednom ze zákopů Zrno názorně ukázal, jak vypadá ruská „neprůstřelná“ vesta.

„V současné situaci jsou Ukrajinci ti, kteří se snaží útočit, a tím osvobodit Ruskem okupovaná území. V Chersonské oblasti mají obě strany těžké ztráty. Každým dnem se čeká obnovení ukrajinské protiofenzivy. Zda se Ukrajině povede postup obnovit, uvidíme v následujících dnech,“ zmínil Matyáš Zrno, který cestuje po Chersonské oblasti.

Část tohoto regionu již Ukrajinci osvobodili. Na některých místech musejí odklízet těla mrtvých ruských vojáků i civilistů. „Jsem z jednotky, která sbírá těla, co tu po Rusech zůstala. Je jich velmi mnoho. Chcete se podívat?“ nabízel ukrajinský voják štábu CNN Prima NEWS. Jeho velitel to ale zakázal.
Stopy války jsou v Chersonské oblasti všudypřítomné. Podél cesty se válí munice. K vidění jsou často také ohořelá ruská i ukrajinská obrněná vozidla i zničené osobní automobily. „Jedno auto jsme darovali armádě. Teď ale dostalo zásah, tak si ho odvážíme pryč. Dáme ho do muzea, aby děti věděly, co se tu dělo,“ řekl jeden z ukrajinských civilistů, který nakládal vrak k odtažení.

Opuštěné ruské zákopy poskytují další svědectví o žalostném vybavení ruské armády. „V této neprůstřelné vestě nejsou balistické pláty, ale jen obyčejný molitan,“ ukázal názorně Zrno. Ukrajinci v osvobozených lokalitách také začínají mluvit o tom, jak se okupanti na jihu země vlastně chovali.
„Bylo to hrozné. Rusové kradli všechno, co jim přišlo pod ruku. Vzali nám gauče či matrace a dali si je do zákopů. Dosadili sem nového starostu, který s nimi jenom pil a o nás se nestaral. Byli tu i Čečenci,“ uvedl jeden z místních. Ukrajinci nyní chtějí osvobodit i zbytek Chersonské oblasti včetně samotného Chersonu.

Bitva o toto město začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Již brzy by však vzhledem k ukrajinské ofenzivě mohla nad Chersonem opět zavlát žlutomodrá vlajka.

Yurri Simon 18/10/2022 - 14:06

Ukrajina získala nečekaného spojence. Medveděv hrozí těžkými důsledky.

Ukrajinu v obraně proti ruské agresi pravděpodobně podpoří také Izrael. K jejímu zásobování zbraněmi vyzval ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj. Vyburcovala ho k tomu dodávka balistických střel, kterou Rusko získalo od Íránu. Ten patří k úhlavním nepřátelům Izraele. Šajův výrok ale rozčílil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva, který pohrozil zhroucením vzájemných vztahů.

Rusko, které Ukrajinu už delší dobu decimuje sebevražednými drony z Íránu, od něj teď získalo i balistické střely. To se nepozdává Izraeli, pro které je Teherán odnepaměti úhlavním nepřítelem. Podle ministra pro záležitosti diaspory by tak Tel Aviv měl odpovědět vojenskou podporou Kyjeva.

Šaj k tomu vyzval na twitteru. “Už není sebemenších pohyb, na čí straně tohoto krvavého konfliktu by měl Izrael stát. Nastal čas, abychom po USA a státech NATO poskytli Ukrajině vojenskou pomoc i my,” napsal.

Ruské armádě podle západních tajných služeb docházejí zásoby zbraní, proto se spoléhá na dodávky z Íránu.

A je to. :))

Yurri Simon 18/10/2022 - 13:47

Ruská kina nemají co promítat, více než polovině hrozí konec

Nejméně polovině kin v Rusku hrozí v nejbližších měsících uzavření kvůli tomu, že nemají co promítat, varují ruští senátoři podle agentury TASS.
Členové hospodářského výboru horní komory parlamentu za této situace navrhli vládě jako možné řešení, aby kina směla promítat zahraniční filmy i bez souhlasu majitelů autorských práv, ale s tím, že jim odvedou příslušné poplatky.

Ruská kina přišla o hollywoodskou produkci v důsledku západních sankcí, které mají Rusko přimět ke stažení vojsk z Ukrajiny. Snaží se místo toho nalákat diváky na filmy domácí provenience, návštěvnost kin se ale prudce propadla.

„Kritický nedostatek repertoáru v příštích měsících povede k poklesu tržeb kin o více než 80 procent a k uzavření nejméně poloviny biografů. Nahradit filmy zahraničních společností, které opustily ruský trh, není v krátkodobé perspektivě možné,“ praví se ve vysvětlujících poznámkách adresovaných vládě.

Holt Příběh opravdového člověka a všechny ty ruSSácké sračky o tom, jak sami vyhráli WW2, ruSSkou mládež poněkud netáhnou.. :)))

Paterak 18/10/2022 - 08:06

Masivní útok letadly a raketami na Kyjev. 5 mrtvých civilistů. Zasažena obytná budova. Podle Amnesty International využívá ukrajinská armáda civilní objekty pro své krytí. Při takovém útoku ,,jen” 5 mrtvých? Zřejmě nemají Rusové narychlo spíchnuté rakety z topenářských trubek. Tady nám o stavu ruské vojenské techniky asi někdo kecá…No zasaženo 22 objektů a minimální vedlejší ztráty?

Paterak 18/10/2022 - 07:52

Proč bych měl být proruský jen proto, že nejsem proukrajinský? Proč bych měl mít rád Ukrajince, když jsem byl rád že jsem se lásky k nim po revoluci u nás zbavil. To platí i o Rusech. Jak mohu být kolaborant jen proto, že n nestojím neochvějně za Ukrajinou? Když svoji zem nijak nezrazuju a neškodím ji? Je patrné, kdo naší zemi v současné době nejvíce škodí. Jsou to kolaboranti? Největším patrným kolaborantem je akorát generál Pavel. Ten jako voják přešel k nepříteli…

Laco 18/10/2022 - 10:04

Mozeček pana “PetJednaLenin” bohužel zvládá vnímat jen dva stavy – přítel/nepřítel, miluji/nenávidím, černá/bílá, … Nesmíte se na něj zlobit, příroda na něj při rozdávání rozumu zapomněla.

Rudý vítr 18/10/2022 - 03:52

Slevy jsou len v cekie

Gejza 17/10/2022 - 23:25

Nějak jsem neporozuměl v čem “lhal”? Dnes dostaly ukrajinské figurky propleskáno jen na několika zbývajících místech, narozdíl od předešlých dnů, kdy dostávaly nakládačku po celé Ukrajině. Vždyť to píšou i v těch prolhaných Hovnovinkách, na Lžidnes, Lžihned, ve Lžidovkách a ve všech ohlupovadlech.
V rozhovoru s novináři po summitu s regionálními lídry Putin řekl, že nedávné údery zničily 22 z 29 cílů na Ukrajině, které armáda vytyčila, a že vyřizují zbývajících sedm. Není třeba masivních úderů. Nyní máme jiné úkoly,“ uvedl v pátek.
A jak řekl, tak se stalo, stačilo zaútočit na zbývající cíle, většinou už jen drony. Co je na tom tak těžkého k pochopení? I nadanější šimpanz by to pochopil napoprvé.

svaty_vaclav 17/10/2022 - 22:54

Sledujte @neCT24

Yurri Simon opět trapné výstupy v diskuzi Naší Pravdy. Yurri Simon opět přišel pobavit komunisty několika svými omšelými frky. Obyčejně Yurri Simon sčítá ukrajinské latríny a vytahuje se že má splachovací záchod, což je kýbl s vodou z potoka, ale Yurri Simon říká, že jeho kýbl má americký procesor Intel.

Yurri Simon tady dlouhodobě vyhrožuje smrtí jiným diskutérům a považuje to za normální. Při tom chodí na komunisty práskat na policii, k čemuž se mi tady několikrát v diskusích Naší Pravdy přiznal.

…………………

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 18/10/2022 - 13:45

Ty se z těch tvojich hoven jednou posereš, koprofile.. :)))))))

Yurri Simon 18/10/2022 - 21:38

Taky na tebe dojde..nemusíš mít žádné obavy.. :))

Dezinformátoři Tušl a Čermák čelí další obžalobě. Vyzývali k odporu proti Ukrajincům

Státní zástupce obžaloval minulý týden Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Pro Českou televizi to uvedl kladenský okresní státní zástupce Ondřej Němec. Oba čelí trestnímu stíhání kvůli výzvě k odporu proti Ukrajincům. A zůstávají ve vazbě.

„Policejním orgánem byl podán návrh na podání obžaloby a státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Kladně podal dne 13. října 2022 obžalobu,“ uvedl pro Českou televizi okresní státní zástupce v Kladně Ondřej Němec. Případ teď posoudí kladenský okresní soud.

Policie dvojici viní z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Důvodem je video, které sdíleli na sociální síti.

Čermák je také obviněný z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance. Policisté ho na konci srpna navrhli obžalovat, státní zástupce ale o jejich návrhu zatím nerozhodl.

svaty_vaclav 17/10/2022 - 20:22

Sledujte @neCT24

Příspěvek 16:04 je srandovní. Pacifisté přispívají Ukrajině na válku a chtějí bojovat. Větší pitomost jsem ještě neviděl. Vlastně viděl, když Havel něco blábolil – nepolitická politika. To je stejně pitomé, jako pacifisté podporující válku. Antikomunisti pište víc ať je tady víc antikomunistického humoru. Rychetského Pětikoalice má opravdu kvalitní elektorát. ❤💙🤍

…………………

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Vendelín 18/10/2022 - 13:09

Stupidy přispěvatel SVATY_VACLAV ale zdaleka nedosahují.

Rudý vítr 17/10/2022 - 18:54

Armádu už nemáme od roku 1990 a dnešní banda PTPaku už bojovat za vlast neumy prachy jsou prachy.Kdyz bude válka hodím se marod.

Fero 17/10/2022 - 17:18

Žádnou armádu už nemáme. Pouze je na státní rozpočet nacuclá, vedle přenujelé byrokracie(min. 3x větší než za socialismu), banda pucfleků a poskoků cizích zájmů. Stojí nás nehorázné peníze, k obraně státu jsou nepoužitelní, nemluvě o absenci vůle bránit naši zemi.

Yurri Simon 18/10/2022 - 17:28

Máme kvalitní spojence, protože jsme NATO, ty troubo.. :))
Na rozdíl od našeho bývalého (naštěstí), u kterého se to “spojenectví” projevovalo tak, že své ostatní “spojence” vojensky přepadal. Ano, bavím se o sSSr. :)))

B-52 se připojil k flotile letadel NATO, cvičí rozmístění jaderných zbraní. Co bombardér umí?

Vzhledem k tomu, že Rusko vyhrožuje jadernými zbraněmi, B-52 se připojí k rozmanité flotile letadel z jiných zemí NATO na cvičení rozmístění jaderných zbraní
B-52 je těžký bombardér dlouhého doletu, který může plnit různé mise. Bombardér je schopen létat vysokou podzvukovou rychlostí ve výškách až 15 166,6 metrů. Může nést jadernou nebo přesně naváděnou konvenční munici s celosvětovou schopností přesné navigace. V konvenčním konfliktu může B-52 provádět strategický útok, vzdušnou podporu, vzdušný zákaz, útočné protivzdušné a námořní operace, napsal AF mil.
Počínaje pondělím zahájilo NATO své každoroční cvičení jaderného zastrašování známé jako Steadfast Noon (Nezlomné poledne). Bombardéry B-52 amerického letectva jsou mezi letouny, které se mají zúčastnit akce, která se uskuteční nad severozápadní Evropou a Severním mořem. Zatímco Steadfast Noon je zavedeným opakujícím se cvičením, letošní iterace se bude konat uprostřed zvýšeného napětí s Ruskem poté, co prezident Vladimir Putin pohrozil použitím jaderných zbraní jako odpověď na úspěch nedávných ukrajinských protiofenzí. Předpokládá se také, že Moskva bude každým dnem pořádat svá vlastní každoroční jaderná cvičení, napsal server WarZone.

Podle NATO budou vzdušné síly ze všech členských zemí aliance létat s desítkami letadel, aby procvičily své schopnosti jaderného odstrašení počínaje pondělím 17. října a pokračovat až do neděle 30. října. V oznámení mluvčí NATO Oana Lungescu uvedla, že „Cvičení Steadfast Noon pomáhá zajistit, aby alianční jaderné odstrašení zůstalo bezpečné, zabezpečené a účinné“, které zachovává historický precedens, který vytvořila událost v každém z předchozích let, kdy byla provedena.

Steadfast Noon, které každý rok pořádá jiný spojenec NATO, se letos uskuteční v Belgii. Cvičné lety budou probíhat nad zemí i ve vzdušném prostoru nad Severním mořem a Spojeným královstvím a budou zahrnovat síly ze 14 zemí s až 60 letouny různých typů, včetně stíhaček čtvrté a páté generace.

Fero 18/10/2022 - 20:11

Žádné spojence nemáme, vy vemeno. Máme jen protektory kteří ukazují prstem na mapě, kam zrovna máme poslat námi vyživované pucfleky a poskoky. K ničemu takovému nás SSSR nikdy nenutil, do žádného konfliktu nás nezavlekl, nikdy jsme se nestali nenáviděnými okupanty, bezectné hovado!

Yurri Simon 18/10/2022 - 21:29

ÚÚÚúúúúúúú—– ty vole, ty musíš bejt ale ušlápnutej.. Komu děláš poskoka, manželce, nebo tě šikanujou v práci..? A kdo tě zavlekl do jakého konfliktu – někde u vás v hospodě..? A proč z toho jsi takovej rozrušenej, člověče..? To se stává.. přijdeš mi, že jseš vystrašenej jak veverka….:))

Tak tady ještě něco, aby ses nebál.. :) Good night.

Většina Čechů souhlasí s členstvím země v EU a NATO

Většina lidí souhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Zatímco pro účast v NATO se vyslovuje 62 procent Čechů, souhlas s členstvím v EU vyjadřuje ještě o deset procent lidí více. Vyplývá to z březnového průzkumu, který v úterý zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Podobný průzkum provedli také analytici v Maďarsku a na Slovensku. Zjistili, že i v těchto zemích výrazně převažují zastánci členství nad odpůrci. Členství v NATO má největší podporu v Maďarsku, kde se pro ně vyslovuje 68 procent lidí. Evropská integrace má zase nejvíce příznivců na Slovensku – 83 procent veřejnosti. Souhlas s členstvím v EU a NATO vyjadřují podle sociologů častěji muži, mladí lidé ve věku od 15 do 19 let, studenti, osoby samostatně výdělečně činné, lidé s dobrou životní úrovní, respondenti spokojení se současnou politickou situací a voliči ODS. Opačný názor mají zejména lidé starší 60 let, důchodci, respondenti se špatnou životní úrovní, nekvalifikovaní lidé, dělníci, lidé nespokojení se současnou politickou situací a voliči KSČM.

Fero 18/10/2022 - 22:02

Netuším jakým mentálním zkratem jste zase přišel na to, že bych mohl být žoldákem v AČR. Ne, nejsem a pokud to chcete zpochybňovat, pak očekávám důkaz o opaku.

Ještě poznámka, není mi známo, že bych si někdy s něčím takovým, jako jste vy, potykal. Pokuste se, prosím, aspoň trošku zkultivovat svůj projev a netykejte mi. Děkuji.

svaty_vaclav 17/10/2022 - 14:55

Sledujte @neCT24

Opětovná nekončící hloupost českého národa se projevuje nejvíce oslavováním a návštěvami takových obskurních akcí, jako jsou Dny NATO v Ostravě. Na ostravské letecké základně, která dříve patřila vojenskému letectvu Československa dnes přistávají letouny USA a dalších států agresivního paktu NATO, které masivně bombardovaly Vietnam, Jugoslávii a další státy ve světě napadené Amerikou a státy agresivního NATO. Češi si ve svém státě všechno nechali vzít po Havlově puči 1989 – průmysl, zemědělství, lesy, vodu, zlato v bankách, prostě všechno, a teď návštěvami zlodějských armád na Letišti Ostrava, které jim také bylo ukradeno, oslavují armády svých zahraničních zlodějů, kteří je ve velkém předtím okradli. Militantní a válkychtivá ministryně války Černochová připravuje další velekrádež a zásek do kapes českých lidí nákupem tanků a amerických letadel za stovky miliard korun, které rozbité Československo nepotřebuje. Černochová s českou vládou se chystá zadlužit Čechy na sto let dopředu. Černochová a česká vláda s tím nasazením finančního chomoutu Čechům pospíchají, protože vědí, že je lidi v dohledné době vypráskají demonstracemi a stávkami.

…………………

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 18/10/2022 - 14:27

Kdo je s ruSSákama, ty kašpare..?? To mluvíš za ta 2% těch zoufalých komoušů, co tady ještě zbyly..?
Nebo za těch cca 16% dezolátů s patnácti exekucema na krku..?

:-))))))))))

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.