Konflikt na Ukrajině eskaloval v globální válku

od redakce

Konflikt na Ukrajině eskaloval v globální válku – Trumpova válka začíná. Nový riskantní obrat amerického prezidenta?

Naše civilizace se nachází na rozcestí. Buďto aktuálně skončí v důsledku všezničující války, nebo se rozvine na společenské úrovni za pomoci biotechnologií a umělé inteligence. Jak tvrdí Elon Musk, umělá inteligence překoná lidskou inteligenci za méně než dva roky a v dohledné budoucnosti budou roboti a umělá inteligence schopni převzít všechna pracovní místa a práce se stane výhradně dobrovolnou činností. Čili, ráj na zemi? (Mezitím však na 800 předních signatářů nejen z Muskova oboru podepsalo výzvu, v níž začalo varovat před dalším stupněm, tzv. superinteligencí, která by naopak mohla dojít tak daleko, že její stroje lidstvo vyhladí – pozn. red.).

Nicméně, zatím se dnes umělá inteligence využívá k realizaci globálních nebo lokálních střetnutí. Permanentní válka probíhá i v digitálním a informačním prostoru. Tady se využívají agenti-chatboti AI už teď naplno. Ráj se tedy zatím nekoná… Eventualita války se vyhlašuje i městským rozhlasem!

Varování Zalužného

Blíže k realitě událostí je bývalý vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny a současný ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království Valerij Zalužnyj, který varoval, že ozbrojený konflikt na Ukrajině přerostl v »globální válku«. Tento názor vyjádřil v článku pro deník Ukrajinskaja pravda. Podle Zalužného čtvrtý rok ukrajinského konfliktu znamená zhroucení »myšlenek a teorií, na kterých byl založen samotný koncept světového řádu«. Ukrajinský generál prohlásil, že za současných podmínek není žádná země na světě schopna samostatně odolat současné úrovni intenzity vojenských operací.

Trump a jeho sankce

Nepředvídatelnost politiky prezidenta USA Donalda Trumpa, který určuje i rozhodnutí NATO a EU směrem k velké ekonomické a vojenské eskalaci, má před sebou hradbu nesouhlasu ze strany kolosů, jako jsou Čína a Indie. Sankce proti Rosněftu a Lukoilu, které Trump uvalil jako páku nátlaku proti Moskvě, by mohly poškodit samotné Spojené státy, podtrhl v rozhovoru pro britský deník Financial Times Amos Hochstein, řídící partner investiční firmy TWG Global. Přitom poukázal na to, že Spojené státy budou muset omezit rostoucí ceny ropy, aby se vyhnuly důsledkům vlastních omezení. »Pokud ceny výrazně vzrostou, toto zvýšení vykompenzuje Rusku ztráty způsobené sankcemi. Pokud ale ceny vzrostou příliš, bude z toho profitovat nejen Rusko, ale (také) prodělají i američtí spotřebitelé a američtí spojenci,« zdůraznil Hochstein. Jak uvádí agentura Reuters, nové americké protiruské sankce již zasáhly Německo nejen ve výrobě, exportu a cenách energií. Německé dceřinky Rosněfti by neměly být předmětem nových amerických sankcí, prohlásil německý kancléř Friedrich Merz. »Předpokládám, že odpovídající výjimka bude učiněna i pro Rosněfť,« řekl po Summitu EU v Bruselu. Dotyčnými společnostmi jsou Rosneft Deutschland GmbH a RN Refining&Marketing GmbH, které ovládají tři velké rafinerie – PCK ve Schwedtu, Miro v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu. Německá vláda je uvedla do nucené správy. K tomu všemu, jak informuje Reuters, Čína v prvních osmi měsících roku 2025 předběhla Spojené státy a stala se největším obchodním partnerem Německa, čímž se znovu dostala na první místo uprostřed rostoucích amerických cel, která zasáhla německý vývoz do Spojených států. To vyplývá z předběžných údajů německého statistického úřadu, a to také znamená, že v Evropě se některé faktory začnou nutně korigovat. Je nepravděpodobné, že by zavedení nových sankcí EU proti Rusku ukončilo konflikt na Ukrajině, ale mohlo by posílit ruskou vyjednávací pozici a potenciálně zajistit mu výhodnější podmínky než Západu, informoval 23. října deník The Guardian. »Nemělo by se očekávat, že tyto dodatečné sankce v dohledné době ukončí konflikt, pokud nebudou spojeny s otevřenějším vyjednávacím postojem Západu. To by mohlo znamenat dohodu o něco výhodnější pro Rusko, než jakou by Západ preferoval,« uvádí se v materiálu.

Demonstrace jaderné síly

Hodnocení manévrů Trumpa místopředsedou Rady bezpečnosti RF a exprezidentem Dmitrijem Medveděvem je v těchto souvislostech zvláště informativní: »Trumpovo zrušení budapešťského summitu a nové sankce USA proti naší zemi. A co dále? Objeví se kromě nechvalně známých Tomahawků i nové zbraně? USA jsou naším protivníkem a jejich upovídaný ‘mírotvorce’ se nyní plně vydal na válečnou stezku proti Rusku. Ano, ne vždy aktivně bojuje na straně Banderova Kyjeva, ale tohle je teď jeho konflikt, ne senilního Bidena! Přijatá rozhodnutí jsou aktem války proti Rusku. A teď se Trump plně spojil s šílenou Evropou.«                                     

O tom, že se jedná o jasný příznak hluboké mezinárodní krize a ne jen o polemiku dvou politických rivalů – tedy Trumpa a Medvěděva – svědčí několik událostí, které by se neměly přehlížet. Po jaderných manévrech NATO, kde šlo o simulaci jaderných úderů proti východnímu nepříteli, Rusko provedlo velká skutečná a úspěšná jaderná cvičení s odpálením raket Jars, Sineva a řízených střel… Tedy celou jadernou triádou Ruska: pozemní, námořní i vzdušnou. Rovněž zaznělo varování ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně možných dodávek řízených střel Tomahawk Ukrajině. Připomínáme, že prezident Putin k tomuto scénáři uvedl následující: »Pokud budou takové zbraně použity proti ruskému území, bude reakce velmi silná, ne-li drtivá. Ať si to rozmyslí.« Asi ale nezapůsobil… Pentagon následně Tomahawky Kyjevu odsouhlasil!

K tomu německý tisk zaznamenal přiznání Donalda Trumpa, že údery Tomahawk může provádět pouze americká armáda. To znamená, že pokud budou rakety Tomahawk dodány na Ukrajinu, Spojené státy za takové údery přímo převezmou odpovědnost, bez ohledu na jakékoli následné řeči o »ukrajinských vojácích vycvičených k zacházení s americkými zbraněmi«. Americký prezident jasně uvedl, že Pentagon nemá v úmyslu nikoho cvičit k obsluze Tomahawků, alespoň ne v blízké budoucnosti. Ruská »drtivá reakce« by podle německých expertů proto znamenala škody nejen pro Ukrajinu, ale i pro Spojené státy, protože se účastní dodávek zbraní a úderů proti Rusku. Mezi možnými reakcemi, které se zvažují ze strany Moskvy, je i tzv. íránská varianta, která opakovaně útočí na americké vojenské základny v regionu, včetně těch v Iráku. Jak je dobře známo, to nevedlo k jaderné reakci USA.

Epilog

Tento kritický mezinárodní vývoj některým lidem nic neříká. Žijí v jiné galaxii. K tomu všemu patří i nedávná zpráva, že v České republice se shromáždily finanční prostředky na nákup řízené střely Flamingo pro ukrajinskou armádu s doletem 3000 kilometrů. Tento »dar pro Putina« se pro naši zemi může stát neodvratitelným bumerangem v mnoha podobách – mj. i v tom kontextu, který vyhlásil Putin, a správně předvídají němečtí experti. A kdo je a bude odpovědný za následky?

Ioannis SIDEROPULOS

Přečtěte si další články

6 komentáře

Georgij Capka 16/11/2025 - 17:02

Ahoj LUDEK. Je velmi zajímavé jak někteří už vnímají a mají namozkovaný pojem „teroristi“.. Takže Hamas v Palestině nejsou partizáni a bojovníci za svobodu Palestinců proti izraelským židofašistům ale zlý „teroristi“?.. Nebo partizáni, kteří osvobozovali Československo, byli vlastně také „teroristi“?.. A jak je to v Ukrajině ?? Kdy už dlouho probíhá propaganda a mozkování na „ruského agresora“ a hrdinných ukrajinských „bojovníků za svobodu“…

Georgij Capka 14/11/2025 - 15:48

Není to žádná přirozená eskalace, ale připravený válečný provoz. Situace není jiná, než to samé jako když Hitler postupně připravoval a provokval válku s Ruskem.. Už tehdy někteří němci věděli, že je potřeba tyto válečné osoby a jejich posluhovače a kolaboranty časně pozabíjet a prováděli atentáty. I když je těžké se na ně dostat, nechápu, že Rusko a Čína zřejmě nic takového neorganizují a nedělají, kde na západě mají i spoustu příznivců a spolubojovníků, kteří touží po patřičné organizaci a spolupráci.. Hlavně Rusko, které už zase musí v podstatě proti židofašistům válčit. Rusko by mělo mezinárodně a nějak dobře vykoumaně nabízet možnosti kontaktu a partizánské další organizace a činnosti, jako to RF už i v jejich zemi sami zažívají a brání….

Ludek 15/11/2025 - 16:35

Capko, navádíš k terorismu

koma 14/11/2025 - 05:49

„v České republice se shromáždily finanční prostředky na nákup řízené střely Flamingo pro ukrajinskou armádu s doletem 3000 kilometrů“ – Lidé za komunistů dělali pitomosti, ale myslím, že tohle ukazuje, že Češi se prostě nechají pobláznit kdejakou ideologií a ženou ji bez přemýšlení do extrému a přitom věří, že bojují za nejvyšší pravdu. Myslím tedy že nejde ani tak o to, jakou ideologii zrovna Češi vyznávají, ale prostě o jejich povahu, která udělá z každé ideologie něco nepěkného.

jmm 14/11/2025 - 07:58

No, ideologie pro lidi to nebyla špatná věc…

kočkodan 14/11/2025 - 05:44

„Jak tvrdí Elon Musk, umělá inteligence překoná lidskou inteligenci za méně než dva roky “

Elon Musk v roce 2016 tvrdil, že v roce 2024 odstartuje raketa s lidskou posádkou na Mars a v roce 2025 přistane. Jsou nesmysly a i když Musk dokázal hodně, je to tak trochu pošuk a to co říká nelze brát vždy vážně. Ještě větší nesmysly jsou strašení umělou inteligencí. Je to podobné, jako když při vynálezu parního stroje v něm někteří lidé viděli ďábla, kropili jej svěcenou vodou a zakazovali jakoukoliv techniku. Ano, UI bude brát lidem práci, ale tak to bylo vždy. Civilizace se musí naučit pokrok využívat, nikoliv jej zakazovat, protože by to mohl být nástroj ďáblův. A tahat strašení s UI i do války s Ukrajinu je také poněkud mimo. Ano, UI ovliní zbraně, ale zdaleka ne tolik jako například vynález jaderné bomby nebo mnohé jiné. S tímhle přístupem k UI se nemůžeme divit, že nás technologicky převálcuje Čína, která se technologie snaží využívat místo aby je démonizovala a předvídala třikrát do týdne konec světa.

Komentáře jsou uzavřeny.