Kontroverze kolem festivalu Izrael na Vltavě

od redakce

Organizace zasazující se o solidaritu s okupovanými Palestinci společně protestují proti festivalu, který se soustřeďuje výlučně na izraelskou kulturu či jídlo, přičemž zastírá ošklivou realitu apartheidu a porušování lidských práv v Izraeli a Palestině. Tyto důvody zmíněné organizace uvádějí jako zásadní.

Iniciativa Ne naším jménem – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, Židovský hlas solidarity a několik dalších organizací upozorňuje na to, že festival Izrael na Vltavě, konaný v Praze 14. až 15. května, se pokouší zastřít realitu okupace tím, že přehlíží utrpení Palestinců a záměrně ignoruje zločinnou politiku Státu Izrael zaměřenou proti nim. Takto informují naši redakci ve své tiskové zprávě zmíněné organizace.

»Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International publikovala nedávno zprávu, v níž podrobně analyzuje diskriminační praktiky Izraele vůči Palestincům a vyzývá k tomu, aby se Izrael zodpovídal ze spáchání zločinu apartheidu, tedy zločinu proti lidskosti,« uvádějí dále.

Méně lichotivé aspekty izraelské kultury

Podle izraelské ambasády je tento festival součástí oslav Dne nezávislosti Izraele. »Stát Izrael vznikl z rozhodnutí Valného shromáždění OSN, jeho založení však provázely masové etnické čistky, jejichž výsledkem byla hluboká, dodnes nevyřešená uprchlická krize,« uvedl Zdeněk Jehlička z Iniciativy Ne naším jménem – Za spravedlivý mír na Blízkém východě a dodal, že Palestinci si v tentýž den připomínají masové vyhánění ze svých domovů jako »Nakbu«, tedy »Katastrofu«. Od roku 2011 hrozí v Izraeli všem organizacím, které by si Nakbu připomínaly, sankce či ukončení veřejného financování, píše se v tiskové zprávě, kterou má redakce NP k dispozici.

Jak uvádějí odpůrci festivalu, akce je součástí izraelské globální diplomatické politiky, kdy se Izrael snaží získat veřejnost na svou stranu prostřednictvím pořádání kulturních akcí. Aktivisté toto odmítají a chtějí ukázat na méně lichotivé aspekty izraelské kultury. Plánují proto rozdávat návštěvníkům festivalu informativní materiály, jako je zpráva Amnesty International v českém i anglickém jazyce, zájemcům promítnou dokumenty On the Side of the Road a Al-Nakba (v původním znění s českými titulky) a postaví vlastní petiční stánek.

Přednášky izraelského historika

Návštěvníky festivalu také pozvou na přednášky izraelského historika Ilana Pappého, jehož kniha Deset mýtů o Izraeli v těchto dnech vychází v českém překladu. Ilan Pappé vystoupí ve veřejné debatě s Karlem Schwarzenbergem 16. května od 18 hodin ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí, dále 18. května od 18 hodin v debatě s Lubomírem Zaorálkem v Radiocafé na Vinohradské 12 a na přednášce pro veřejnost, konané na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 17. května od 19 hodin.

(za, mh)

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 13/05/2022 - 01:37

BOLSEVICI AREST 🔗🔒

*Za 20 let Putinovy vlady 8-10 mio veznu.
*Systematicke muceni, znasilnovani a vrazdy.
*Vse statem objednane a vyzadovan videodukaz.
*To je duvod, proc ma Oseckin terabajty dukazu uniklych z bezpecnostnich sluzeb.
*Zasazeno 50 mio rodin. prislusniku, 1/3 populace.
*Znaji tu hruzu z prvni ruky.
*Teror a muceni je zbran c. 1 k udrzeni moci.
*Chapeme na Zapade, proc Rusove neprotestuji, nepomahaji a jen orkum prihlizi?
*Znaji dusledky a jsou vydeseni.

PetJednaLenin 13/05/2022 - 01:10

BOLSEVICI PREKVAPENI ❓

K Nikolaji Kuličenkovi z Černihivké oblasti přišli orkové na prohlídku. Našli medaile jeho bratra. Vzali ho a jeho dva bratry, vykopali hrob, svázali jim ruce, zavázali oči a střelili je do hlavy. Jenže ho trefili špatně. Z hrobu se vyhrabal a dál zde➡️

Mám pocit, že jsem to už někde viděla. Asi v Gruzii. Nechali je vykopat hrob. Shodili je dolů se zavázanýma rukama za sebou a když tam spadli, tak je zezadu zastřelili. 😠 Verbež jedna, svině jedny. Už jsem se zase rozčílila. 😤😤

Mám to úplně stejně.Dokud je nevykopou za Ural,tak to budu sledovat a trápit se😒

fronda 12/05/2022 - 22:37

Problém je ten, že sionistický režim okupuje palestinská i syrská území, že soustavně nerespektuje suverenitu jiných států.

PetJednaLenin 12/05/2022 - 19:38

SMEJDI BOLSEVICTI, ❗❗

pomohli jsme ČSR pri zalozeni statu Izrael zidum s vycvikem, zbranemi a letadly.
A protoze se tam nepodarilo nasadit marxisty a vysrali se na Stalina, tak jsme je prestali podporovat.
Ono taky moct si svobodne vybrat mezi USA nebo SSSR, a tak se stali zidobolsevici, sioniste, zidozednari…
Ted zase Putler podporuje Hamas, aby Israeli znesnadnil podporu UA ve valce.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.