Krajský superintendent má zvýšit kvalitu odborných škol

od redakce

Pomoct, hodnotit i motivovat. V českém prostředí unikátní pozice, kterou jinak známe především z anglosaských vzdělávacích systémů, vzniká v Jihomoravském kraji. Jde o nový post krajského superintendanta zodpovědného za růst kvality odborných škol.

»Kvalitní vzdělávací systémy se vyznačují také tím, že nejlepší ředitelé bývají povyšováni do rolí s odpovědností za celý systém a táhnou jej dopředu,« komentoval Jiří Nantl, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu. »Vnímám to jako svým způsobem pilotním projekt, na kterém bychom si měli ověřit fungování takových ‚nadředitelů‘ v rámci naší školské soustavy a naučit se, jak je pro lepší řízení školství využívat. V současné době jihomoravský krajský školský radní teoreticky přímo řídí 180 školských organizací, což je z manažerského hlediska nesmysl. Ve strategické perspektivě by bylo ideální vybudovat funkční strukturu, která bude do větší hloubky pracovat se skupinami ideálně 10 až 20 škol, jak to známe z dobře osvědčených školských distriktů v zahraničí. Jako první kraj v České republice proto jdeme konkrétními kroky tímto směrem,« dodal Nantl.

Novou funkci bude od 1. září 2022 zastávat Andrzej Bartoś, který současně skončí ve funkci ředitele Střední školy polytechnické v Brně. Bartoś je odbornou veřejností hodnocen velmi kladně, což dokazuje i zisk ocenění Ředitel roku v kategorii středních škol, které si odnesl v roce 2018. Statut superintendenta odborného vzdělávání v Jihomoravském kraji schválila krajská rada 25. března a současně rozhodla, že nová pozice bude organizačně ukotvena v krajské agentuře pro podporu škol VIM, která také mj. zabezpečuje systém profesní podpory ředitelů škol v Jihomoravském kraji.

Silná pozice

Superintendent odborného vzdělávání bude mít v krajské vzdělávací soustavě silnou pozici mimo jiné tím, že se bude podílet na hodnocení jednotlivých ředitelů středních odborných škol zřizovaných krajem. Jeho hlavními úkoly bude prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a dalších opatření podpořit zlepšení kvality výuky všeobecně vzdělávacích i odborných předmětů na středních odborných školách a navrhnout ucelený systém spolupráce středních odborných škol s praxí. Tím chce kraj zvyšovat atraktivitu středních odborných škol pro uchazeče a jejich rodiče a současně studenty odborných oborů motivovat dobrou zkušeností ze studia k tomu, aby u absolvovaného oboru zůstali.

»Zřízením této funkce kraj jasně ukazuje důležitost odborného školství. Chtěl bych své dlouholeté zkušenosti a dovednosti získané v průběhu vedení Střední školy polytechnické Brno, Jílová, p. o., a také působením v různých komisích pro odborné školství předat, a tím pomoct v řízení odborného školství v jihomoravským kraji. Nebudu sám, společně s panem náměstkem Nantlem zřídíme Radu pro odborné vzdělávání a profesní přípravu, která se bude skládat z šéfů už fungujících Center odborného vzdělávání a dalších odborníků z významných profesních organizací,« uvedl Bartoś.

(vž)

Přečtěte si další články

4 komentáře

Martin Volný 13/05/2022 - 22:21

Za minulého režimu jsme nemuseli zamykat dveře od baráku na sídliští,
To přinesl až nový režim a s ním feťáci a bezdomovci.
Děti si hráli na hřišti za barákem, neměli jsme o ně sebemenší obavy,
2x ročně měli prohlídku u školního zubaře. Zkuste dneska sehnat dětského zubaře a to i v Praze.

Dnešní kádrováci zjišťují politické postoje i na FB a pokud nemáte mainstreamové, elegantně vás odmítnou.
V práci jsme se měli na koho obrátit, dnes nám majitel řekl jen hoši žádné odbory a vše záleží na jeho libovůli a přízni. Vyvolaní u něj pucují zlatí kliky,

PetJednaLenin 13/05/2022 - 19:00

JMM
jak jsme na ZŠ vyplnovali postoj rodicu k 68′, co delali pred a po, pulka ucitelu komancu bajila o SSSR.

Ty hnusne celorocni oslavy vitezneho unora, kvetna, VRSR, Lenina ap, prekrocenych zavazku.

Kadrovaci, PŠM, vratny predseda ZO nad reditele,
tajni a duvernici, ostnate draty…

Proste doktrina LZI Lzi zli a ruZZem rozmrdavani celeho sveta, ted je to vic videt.

PetJednaLenin 13/05/2022 - 18:48

BOLSEVICI 🍒
dám dělovou ránu 💣

Ukrajinský vrchní velitel poslal „zvláštní pozdravy a poděkování od našich dělostřelců americkému lidu“.
“Moji lidé znají cenu dělostřelectva. Především chtěli sdělit, že jde o vysoce přesnou a účinnou zbraň.

Společně k vítězství!”
To se prostě nemorálce a nemotivaci ruZZkeho vojáka nemůžeš divit.

Americké lehké tažené houfnice M777 s obřím dostřelem a přesnou municí ráže 155 mm, 982 nábojů Ex-calibur, GPS naváděné na 30-40 km s přesností 4 m.

Pravděpodobně mimo dosah a místo zabezpečené před leteckým rizikem.
A to přijde více mobilních platforem a blíže k frontě.

jmm 13/05/2022 - 16:04

Superintendent odborného vzdělávání?
Nechtělo by to spíš Superintendent rodičovského vzdělávání a také
Superintendenta politického systému a jeho “vzdělávání”…
A především “Filozofové svět jen různě vykládali, jde však o to jej změnit!” – 1845
A to už je pořádná řádka let…..

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.