Křičíš jako tygr, lama, nebo vlk arktický?

od redakce

V Zoo Brno si každý může od pátku vyzkoušet sílu svého hlasu. Jeden ze tří brněnských ekodomečků tam představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti. Zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka.

Střecha dřevěného domku je osazena zeleným vegetačním rozchodníkovým kobercem a malou funkční fotovoltaickou elektrárnou s bateriovým úložištěm proudu vyrobeného ze slunečního svitu. Tento sběrač solární energie ukládané do akumulátoru v domečku zásobuje v něm umístěný hlukoměr. Hlukoměrem požadovaný řev návštěvníka hlukoměr přiřadí k jednomu z dvaceti zvířat v zoo, jemuž se jeho křik podobá. Návštěvník se tím dozví, jestli se síla jeho hlasu podobá např. lamě, vlkovi, tygrovi či jiným zvířatům.

»V domečcích jsou instalovány edukační cedule k některým městským projektům, k Akčnímu plánu udržitelné energetiky a klimatu SECAP nebo k programu environmentální výchovy do škol. Solární panely na střeše napájejí přístroje uvnitř. Domečky tak hravou formou informují o cílech města v rozšiřování ploch zelených střech a o dotačním programu Zeleň střechám!, včetně zadržování srážkové vody nebo o rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a umožňují dětem a rodičům, aby si funkčnost těchto opatření vyzkoušeli v praxi,« doplnilprvní náměstek primátorky Petr Hladík. »Brněnská zoologická zahrada je samozřejmě místem, kam lidé vyrážejí primárně za zvířaty, ale protože jsme od roku 2016 také školským zařízením, je edukace velmi důležitou součástí naší činnosti. Kde jinde by tedy měl ekodomeček stát než u nás na Mniší hoře. Z prvních reakcí dětí bylo vidět, že toto je správná cesta jak, je vzdělávat,« dodal ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Jeden ze tří brněnských ekodomečků ukazuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti.

 Podobný domeček je umístěn od loňska na koupališti Riviéra a další od letošního července v Lamacentru pod bývalým vápencovým lomem Hády. Základy vybudovala městská společnost SAKO Brno, projektovou činnost mělo na starosti Vysoké učení technické v Brně, které domečky také postavilo. Na jejich zhotovení poskytly Lesy města Brna formou sponzorského daru v hodnotě 103 000 korun řezivo včetně jeho úpravy. Náklady na stavbu dosáhly 238 000 korun. Vlastníkem ekodomečků je společnost Spalovna a komunální odpady – SAKO Brno, která je daruje městu Brnu. Záměrem daru je možnost dalšího nakládání s domečky, např. převedení na Zoo Brno či zápůjčka ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády z důvodu efektivnější správy a údržby. 

(vž)

FOTO – autor

Přečtěte si další články

1 komentář

za vůdce!, myslím Putina 15/08/2022 - 21:46

Jako skupina umělců, která si říká Síť stoupenců Vladimira Putina. Zorganizovali výstavu obrazů na motivy dvanácti úkolů, které měl splnit Héraklés. Jen namísto urostlého muže s úctyhodnou výbavou svalů i odvahy figuruje na obrazech Putin.

ADVERTISING

Na první pohled působí výstava jako recese či provokace. Ovšem podle tvrzení autorů, kteří stejně jako na sociální síti vystupují pouze pod přezdívkami, jde o upřímný hold.

Obdivovatelé ruského vůdce si na jednu noc pronajali sál v centru Moskvy a vystavili zde díla ilustrující Putinovy hrdinské činy. Například zabití nemejského lva je vyobrazeno jako boj s terorismem, zdolání hydry je zase Putinovou odpovědí na sankce Západu kvůli vojenské agresi Ruska na Ukrajině. Nejpůsobivější je asi Vladimir Vladimirovič na hřbetu krétského býka. Jeho zkrocení neznámý autor připodobnil k návratu Krymu do lůna Ruska.

Bizarní výstava velebící Vladimira Putina.

Síla, suverenita, spasibo
Originální flashmob připravila jiná skupina mladých ruských vlastenců. V sedmi ruských městech vytvořili na vybraných budovách obraz obsahující vybrané slovo. Když se těchto sedm koláží, od sebe vzdálených tisíce kilometrů, poskládalo, vytvořila první písmena zobrazených výrazů slovo „spasibo“ (děkuji). Moskvě připadlo písmeno „s“ a slovo „suverenita“ dokreslené obrázkem rakety Topol-M. V Kaliningradě je na jednom z pětipatrových domů zase ruský voják zachraňující dítě z moře, v dáli jsou vidět potopené ukrajinské vojenské lodě. Slovo „síla“ symbolizuje připojení Krymu k Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:
Putin dosáhl svého. Hvězda nepohodlného Navalného upadá v zapomnění

Tradičně velkolepou poctu Putinovi zorganizovali v čečenské metropoli Grozném. Údajně sto tisíc chlapců a dívek vyšlo do ulic oděných do barev ruské a čečenské

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pocta-heraklovi-aneb-bizarni-oslavy-narozenin-vladimira-putina.A141008_140303_ln_zahranici_msl

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.