Kritizují novelu zákona o pedagogických pracovnících

od redakce

Experti kritizují záměr udělit na tři roky učitelskou kvalifikaci lidem, kteří nemají žádné pedagogické vzdělání. Data České školní inspekce přitom jasně ukazují, že žáci kvalifikovaných učitelů a učitelek dosahují lepších vzdělávacích výsledků – upozornila expertka Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI Zuzana Šalamounová.

Novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou projednala ve druhém čtení Poslanecká sněmovna, je navíc v rozporu s dlouhodobou strategií českého vzdělávání. Může také prohloubit rozdíly ve vzdělávání v jednotlivých regionech.

»Jako argument pro navrhovaný krok se uvádí nedostatek učitelů, který se však týká jen některých předmětů a jen některých regionů. Otázka by tedy spíše měla znít, jak nalákat více studentů, aby šli studovat matematiku či chemii, a jak cíleně podpořit školy v daných regionech. Nikoli kým zde kvalifikované učitele nahradit,« uvedla Šalamounová z institutu SYRI a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. »Z dat od České školní inspekce navíc víme, že žáci kvalifikovaných učitelů dosahují lepších vzdělávacích výsledků. Pokud jako řešení přijmeme, že v regionech s nedostatkem kvalifikovaných učitelů budou vyučovat učitelé bez pedagogického vzdělání, riskujeme, že to povede k slabším vzdělávacím výsledkům žáků. A ty jsou už nyní ve srovnání s ostatními regiony horší,« doplnila.

Návrh v rozporu s dalšími opatřeními ministerstva

Klíčový dokument české vzdělávací politiky je v současnosti tzv. Strategie 2030+. Mezi její hlavní témata patří kvalita profesních znalostí a dovedností učitelů. »Předkládaná novela je zcela v rozporu s tímto dokumentem, neboť ten staví na zvýšených nárocích kladených na učitele,« uvedla Vladimíra Spilková z Univerzity Pardubice. Návrh novely je v rozporu i s dalšími kroky ministerstva školství. »V loňském roce se konalo národní šetření absolventů učitelství, které mělo za cíl zjistit, kde mohou fakulty více posílit přípravu studentů. Připravuje se kompetenční rámec, který má nastavit, co mají absolventi s jistotou umět, a požadovat, aby to uměli, ať už studují v Pardubicích, Praze, Brně, nebo třeba v Ostravě. Je proto paradoxní, že se na druhé straně prosazuje, aby bylo možné udělit kvalifikaci tomu, kdo nezbytné profesní dovednosti nemá,« konstatovala Spilková.

Druhý sporný bod novely se týká otázky, kdo může vzdělávat zájemce o doplnění potřebné kvalifikace. To bylo doposud možné jen na půdě vysokých škol. Znění novely ale přichází s tím, aby toto vzdělávání mohly nabízet i další vzdělávací instituce mimo vysoké školy. »Vysoké školy musí splnit řadu požadavků, aby mohly toto vzdělání poskytovat. Kromě toho se pravidelně ověřuje, zda je nabízené vzdělávání kvalitní, a to ze strany vysokých škol i ze strany státu. Další vzdělávací subjekty ale téměř žádné regulaci ze strany státu nepodléhají,« uvedla Světlana Hanušová z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a dodala: »Představte si, že by bylo možné dodělávat si kvalifikační požadavky u soukromých firem u jiných regulovaných profesí, třeba u lékařů. To je něco zcela nemyslitelného.«

Šalamounová z Národnímu institutu SYRI poznamenala: »Pokud se pole vzdělavatelů tímto způsobem rozšíří, mohou být mezi poskytovali někteří, kteří nabídnou kvalitní studium. Mohou tam ale být i tací, kteří nabídnou nejsnazší studium. Kterých bude víc, nelze říct. Instituce mimo vysoké školy nicméně nebudou mít několikastupňový systém kontroly, jako tomu je u vysokých škol. To lze považovat za velké riziko.«

Proti možnosti udělování kvalifikace bez profesního vzdělání na dobu tří let se vyslovily i Rada vysokých škol, Česká konference rektorů, za níž se vyjádřila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, Asociace děkanů pedagogických, filozofických, přírodovědných a tělovýchovných fakult, Asociace češtinářů, didaktiků dějepisu, Asociace učitelů dějepisu či učitelů angličtiny, Jednota českých matematiků a fyziků, Společnost učitelů matematiky či Česká pedagogická společnost.

Novela zákona o pedagogických pracovnících nicméně přichází také s řadou pozitivních změn, neboť se v ní poprvé objevují např. role provázejícího učitele, uvádějícího učitele či třídního učitele.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.