Lékaři odstraňují srdeční arytmii už i chirurgicky

od redakce

Kardiologové Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) vyzkoušeli nový způsob chirurgického odstraňování (ablace) srdeční artmie. Je bezpečnější a přesnější než dosavadní způsob léčby.

V poslední době začíná nahrazovat klasickou, léta užívanou radiofrekvenční energii (RFA) nová metoda s anglickým označením PFA (Pulsed Field Ablation). Je to inovativní netermální způsob ablace srdečních arytmií. Její hlavní výhoda je vysoká účinnost, zkrácení doby zákroku a minimální riziko komplikací.

Ablace, kterou se odstraňuje srdeční arytmie, vychází z léčby nádorů. »Jde o využití velmi krátkých pulsů napětí trvající nano či mikrosekundy do oblasti zájmu pomocí katetru (hadičky). Srdeční tkáň je vůči této energii vysoce citlivá, zatímco okolní tkáně k poškození natolik náchylné nejsou. Místo zodpovědné za vznik či vedení srdeční arytmie tak může být cíleně zničeno, aniž by byly ohroženy okolní nervová vlákna, stěna jícnu nebo cévy. Doba zákroku se tím zkracuje z desítek minut na jednotky,« uvedl lékař Jiří Jež.

»Náš první pacient byl asi 65letý muž, bývalý profesionální sportovec a nynější vinař, který trpí paroxysmální fibrilací síní. Zákrok byl bez komplikací,« popsal Jež výkon, který byl výjimečný i díky jeho přímému videopřenosu na XXXI. výroční sjezd České kardiologické společnosti. V budoucnu by metoda PFA mohla být užívána i v léčbě jiných poruch srdečního rytmu. Život ohrožující komorové srdeční arytmie u většinou komplikovaných pacientů může PFA významně zefektivnit a zlepšit výsledky léčby.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.