Léto u vody vyměnili za jaderný reaktor

od redakce

Dvaatřicet vybraných studentek a studentů českých vysokých škol se účastní v těchto dnech unikátní Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany. Na programu mají odborné přednášky i pobyt v nejpřísněji střežených prostorách »atomky«.

Ze 111 přihlášených uchazečů o prestižní dvoutýdenní odborný pobyt v jaderné elektrárně jich odborníci vybrali třicet dva. Jde o nejvyšší možný počet lidí, který může provozovatel pustit např. do reaktorového sálu a do dalších přísně střežených prostor. Studentům třeba z brněnského Vysokého učení technického, ostravské Vysoké školy báňské či Masarykovy nebo Mendlovy univerzity se po dva týdny věnuje přes 70 odborníků ze společnosti ČEZ.

V přijímací řízení na Letní univerzitu jsou i psychologické testy, podobné těm, které podstupují zaměstnanci jaderných elektráren. Právě absolventi Letních univerzit tvoří statisticky třetinu až polovinu budoucích zaměstnanců. Z nich mnozí se stávají i operátory blokových dozoren (tj. velínů) obou českých jaderných elektráren. Šest ze současných účastníků tvoří ženy.

»Už dávno neplatí, že jaderné elektrárny jsou především mužské prostředí. Počet žen v Dukovanech i Temelíně průběžně roste a zájem z vysokých škol to dokazuje. Aktuálně jsou v přípravě už tři operátorky a předpokládám, že tento trend bude dál pokračovat,« dodal člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Účastníky Letní univerzity čeká v Dukovanech kromě základních školení též reaktorový sál, ale i strojovna či odborná pracoviště. Mají šanci podívat se do útrob 125 m vysokých chladicích věží. Součástí akce je i doprovodný program, jako projížďka lodí po Dalešické přehradě nebo návštěva památek UNESCO v Třebíči.

(vž)

FOTO – Jana ŠTEFÁNKOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.