Bývalý dlouholetý komunistický poslanec Jiří Dolejš pokřtil v úterý 18. října v prostoru zvaném Ateliér PV 9 v Praze svou nejnovější knihu Spánek rozumu na levici. Součástí křtu byla debata účastníků o současné levici, jejích složkách, programu a také o zatímní neschopnosti se dohodnout na společném tažení za voličskými hlasy – proti pravici. Autor svou knihou sleduje proces oživení české levice.
»Dnes málokdo čte. To je handicap všeobecný, i levice,« řekl v úvodu Dolejš. Byl by proto rád, aby si jeho kniha našla cestu ke čtenářům a čtenářkám, kteří se cítí být levicovými.
Dolejš vnímá současnou realitu na levici, která se momentálně nachází »na kolenou«. Značky obou tradičních levicových stran – KSČM a ČSSD – jsou dle jeho slov tak pošramocené, že to ovlivňuje i chování voličů u volebních uren. Nárok na hegemona v rámci levice z tohoto titulu nemá žádný ze subjektů levice. Ale jak zdůraznil, jde o to, poučit se z proher.
Výzva k levicové synergii
A protože se česká levice nachází podle jeho mínění ve stadiu poslední šance zvrátit neblahý trend, vyzval k levicové synergii. Pro příští volby (evropské a krajské) to prakticky znamená jednat o společných levicových kandidátkách a sestavovat je, a pokud k tomu není vůle od lídrů stran, pak iniciativa musí jít odspodu.
»Z marasmu levici nedostanou vášně davu,« míní. Levici chybí znalost ekonomické teorie, je nutno dle něho zrevidovat sociální agendu, hledat společná řešení – a to vyžaduje mít svou intelektuální elitu, která dokáže myslet analyticky a kriticky, aby formulovala program, hledala styčné body s potenciálními spojenci apod.
Česká levice je součástí evropské levice, zdůraznil Dolejš. Jednoduché odpovědi na složité otázky současnosti neexistují. Odpovědí proti šíření vlivu nových globálních velmocí musí být dle něho evropská integrace, a pokud máme výhrady k tomu, jak probíhá, změňme tedy její charakter, vyzval Dolejš.
Dělení na levici a pravici (které někteří politologové či jiní veřejně činní lidé odmítají, že prý se již přežilo) je podle Dolejše nadále platné, neboť hodnoty, které vyznávají levice, resp. pravice zůstávají a jsou neměnné. Hodnotový systém obou těchto pólů zůstává v platnosti.
Knihu Spánek rozumu na levici již přečetl někdejší politik KSČM Leo Luzar. Ocenil, že v ní jsou na 400 stranách vlastně obsaženy čtyři knihy – kniha ekonomická, obecně politická, dále autorovy zkušenosti z politiky a náčrt možného řešení, jak ven ze současné situace.
(mh)
6 komentáře
Ještě ke srovnatelnosti a vzkvétání. Vyráběli jsme tři generace auta s hlupáckou koncepcí motor vzadu v době, kdy svět vyráběl auta pro normální lidi, kteří jedou na výlet, dovolenou, zahrádku, atd. Žádná studená válka nebo americká blokáda nebyla příčinou naší neschopnosti. Dokonce ani žádný sovětský politik nebo generál při pobytu sovětských vojsk nám nenařídil kam máme umístit pohon auta. Byla to jenom naše natvrdlost.
Byl nedostatek kol Favorit, byly jenom pod pultem. Jaký byl problém rozšířit kapacitu výroby ? Jenom pohodlnost vedení státu, nikoliv embarga.
Nyní máme dostatek všeho. Německé hypermarkety mají plné regály. Ale mají to být české Čecholandy. Za každý nákup platíme do ciziny. Naše pravicová elita zaspala.
V otázce bydlení nám tržní mechanismus nezafungoval, máme nedosažitelnost. Přešli jsme na systém nejvyspělejších zemí, tedy levná auta a bydlení na dluh.
To je otázka, jaká koncepce byla v té době více či méně dobrá. My jsme doma taková auta měli a nevím, v čem by měl být problém.
Samozřejmě že dlouhotrvající náhrada novým typem auta, stejně jako pomalá výroba kol, po kterých je poptávka, byla hlavně záležitostí studené války a blokády. Obojí nás poškozovalo a ty peníze pak prostě chyběly. To si mohli různí Šikové, Gorbačovové nebo Dolejšové vymýšlet “reformy”, jaké chtěli.
Spíš je obdivuhodné, co všechno socialistické společenství dokázalo vytvořit i navzdory těmto podmínkám.
Ano, obecně v české společnosti chybí znalost pravdivé ekonomické teorie, řada lidí podléhá pravičáckým mýtům a pověrám, šířeným tady od privatizačního puče Klausem a lidmi kolem něj. Jistě mají i kus pravdy, ale v zásadě jde o to, že nedostatky, které jsme zažívali v socialistických zemích, nebyly systémové, ale ve skutečnosti byly převážně způsobeny vnějšími okolnostmi, jako studenou válkou, kterou proti nám americký režim se svými satelity vedl, a ekonomickou blokádou, kterou na nás uvalil. To si musí komunisté přiznat a oprostit se konečně od různých “modernizačních” fantazií, ovládajících stranu posledních 33 let.
To by mě zajímalo, s kým pan Dolejš chce spolupracovat. Vždyť kromě komunistů tady žádná levice není. Utvořit společnou kandidátku s někým, kdo např. souhlasí s kapitalismem nebo se Severoatlantickým paktem? Někoho takového bych já v žádném případě nevolil. Takhle bychom se dopracovali leda tak k americkému nebo britskému modelu, kde demokrati nebo labouristé jsou údajně “ti levicoví”. Což nejsou.
“Evropská levice”, to je z velké části příčina ústupu české levice ze slávy. Kvůli oněm pochybným tématům, jako je ekofanatismus, podpora masové imigrace nebo genderismus. Od podobných absurdit je naopak potřeba se důrazně distancovat.
To nic není, mnohem lepší je Černá kniha kapitalismu z roku 1998. Je to mnohem větší adrenalin a daleko větší jatka.
Analýzy jsou k ničemu. Demonstrace na náměstích jsou polovičatost, zvlášť, pokud jsou se spoluúčastí různých extrémistů. Kritické komentáře jsou přesné a výstižné ale nikdo je nečte. Voliči volí jiné strany bez analýz a protestů, volí osobnosti nebo hezouny. Kritika není volební program. Jakýkoliv technický pokrok přinese mnohem větší zlepšení kvality života než teorie v knihách.
Je zapotřebí zavést nový program pro opětovné získání sympatií :
1. Zavést nové heslo “Strana radostné tvořivosti”
Za totality jsme byli srovnatelní s vyspělými zeměmi, naše země vzkvétala nebo nevzkvétala stejně jako všude jinde (N, F, VB, USA).
Podporovat tvořivost v NP, vytvořit rubriku o technice, vědě.
Doplnit do volebního programu úsilí na vývoj výroby syntetických paliv ze solární energie a vybudování této technologie v jižní Evropě (Š, I, Ch, Ř) a vybudování distribuční sítě do celé Evropy. (Lithium neřeší problém oteplování)
Doplnit do volebního programu vybudování terminálů na překládání kamionů na vagony v celé republice, výrobu vagonů pro převoz návěsů i návěsů s tahači. V Rakousku přepravují většinu kamionů vlaky. Jejich dálnice jsou mnohem volnější.
2. Prohlásit, že levice je tvůrcem hodnot.
Václav Klaus kdysi řekl, že pravice je tvůrcem hodnot a levice je rozděluje. Je to právě obráceně. Tvůrcem hodnoty je dělník, konstruktér, učitel, lékař, atd. Pravice tyto hodnoty pouze přesypává.
Žádná kniha levici nepomůže. Je pravda, že dnes málokdo čte. Knihu si přečte ten, kdo na to bude mít, bude to ale jen z řady komunistů, jinak po knize ani pes neštěkne. Z proher se levice poučuje dosti dlouho. InteliOvšem, dělit myšlení na levici a pravici, je správné. Iniciativa k volebním preferencím od spodu je možná, ale těžká, rozhoduje věk. Vášně davu? To mluví funkcionář za KSČM? Intelektuální elita, kam se to KSČM dostává? Evropskou integraci máme v reálu před sebou, tak prozatím ne, opírejme se spíše o V4, i když jsou nyní u vlád pravicové subjekty. Připojit by se mohl i Izrael. V knize je “náčrt možného řešení”. To by mohlo býti zajímavé, potřebovalo by to ale půjčení té knihy třeba za malý obolos, cca 10 – 15 Kč, neb předpokládejme, že tuto knihu si koupí málokdo, od toho je snad ještě nadace Futura.
Komentáře jsou uzavřeny.