Lidé budou moci vyjádřit souhlas se sexuálním stykem přes aplikaci

od redakce

Snížit počet sexuálně motivovaných trestných činů a vytvořit bezpečné sexuální prostředí chce nová mobilní aplikace XPass. Její pomocí mohou lidé vyjádřit oficiální souhlas se sexuálním stykem. Aplikaci si lze od dneška zdarma stáhnout pro iOS a Android, řekla novinářům zakladatelka projektu Alena Sadílková.

“Ambicí projektu je výrazně snížit počet sexuálních trestných činů, ale i křivých obvinění,” uvedla Sadílková.

Podle Amnesty International a společnosti Pro Fem byla v Česku znásilněna každá desátá žena, dodala. Sadílková. “Aplikace reaguje na trend legislativy západních zemí a Evropské unie o povinnosti obviněné osoby ze sexuálního násilí zajistit důkaz o tom, že k danému sexuálnímu aktu byl udělen souhlas,” sdělili autoři projektu.

V aplikaci si mohou lidé domluvit souhlas či nesouhlas s různými sexuálními praktikami. Lze si v ní nastavit kontaktního člověka pro situace v ohrožení, má i mechanismus proti udělení souhlasu pod nátlakem. “Důležité pro mě bylo, aby souhlas nebyl zneužitelný,” prohlásila Sadílková. Informace je uložená v aplikaci a dostanou se k ní pouze na žádost orgány trestné v trestním řízení.

Největší zájem o aplikaci očekává Sadílková u mladé generace, protože má podle ní tendenci k digitalizovanému životnímu stylu s mobilními aplikacemi a sociálními sítěmi. Aplikace podle autorů pomůže zlepšit i právní gramotnost lidí v této oblasti. Zejména pak zajistí v případech znásilnění důkaz, který v současnosti chybí.

Vedle aplikace si Sadílková klade za cíl i zlepšit sexuální výchovu u dětí a vzdělávat pracovníky, kteří přijdou do styku s oběťmi sexuálního násilí.

(čtk)

Přečtěte si další články

9 komentáře

svjedek 23/06/2022 - 22:38

Co je v ruSSku mezinarodni a lidske pravo?

Rusko je zodpovědné za osudy ukrajinských civilistů, dostalo se mu odpovědi: „Na pohledu Západu mi vůbec nezáleží. Zajímá mě jen mezinárodní právo.“ Lavrov.

zjištění 24/06/2022 - 18:06

PROČ NE?
————
Oba partneři budou mít ještě před samotným stykem nainstalovanou aplikaci XPASS, do které zanesou svůj souhlas.
A to včetně takových detailů, jaké sexuální praktiky jsou povoleny a jaké nikoliv.

tOjsOuOni 23/06/2022 - 21:28

Sebevražda v ruSSkém stylu?
Jaká asi byla jeho poslední slova? Předpokládám “Soudruzi, za co?”
PUTINŮV NOSIČ KUFŘÍKU.

Byl odejit od FSB, pak od celníků (oficiálně kvůli úplatkům) a stal se chudým a nepotřebným. Řešení ruské – vodka, sebevražda.

fTiPy 23/06/2022 - 20:18

A POSLEDNI

Žena přijde k právníkovi poradit se ohledně rozvodu. Právník: “Copak vy už manžela nemáte ráda?”
Žena: “Ale mám, jenže je strašně na sex. Chce to dělat pořád a já už prostě nemůžu.”
Právník: “Tak místo rozvodu po něm za každý sex chtějte nějakou taxu. Třeba to omezí.”
Vyčerpaná žena se rozhodne tento plán vyzkoušet. A má brzy příležitost – hned, jak se totiž vrátí domů, manžel se k ní má a chce souložit. “Pomalu, pomalu,” krotí jej žena.
“Odteď to bude v kuchyni za 10 dolarů, v obýváku za 30 dolarů a za 50 dolarů v ložnici.” Manžel: “O.K. Tady je padesátka.” Žena zamíří k ložnici. “Počkej,” chytí ji manžel za ruku. “Já to chci pětkrát v kuchyni.”

fTiPy 23/06/2022 - 20:17

PRO STARSI

Muž osloví na ulici slečnu: “jééé, slečno, vy máte ale krásný kozy!” “Co si to dovolujete? Chcete jednu do huby?” “Ano, ano a jednu chci hladit!” odpoví muž.

J. Kořínek 23/06/2022 - 15:39

Extremisté z Bruselu šílí a ani cenzura včetně vyhrožování sankcemi Orbánovi a Le Penové soudem od vyděračů nezabránily, aby Macron nedostal ťafku, že jeho národ ho chce vyhnat mimo prostory Avenue des Champs-Élysées!

Paterák 23/06/2022 - 16:39

A je to v piči. Byl jsem tam.
Ale šlo to těžko, nejsem digitální domorodec.

rosemil71 23/06/2022 - 14:21

Jourová doporučila všem státům EU zvýšenou cenzuru.
Takzvaní „ověřovatelé faktů,“ což není nic jiného, než novodobí cenzoři.

jmm 23/06/2022 - 13:24

Ve filmu “Boj o oheň” jsou dva “tradiční” souhlasy…;-)

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.