Lula si už vybral viceprezidenta

od redakce

Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva bude letos na podzim usilovat o opětovné zvolení do čela největší latinskoamerické země po boku svého bývalého politického rivala. Na viceprezidenta totiž v pátek navrhl někdejšího guvernéra státu Sao Paolo Geralda Alckmina, jehož porazil v roce 2006 v 2. kole prezidentských voleb.

Podle zahraničních agentur a ČTK se jedná o »sňatek z rozumu« a snahu levicového politika oslovit středové voliče. »Potřebujeme moji a Alckminovu zkušenost, abychom postavili Brazílii znovu na nohy,« uvedl Lula da Silva, který ovšem stále oficiálně nepotvrdil ani svou kandidaturu. O té už ale v Brazílii pochybuje jen málokdo. Kandidaturu ještě musí stvrdit Strana pracujících (PT), které je Luis Inácio Lula da Silva spoluzakladatelem a neformálním vůdcem.

Alckmin nedávno přestoupil do středolevicové Socialistické brazilské strany (PSB). Předtím působil v řadách umírněně pravicové strany PSDB – Strany brazilského demokratického hnutí. Právě za ni byl zvolen do čela nejlidnatějšího brazilského státu Sao Paolo. V roce 2006 Gerald Alckmin kandidoval na prezidenta a ve druhém kole se utkal právě s Lulou da Silvou. Levicový politik mu například tehdy vytýkal, že se chystá privatizovat brazilský veřejný sektor, a to včetně ropné společnosti Petrobras. Lula da Silva nakonec vyhrál s více než šedesáti procenty voličských hlasů.

Politologové interpretují výběr bývalého politického soka jako snahu levicového kandidáta více se rozkročit do středu. Alckmin je horlivým katolíkem a může podle odborníků oslovit středové i konzervativní voliče, kterým se nelíbí populistický styl a manýry stávajícího pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Blízko má Alckmin i k byznysu. Jeho osobnost se však s největší pravděpodobností nebude zamlouvat více levicově orientovaným voličům.

Lula fakticky vede předvolební kampaň už mnoho měsíců a ostře kritizuje současnou hlavu státu. V předvolebních průzkumech se stále drží na prvním místě a jeho preference se trvale pohybují kolem čtyřiceti pěti procent. Lula je dlouhodobě oblíbeným politikem. Bolsonaro však začal v posledních týdnech Lulův náskok přece jen snižovat. Mimo jiné Bolsonarovi pomohlo, že na konci minulého měsíce oznámil stažení kandidatury bývalý soudce Sergio Moro. Ten poslal Lulu do vězení za údajnou korupci. Jednal pod Bolsonarovým nátlakem. Soudy ale později levicového politika osvobodily.

(ava)

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 11/04/2022 - 21:01

No fuj.

PetJednaLenin 11/04/2022 - 12:59

O historii VALEK, MASAKRU A ETNICKYCH CISTEK, rozpoutanych SSSR a carskym i soucasnym RUSKEM.

Prosím všechny, přečtěte si toto vlákno ⬇️.

Pro mě otevření očí, co se děje na #Ukrajině – a pro #ruský kolonialismus obecně. Zdá se, že je to nekonečný příběh, o kterém jsem osobně věděl tak málo… Děkujeme Maksym Eristavi za tuto kompilaci! TWITTER @MaksimEristavi ; #RussianColonialism

KAZDY ROK DATUM, AKCE/ ZLOCIN, POPIS, FOTKY, ODKAZ NA WIKIPEDII 😱🇨🇳

Vyborny je i Kamil Galeev @kamilkazani – JAK FUNGUJE RUSKY politicky, vojensky a obchodni system 🧸📉

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.