Marné snahy americké administrativy

od redakce

Společnost Česko-kubánského přátelství uspořádala v sobotu 22. října v Praze setkání s velvyslancem Kubánské republiky Danilem F. Alonsem Mederosem. Besedu řídila předsedkyně SČKP Tereza Čechová Humpolcová. Nechyběla manželka velvyslance Tamara Acosta a konzulka Vanesa Ortega. Profesionálně jako vždy tlumočila Eva Mánková. Besedy se zúčastnil i místopředseda ÚV KSČM Milan Krajča. 

Z úvodního slova velvyslance vyjímám: Letošní rok byl pro Kubu velmi těžký – blokáda je silná, velké ztráty, nákupy se neuskutečňovaly a byly drahé. Odehrály se katastrofy – uragán v září 2022, požár rafinérie v srpnu 2022. Náročná je energetická situace, výpadky elektřiny v celé zemi – blackout. Probíhají však rozsáhlé opravy, již je opraveno 70 procent sítí.

USA organizují rozkladnou činnost

Vláda USA vede kybernetickou válku na sociálních sítích, chce zasít neklid a nespokojenost v řadách kubánského obyvatelstva, aby svrhlo vládu a obrátilo se proti ní. Za 60 let se jí to nepodařilo, ale dělá vše možné a vynakládá milionové částky, financuje rozkladnou činnost a organizuje provokace. Američané chtějí, aby se obyvatelé bouřili a oni pak zachraňovali situaci, chtějí vytvořit obraz spásy. Zkoušejí to v jiných zemích, ale s Kubou se jim tento scénář nedaří.

Díky schopnostem a kapacitě vědecké základny na Kubě se podařilo pandemii COVID-19 stlačit skoro na nulu.

Zleva Tereza Humpolcová, Jitka Hanousková, kubánský ambasador, jeho choť a kubánská konzulka.

Američané vykládají, že je kubánská vláda neschopná a systém nemůže fungovat, Kubánci ale svou vládu většinově podporují a země pokračuje v nastaveném směru rozvoje. Podařilo se uskutečnit referendum o novém zákoně o rodině. Mimo jiné se modernizovala práva dětí i seniorů, rozšířilo se pojetí kubánské rodiny, došlo k legalizaci rodin stejnopohlavních rodičů. Nový zákon byl v referendu schválen 66 procenty obyvatel. 

Ve dnech 2. a 3. listopadu bude Valné shromáždění OSN opět projednávat rezoluci proti blokádě Kuby. Činí tak již 30 let a většina členských zemí vždy rezoluci podpořila, naposledy to bylo 184 zemí, dvě byly proti a tři se zdržely. Rezoluce VS OSN nemají právní účinek, ale je to důkaz, že většina světa odmítá politiku sankcí. Solidarita na podporu Kuby je nutná.

Jitka HANOUSKOVÁ

FOTO – autorka a její archiv

Přečtěte si další články

7 komentáře

pratele RF 24/10/2022 - 23:42

24. října 1962. V 10:00 vstupuje americká karanténa v platnost. Zóna blokády měla být původně v okruhu 800 mil od Kuby, nakonec Kennedy ustoupil a stanovil ji na 500 mil.
Nejblížší sovětské lodě jsou zatím stovky mil daleko.
Sovětské lodě zastavují.
“Zírali jsme si přímo do očí,” šeptá Rusk McBundymu. “A ten druhý týpek právě mrknul.”

Převládá přesvědčení, že krize je už za vrcholem.
Byl to obrovský omyl.

pratele RF 24/10/2022 - 23:40

Večer McNamara informuje prezidenta, že ke Kubě směřuje 25 sovětských “obchodních” lodí. Ani jedna z nich během posledních 24 hodin nezměnila kurs.
JFK dává příkaz, aby je druhý den zadrželi a prohledali.
RFK se pozdě večer vydává za velvyslancem Dobryninem. JFK doufá, že se jeho bratr dozví víc o tom, co Sověti zamýšlí a chtějí.
Velvyslanec Dobrynin ale opakuje, že na Kubě žádné sovětské rakety nejsou. Jak se později ukázalo, on plány Moskvy neznal.

tOjsOuOni 25/10/2022 - 13:21

Oni lhali prezidentovi US i svému velvyslancovi?

pratele RF 24/10/2022 - 23:38

Před 17. hodinou Organizace amerických států (OAS) hlasuje o tom zda podpoří americkou karanténu Kuby, kterou zde představil ministr Rusk.
Schválení by dalo USA větší “legální” právo blokádu provést. Washington ví, že má většinou podporu. Hlasování ale nakonec šokuje i je.
Naprosto bezprecedentní podpora. Státy zřejmě vyděsilo, že rakety z Kuby by je mohly zasáhnout.

pratele RF 24/10/2022 - 23:37

DEN 8. 23. října 1962. Třináct hodin po Kennedyho projevu – v 8 ráno letí do Washingtonu sovětská odpověď vydaná TASS. Je dlouhá a jsou v ní věci jako: „neslýchané porušování mezinárodního práva“, „pirátství“ a „provokativní“ činy, které by mohly vést k jaderné válce.
Analytici ve Washingtonu si dlouhé prohlášení Moskvy vykládají jako prostou hru o čas. Chytili Sověty “se staženými kalhotami” a ty teď vymýšlejí další tah.

pratele RF 24/10/2022 - 23:35

Pak přichází od prezidenta jasné varování: “Jakákoliv jaderná střela vypálená z Kuby vůči jakémukoliv národu na západní polokouli bude považována za útok SSSR na USA, který si vyžádá plnou odvetnou reakci proti Sovětskému svazu.”

Studená válka nikdy nebyla žhavější…

pratele RF 24/10/2022 - 23:33

JFK v úvodu mluví o tom, co objevili a jaké rakety s jadernými hlavicemi mohou zasáhnout USA a další země.
Říká, že se Kuba mění ve strategickou základnu se zbraněmi hromadného ničení. To vše v utajení.
Prezident prozrazuje, že mu Gromyko před několika dny v Bílém domě lhal.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.