Maturitní testy zvládla nejlépe opět gymnázia, hlavně víceletá

od redakce

U maturitních testů dopadli letos podobně jako v minulých letech nejlépe gymnazisté, a to hlavně z víceletých gymnázií. Na osmiletých jich neuspělo 0,9 procenta a na šestiletých 1,3 procenta, zatímco na čtyřletých gymnáziích zkoušku nezvládlo 2,4 procenta studentů. Naopak nejhůře skončili žáci na netechnických oborech učilišť, kde jich propadlo 30,1 procenta. Ještě víc neúspěšní byli studenti netechnických oborů na nástavbách. Zkoušku tam nezvládly víc než dvě pětiny žáků. Vyplývá to z analýzy výsledků letošních maturitních testů, kterou zveřejnil na webu Cermat.

Státní didaktické testy se konaly od 2. do 4. května. Přihlásilo se k nim zhruba 73.800 studentů, z nich přibližně 70.100 poprvé. Již dříve Cermat oznámil, že neúspěšnost se u testů proti minulému roku zvedla, ale proti předcovidovému roku 2019 mírně klesla. Letos neuspělo 13,7 procenta těch, kteří šli k testům poprvé. Loni to bylo o 2,5 procentního bodu méně, před třemi roky o 0,4 procentního bodu víc. Výsledek v češtině a angličtině je podle Cermatu srovnatelný s rokem 2019 a v matematice se zlepšil.

Z analýzy výsledků z různých oborů vzdělávání plyne, že nejsnazší byly státní testy jako obvykle pro gymnazisty. Češtinu, která je povinná pro všechny, jich na osmiletých gymnáziích nezvládlo 0,4 procenta, na šestiletých 0,8 a na čtyřletých 1,2 procenta. Na víceletých gymnáziích měli maturanti zároveň největší průměrný počet bodů, v průměru měli správně kolem čtyř pětin testu. Na netechnických oborech učilišť, která dopadla nejhůře ze čtyřletých maturitních oborů, propadlo z českého jazyka 21,7 procenta žáků a zisk bodů byl průměrně asi 55 procent.

Gymnazisté obsadili místa nejúspěšnějších maturantů rovněž v matematice, angličtině, němčině a ruštině. Francouzštinu a španělštinu si žáci z jiných typů škol až na několik výjimek ani nevybrali.

Ve srovnání různých typů gymnázií si nejlépe vedli žáci těch víceletých. Z matematiky jich na osmiletých propadlo méně než jedno procento, na šestiletých 1,4 procenta. Na čtyřletých gymnáziích to byly tři procenta. Angličtinu zvládli na šestiletých gymnáziích všichni, na osmiletých ji nesložilo 0,2 procenta a na čtyřletých 0,4 procenta žáků. Naopak nejvíce neúspěšní byli v matematice i v angličtině studenti zdravotnických odborných škol. V matematice jich propadla téměř polovina a v angličtině 17,6 procenta.

Odborníci na vzdělávání dlouhodobě diskutují o tom, že společná maturita pro všechny není ideální. Aby ji měli šanci zvládnout i učňové, musí být pro gymnazisty lehká. Pokud by byla na vyšší úrovni, žáci z jiných škol by podle expertů propadali v mnohem větším množství. Pro stát by to bylo ekonomicky nevýhodné. Současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) slíbila, že maturity upraví tak, aby odpovídaly 21. století. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) již dříve řekl, že by se mu líbilo třeba to, kdyby se státní maturita přeměnila ve středoškolské minimum, které by studenti mohli skládat už v době svého studia, a to i opakovaně.

(čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

Vlastimil 10/06/2022 - 21:55

Tak Babis hlasi, ze si dal v bistru Oasa 3 parky v rohliku a ted je na festivalu Votvirak s mladymi.

Copak dela KOMUNISTICKY DOROST, ze by se nekde zucastnil, rozdaval letaky a idee?

Klane, Krajco, Konecna – na Politickych u volebniho gulase to umi kazdy.

jmm 10/06/2022 - 20:14

Jo byla to dřina, škola tak trochu bokem, “holky” a “sport” ne! :-)
Ale pak to už byl průměr “2”…

cislo25085 10/06/2022 - 19:47

PAN UCITEL

“A tady si můžete vzít knížky. Od vstupu do politiky jsem vždycky všechno sepsal,” říká o knihách Marka Prchala. “Měli jsme projekt prevence rakoviny, to jsme okopčili od Joea Bidena.

Vlastimil 10/06/2022 - 22:32

Tak Babis hlasi, ze si dal v bistru Oasa 3 parky v rohliku a ted je na festivalu Votvirak s mladymi.

Copak dela KOMUNISTICKY DOROST, ze by se nekde zucastnil, rozdaval letaky a idee?

Klane, Krajco, Konecna – na Politickych u volebniho gulase to umi kazdy.

Maly had 10/06/2022 - 14:36

FILOZOFICKÁ VÝCHODISKA MARXISMU.
TŘI ZÁKONY DIALEKTIKY –
dianetika je soubor myšlenek a postupů zabývajících se metafyzickými vztahy mysli a těla.
Základem dianetické teorie je tvrzení, že lidská mysl má dvě části: analytickou mysl a reaktivní mysl.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.