Místo bývalého Německého domu park s fontánou

od redakce

Slunce, posezení na lavičkách, prolézačky pro děti a nově i kavárna, fontána s řadou funkcí a také veřejné toalety jsou od 15. května k dispozici v parku na Moravském náměstí v centru Brna.

Po osmiměsíčním přerodu v péči společnosti Skanska představitelé města slavnostně spustili na Moravském náměstí fontánu a otevřeli kavárnu na pozemku, kde do konce druhé světové války stál neblaze proslulý Německý dům. V moravské metropoli byl prameništěm fašistické i nacistické ideologie a praxe.

Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a již dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept architektonické kanceláře Consequence forma architects. Centrální část parku tvoří vodní plocha s proměnlivým charakterem, která může sloužit i k pořádání divadelních nebo hudebních představení. Důležitá průchozí trasa mezi ulicí Joštovou a Lidickou byla zachována a vydlážděna, uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Nedílnou součástí parku jsou nyní i desítky herních prvků pro děti a pískoviště, které dříve citelně chyběly. Bylo zde vysazeno 77 nových stromů, například javorů, dubů, jerlínů a dřezovců, 68 keřů, 36 000 sazenic trvalek a 67 000 kusů jarních cibulovin.

»Už několik týdnů obdivuji postupně kvetoucí různobarevné tulipány, narcisy, sasanky, orlíčky a spoustu dalších květin, kterých jsou tu stovky. A opravdu velkou radost mi dělají plné lavičky malých i velkých návštěvníků, dětí, které si tu hrají, studentů i dospělých, kteří zde odpočívají nebo si čtou. Ti všichni potvrzují, že rekonstrukce parku na Moravském náměstí se povedla,« uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nová kavárna s názvem Parq espresso bar má za cíl nabídnout lidem oázu klidu v krásně zrekonstruovaném parku, kde si ráno vypijí dobrou kávu a zakousnou čerstvý croissant, odpoledne si zde dají lehké jídlo a aperitiv a večer přijdou s přáteli na koktejl. V nabídce nebude chybět ani zmrzlina či farmářské párky v rohlíku pro děti, sendviče nebo smoothie.

Architekti z ateliéru Consequence forma architects podnik umístili do zakončení okružní stinné promenády pod staletými stromy. Dominantu stavby tvoří osmimetrová elipsa Slunce podpírající střechu, která vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem. Elipsa je přes den téměř neviditelná, v noci se západem slunce se naopak zvýrazní díky světelné instalaci.

»Na provozovatele kavárny jsme při výběru kladli vysoké nároky a nabídka služeb a sortimentu tomu odpovídá. Součástí budovy kavárny jsou i veřejné toalety, které slouží pro návštěvníky parku zdarma. Fontána dokáže vytvořit vodní jezero, má řadu větších a menších trysek, vodní mlhu pro osvěžení v parných dnech a večer bude díky podsvětlení hladiny tvořit magickou atmosféru,« upřesnil Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.

Nová kavárna.

Kavárna bude v provozu celoročně s otevírací dobou od 8.00 do 22.00 hodin. Ve stejném časovém úseku budou přístupné i veřejné toalety. Uvnitř kavárny bude k dispozici 14 míst k sezení a na venkovní terase zhruba 70 míst. Provozovatel plánuje zavést vratný systém nápojových kelímků, aby si lidé mohli odnést nápoj s sebou i do parku.

Velkým lákadlem je fontána na centrální ploše parku, kterou ve zkušebním provozu využívala a obdivovala řada návštěvníků. V provozu bude v určité konkrétní časy a je možné ji naprogramovat také podle teploty vzduchu. Bude v provozu podle počasí od jara do podzimu a v zimě ji nahradí veřejné kluziště.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.