Mladí fyzici přijeli na stáž do Dukovan

od redakce

Šestice studentů (včetně dvou studentek) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Praha se přesunula na týdenní stáž do Jaderné elektrárny Dukovany. Kromě návštěv pracovišť jaderné fyziky se seznamují s provozem chemických laboratoří. Zavítají také na reaktorový sál nebo strojovnu.

Cílem energetiků je zaujmout nejlepší studenty, kteří se zajímají o jadernou energetiku, pro budoucí práci v elektrárně.

Stáže a praxe studentů jsou v posledních letech běžná součást provozu elektrárny Dukovany. Vedle vzdělávání studentů ve školách je pro zajištění dostatečného kvalifikovaného množství pracovníků pro budoucí provoz jaderných elektráren důležitá praktická zkušenost a znalost pracovního prostředí. Proto elektrárna Dukovany aktivně pořádá přímo ve svém areálu řadu náborových aktivit. Např. tzv. Jaderné maturity pro středoškoláky nebo Letní univerzity pro vysokoškolské studenty. Mezi známé projekty patří další individuální stáže zájemců o budoucí povolání pod chladicími věžemi.

A právě tři ze šestice studentů na stáži jsou absolventy Letní univerzity. Z toho dva jsou stipendisty Skupiny ČEZ, kteří od září budou zastávat pozici Reaktorový fyzik. »Stáže se účastní studenti 3. a 5. ročníku. Je to pro ně velmi důležitá praxe, kdy si teoretické znalosti ověří v praktickém fungování provozu jaderného zařízení,« vysvětlila Linda Navrátilová, specialistka pro nábor Skupiny ČEZ.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.