Muž a žena ze Zlínska přišli podle policie na internetu téměř o 350.000 korun

od redakce

Muž a žena ze Zlínska přišli podle policie na internetu téměř o 350.000 korun. Oba podvodníkům umožnili přístup do svého internetového bankovnictví, kam se přihlásili vlastními přístupovými hesly. Šestatřicetiletou ženu připravil neznámý pachatel o více než 164.000 korun, osmatřicetiletého muže téměř o 183.000 korun. Za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli nebo pachatelům v případě dopadení až pětileté vězení, sdělila ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Žena z obce u Slušovic podle ní zveřejnila na internetovém portále zaměřeném na prodej a nákup různých předmětů dětskou postýlku na prodej. “Ozval se jí zájemce, s nímž komunikovala přes WhatsApp. Domluvili se na zaslání postýlky prostřednictvím přepravní společnosti. Poté jí přišel podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje osobní údaje, jako jméno a datum narození,” uvedla mluvčí.

Ženě se podle policistů nedařilo na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, že přišla o peníze. “Z účtu jí odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii,” uvedla Kozumplíková.

Muži ze Zlína podle ní přišla ve večerních hodinách sms s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do svého internetového bankovnictví, jinak bude jeho účet zablokován. “Muž se přes zaslaný odkaz přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací sms s autorizačními kódy, které muž potvrdil. Asi po 30 minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek. Z účtu mu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet,” uvedla mluvčí.

Policisté v souvislosti s oběma případy znovu varují uživatele internetu, aby nikdy neklikali na odkazy, které vypadají, jakoby přišly z banky nebo na přístup k bankovnictví odkazují. Vyzývají, aby si lidé chránili svá přístupová hesla a nikomu je nesdělovali.

tk)

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 05/05/2022 - 14:23

BOLSEVICI CO VIC?

Vitalij Kolcov, filozof, 45 let, byl obviněn z toho, že hodil na Náměstí Revoluce u Kremlu na anton OMONu molotovovův koktejl. Teď mu hrozí vysoký trest, od 12 do 20 let.

Josef 04/05/2022 - 10:35

Komu není rady, tomu není pomoci.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.