Muzejní dýňobraní u zámku Valtice

od redakce

Nadcházející víkend v Národním zemědělském muzeu ve Valticćh bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisony. Muzejní dýňobraní se koná od 9. do 11. září od 9 do 17 hodin. Výstavu je následně možné zhlédnout až do 30. září.

Znáte dýňový kečup nebo hořčici? Národní zemědělské muzeum ve Valticích chystá i letos tradiční podzimní akci zaměřenou na tykvovité plodiny, které vynikají svojí tvarovou i barevnou pestrostí a také stále větší popularitou v našem jídelníčku. Návštěvníci si mohou prohlédnout letošní úrodu dýní, cuket a patisonů a inspirovat se zajímavými recepty či způsoby zpracování. Děti čeká halloweenské tvoření a zábava.

Novinka z Latinské Ameriky

Dýně, cukety, patisony – rod tykev s mnoha zajímavými druhy a odrůdami přišel na náš kontinent koncem 15. století z Latinské Ameriky v souvislosti se španělskými Kolumbovými výpravami. V dnešní době pěstujeme zástupce nejrůznějších barev, tvarů a chutí. Pro své zdraví prospěšné složení a všestranné využití nabízí řadu možností ke zpestření našeho jídelníčku, stejně tak slouží jako vkusná podzimní dekorace. Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny představí mnohé druhy, které budou k vidění na nádvoří muzea do konce září v rámci výstavy Dýně, cukety a patisony, jež navazuje na tradiční víkendovou akci Muzejní dýňobraní. Pro malé návštěvníky bude připraveno halloweenské tvoření a zábava, všechny věkové kategorie se mohou seznámit s různými druhy tykví a inspirovat se tipy na kulinární zpracování těchto podzimních darů přírody.

Národní zemědělské muzeum má pět poboček

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

(vž)

Přečtěte si další články

7 komentáře

panenko skákavá 09/09/2022 - 00:11

Velitel pluku kadyrovců Achmat, Alaudinov napsal, že to vše, co se teď děje, je součást plánu, vytáhnout Ukrajince na území kam je chtějí mít a kde se s nimi nude pohodlně bojovat. Ale jeden ze žoldáků mu odpovídá “Jestli toto někdo plánoval, tak až shoří v pekle.

svaty_Vaclav 09/09/2022 - 00:12

Fakt ti kadyrovci stoji jako NKVD za vojaky a strileji je pri uteku?

fronda 09/09/2022 - 00:13

Jsou přísní

Rudý vítr 09/09/2022 - 00:10

Jeden z petrohradských poslanců, kteří iniciovali výzvu k ruské Dumě, aby odvolala Putina v souvislosti s vlastizradou, už má předvolání.

jmm 08/09/2022 - 22:28

Dneska je úroda článků o ničem

PetJednaLenin 09/09/2022 - 00:14

Mazou kurvicky

božínku 08/09/2022 - 14:53

blahobyt lidu. jako velmi naléhavý úkol,
princip „lid na prvním místě”

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.