Nakažených přibývá, počet hospitalizovaných klesá

od redakce

Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru se drží poblíž rekordních hodnot, ve čtvrtek přibylo 26 907 nakažených. Je to asi o 15 200 víc než minulý čtvrtek, zároveň jde o druhý nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Vysoké nárůsty se zatím neprojevují v nemocnicích, hospitalizovaných s covidem naopak ubývá.

Počet nových případů v posledních dnech výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu, proto rovněž narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz. Za čtvrtek mělo opakované pozitivní testy přes 3600 lidí.

Také incidenční číslo, tedy počet nových případů COVID-19 za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, roste. V pátek stouplo na 1228. Nárůst zaznamenávají všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam stoupla na 2220. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 000 obyvatel zůstává na Vysočině – 699.

Vysoké nárůsty se zatím neprojevují v nemocnicích, hospitalizovaných s covidem naopak ubývá. Ve čtvrtek jich ministerstvo evidovalo 1572, asi o 400 méně než před týdnem. V těžkém stavu je 221 pacientů, minulý čtvrtek jich bylo asi o 150 víc. Podle odborníků se nynější vysoké záchyty pozitivních mohou v nemocnicích projevit s odstupem zhruba dvou týdnů.Studie nicméně ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

Podle odborné mluvčí KSČM pro resort zdravotnictví Soni Markové je sice současná situace mírně optimističtější, nicméně určitá opatrnost je namístě i nadále. »Současná situace je trošičku optimističtější v tom, že průběh onemocnění způsobeného variantou omikron je buď bezpříznakový, nebo s příznaky, které nejsou tak závažné, to znamená, že současný maximální záchyt onemocnění je mírně optimistický v tom, že dva nebo tři týdny nemusí být zahlcené nemocnice, což je ten nejdůležitější parametr, podle kterého můžeme situaci posuzovat,« řekla Marková našemu listu. Přesto se ale domnívá, že vývoj zas až tak optimistický nadále nemusí být. Poukázala na fakt, že situace je v jednotlivých zemích rozdílná, podle toho, jaké mají procento proočkovanosti, jakým způsobem lidi dodržují nařízená opatření atd. »Nemůžeme se tudíž řídit podle toho, jak to vypadá v jiných zemích, protože v každé zemi to je úplně jiné,« uvedla odborná mluvčí. Také nikdo podle ní neví, jestli je tato varianta poslední. »Myslím, že ten optimismus by zase neměl být tak jásavý, protože nikdo na světě v tuhle chvíli neví, jak se bude covid dál vyvíjet. Stále bychom měli být velmi opatrní v tom, jaká opatření děláme a jak se k tomu stavíme,« míní Marková.

Třetí dávky i pro děti od 12 let

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné to souvisí i se zavedením povinného testování pracovníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Více lidí chodí také na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou ti, co jim vyšel antigenní samotest pozitivní, ukončit pětidenní karanténu dřív.

Ve čtvrtek laboratoře provedly 34 770 antigenních testů a 100 725 PCR testů. Podíly pozitivních testů na počtu provedených testů zůstávají vysoké. Nejvyšší podíl, zhruba 38 procent, je u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky. U preventivních je to téměř 13 procent.

Těžkým průběhům má bránit očkování. Ve čtvrtek dostalo vakcínu proti covidu 52 452 lidí. Z toho si 45 223 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,46 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,75 milionu lidí.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že od pondělí 24. ledna spustí registrace k očkování dětí nad 12 let posilující dávkou vakcíny proti COVID-19. Bude možné na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování.

Ve věku 12 až 15 let bylo dosud očkováno nebo už je k očkování registrováno téměř 232 000 dětí, což je 50,8 procenta. Jejich očkování začalo 1. července, některým už tak uplynulo pět měsíců od druhé dávky. Dospělí se po pěti měsících mohou přeočkovat.

Za celou dobu epidemie v ČR bylo zaznamenáno přes 2,7 milionu případů nákazy, počet zemřelých je téměř 37 000.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.