Ženský vzdělávací spolek na Moravě Vesna by měl i v příštím roce využívat budovy v Brně v Údolní ulici, které má ve správě město. Od nového roku přejde organizace ze současné výpůjčky do pronájmu.
»Spolek Vesna již od začátku války na Ukrajině intenzivně pomáhá uprchlíkům. V prostorách šatníku v Husově ul. vznikl bez nadsázky informační i materiální hub. Tyto aktivity podporuje město dotacemi a v březnu jsme také Vesně zapůjčili budovy na Údolní 10, kde původně ženský vzdělávací spolek sídlil,« uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Dobročinná organizace tam pořádá kulturní, vzdělávací a další akce pro děti i dospělé. Aby mohla pokračovat v činnosti i v příštím roce, je nutné ošetřit další využívání domu i zahrady. »Proto jsme nyní schválili adresný záměr na pronájem. Jakmile uběhne legislativní proces, budeme projednávat samotný návrh nájemní smlouvy,« upřesnila primátorka.
První česká pokračovací dívčí škola na Moravě
Budova v Údolní 10 patřila spolku Vesna od konce 19. století. Historie Vesny se začala psát 15. července 1870 založením nejstaršího ženského pěveckého spolku na Moravě. Už v roce 1872 se jeho poslání zobecnilo a z pěveckého spolku vznikla ženská vzdělávací jednota, jejíž cílem bylo šířit vzdělanost mezi brněnskými ženami, a to výhradně prostřednictvím českého jazyka.
Díky nové jednatelce spolku Elišce Machové 16. září 1886 zahájila pod hlavičkou Ženské vzdělávací jednoty Vesna své působení první česká pokračovací dívčí škola na Moravě. Školní budova na adrese Údolní 10 byla uvedena do provozu v září 1889. V roce 1918 se již okolo Vesny soustřeďovalo 16 různých dívčích škol.
Rychlý rozvoj Vesny vedl k tomu, že její význam brzy přesáhl hranice města Brna. Spolupracovala s ní řada významných osobností kulturního světa (výtvarníci, básníci či hudebníci) – např. sběratel lidových písní František Bartoš, spisovatelka Gabriela Preissová, skladatel Leoš Janáček či malíř Joža Uprka.
»Knedlíková univerzita«
Před druhou světovou válkou mladí tomuto spolku říkali s nadsázkou »knedlíková univerzita«. Nyní stejnojmenná nezisková organizace navazuje na osvětovou činnost spolku. Aktuálně v Údolní fungují dětské skupiny s výukou češtiny pro děti ukrajinských uprchlíků. Po celé prázdniny pořádá příměstské tábory.
Do budoucna zde Ženský vzdělávací spolek Vesna chce pokračovat v dosavadních aktivitách a nadto pořádat kulturní, vzdělávací a komunitní akce pro děti, dospělé i seniory, jejich součástí budou rovněž pravidelné volnočasové kurzy. Organizace má i nadále pokračovat v sociálních aktivitách pro matky samoživitelky, integračních aktivitách a aktivizačních činnostech pro seniory.
(vž)
4 komentáře
Není zač se stydět……
HOVADA KOMUNISTICKA SE NESTYDI !!!
Vývoj po roce 1991
Po přerušení činnosti v době komunistického režimu (v letech 1951–1991) byla Vesna 6. února 1991 úsilím nové generace nadšenců obnovena jako Ženský vzdělávací spolek Vesna, o.s. Po neúspěšném jednání o restituční navrácení budov na Údolní ulici č. 10, jako centra pro činnost spolku …..
Ksč jdi do hajzlu- jo,jo … napřed bolševici Vesnu ( a nejen ji ) zlikvidují,vykradou a teď její obnovení komentují skoro jako se o obnovu ,,zasloužili” oni – ssoudruzi z redakce píší o stavu před II.svšt.válkou,ovšem o osudu Vesny po ní ,,taktně” mlčí,pokrytci.
KSČM spustila povyk kvůli plánovanému propouštění v České poště. Dokonce přišla s plákátem, který hraje na emoce a nebojí se citového vydírání. Skutečnými důvody, proč je státní podnik ve stavu, v jakém je, a jakým jiným způsobem by měl řešit své problémy, aby se vyhnul snižování stavů zaměstnanců, se však komunisté nezabývají.
ROZHOVOR
KSČM hrozí, že nebude mít ani na zaplacení energií, burcuje Konečná. Stranu chce měnit i po vzoru ODS.
Je ve hře i propouštění zaměstnanců?
Určitě, bez toho to nepůjde. Máme hodně zaměstnanců, hodně lidí pracujících na dohodu a mzdové náklady tento rok převyšují to, co získáme v příjmech.
Komentáře jsou uzavřeny.