Nekalé praktiky Nexenu. Stávka pokračuje!

od redakce

Stávka zaměstnanců jihokorejské firmy NEXEN TIRE vyrábějící pneumatiky pokračuje třetím dnem. Vedení firmy ale zatím dělá vše pro to, aby stávku překazilo, místo aby se pokusili o objektivní vyjednávání, nebo ideálně splnění podmínek stávkujících zaměstnanců a odborů. Neváhají ani nutit zaměstnance podepsat nesouhlasy se stávkou.

Už během včerejšího odpoledne vedení firmy obcházelo zaměstnance, kteří se stávky aktivně nezúčastnili, aby podepsali listinu, ve které by vyjádřili nesouhlas se stávkou. Firma tím chce obejít nařízení soudu. »Nepodepisuje, vytrvejte, zvyšte odpor vlastní účastí ve stávce. Podpořte své kolegy rozšířením zastavení práce na další výrobu. Pouze vy donutíte zaměstnavatele k jednání a splnění Vašich požadavků,« apeloval na své kolegy Ivo Kužel, místopředseda odborového sdružení KOVO, které stávku spolupořádá.

Firma tak hledá další cesty, jak se stávky, která přináší firmě nemalé ztráty, zbavit. Každý den, kdy zaměstnanci stávkují, vyčíslili zaměstnanci ztráty firmy na 15 milionů. Sama firma tvrdí, že přichází o 20 milionů denně. Kdyby tedy zaměstnanci řádně pracovali, má firma denně příjmy ve stejné hodnotě, měsíčně jde o víc jak šest set milionů.

Oprávněně naštvaní zaměstnanci, kteří žádají adekvátní ohodnocení své práce, ale spíš než vyjednávání a korektního přístupu se od zaměstnavatele dočkávají jen házení klacků pod nohy. Ovšem firmě se zrušit stávku zatím nedaří. A to i díky rozhodnutí soudu. Zaměstnavatel Nexen Tire Europe s.r.o. navrhl dne 30.1.2023, aby Krajský soud v Ústí nad Labem nařídil předběžné opatření, podle kterého je ZO OS KOVO NEXEN TIRE povinna zdržet se zahájení, organizování nebo vedení stávky a vyzývání účasti na stávce. Krajský soud tento návrh na nařízení předběžného opatření dne 31.1.2023 zamítl. Pro odboráře je to první vítězství. Přitom o tom, že se zaměstnavatel obrátil na soud, odboráři do poslední chvíle nevěděli. »Zaměstnavatel se o tomto kroku při pondělním večerním jednání ani nezmínil. Jeho postup nemá obdoby a svědčí o neochotě dosáhnout nějakého výsledku,« řekl Ivo Kužel.

»OS KOVO plně podporuje postup odborové organizace OS KOVO, jejich zástupců a všech zaměstnanců. Tímto Vás všechny vyzýváme k tomu, aby jste vydrželi, překonali všechny problémy ze strany zaměstnavatele, který dělá všechny kroky k překažení stávky včetně pokusů o nasazení stávkokazů,« dodal místopředseda odborového sdružení KOVO

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.