Nenávist ke všemu ruskému

od redakce

Poslanec Kolář (TOP 09) opět nezklamal

Na březnovém jednání pražského zastupitelstva vystoupil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě) s nápadem přejmenovat most, který bude spojovat Zlíchov a Braník (původně se měl jmenovat Dvorecký) po zemřelé Madeleine Albrightové.

Škoda, že se stejným zápalem, nebo lépe řečeno s hlavou skloněnou, nepřipomněli pražští zastupitelé oběti »humanitárního« bombardování Srbska. Tato zločinná agrese proti Jugoslávii začala před 23 lety a má ji na svědomí právě ten opěvovaný proválečný pakt NATO.

Jednání bylo zahájeno minutou ticha, kterou uctili zastupitelé památku americké ministryně zahraničí. Ta, jak bylo v úvodu jednání zdůrazněno, prosazovala rozšíření NATO a významně přispěla ke vstupu ČR do tohoto paktu…

Přejmenovávání ulic na pokračování

Diskusi o programu odstartoval poslanec a starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09), ten, který se »zasloužil« o odstranění pomníku maršála Koněva. Popravdě řečeno, kdykoliv vystoupí, mám dojem, že ho nezajímají problémy, kterými žijí občané. Motorem jeho činnosti je zřejmě a jedině jeho nenávist ke všemu ruskému.

Ani tentokrát nezklamal. Přišel s požadavkem městské části Praha 6 přejmenovat část ulice Korunovační v Bubenči (úsek od náměstí Borise Němcova) u velvyslanectví Ruské federace na Praze 6 na ulici Ukrajinských hrdinů. Nově pak bude pojmenován i navazující most, a to podle ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna. Pohotový radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu) už měl v tomto duchu předem připravený tisk, který zastupitelstvo ochotně schválilo.

Druhý návrh, který spolu s Kolářem předkládal Jakub Stárek (ODS), se týkal ruské školy na Praze 6. Budova patří RF, je na pozemku ČR a nyní je prázdná. Dříve tam působila střední škola při ruském velvyslanectví. Po Vrběticích měli učitelé zrušenou akreditaci a museli opustit ČR, činnost školy byla ukončena. Ve čtvrtek schválilo pražské zastupitelstvo návrh, aby vedení Prahy vyzvalo vládu k přípravě zákona, který umožní omezit vlastnické právo Ruska k budově bývalé školy. Ta by měla být následně svěřena hlavnímu městu a vznikla by v ní škola pro děti ukrajinských uprchlíků.

Dotace městským částem

Ukrajiny se týkal také bod, kvůli kterému chtěli původně opoziční zastupitelé svolat mimořádné zastupitelstvo. Nakonec došlo k dohodě a celá záležitost se projednala na čtvrtečním jednání. O co šlo? Městské části si hromadně stěžovaly, že hlavní město s nimi v souvislosti s řešením přílivu ukrajinských uprchlíků řádně nekomunikuje, pokyny dává na poslední chvíli, nepomáhá jim, jinak řečeno, že je v tom nechalo »ve štychu«. Městské části se samy musely prokousávat řadou problémů týkajících se ubytování, umisťování dětí do škol, vybavováním základními prostředky. Musí řešit nastalé problémy v oblasti sociální, zdravotní, bezpečnostní. Ze dne na den měla například každá městská část zajistit 100 míst k ubytování, což byl velký problém. Rozpaky pak vzbudil pokyn, aby byli ukrajinští uprchlíci ubytováváni v tělocvičnách základních škol. Někteří vystupující zastupitelé logicky upozorňovali na zoufalou situaci na školách, nesouhlasili s tím, aby byla narušována výuka, aby opatření byla přijímána na úkor kvality vzdělávání českých žáků. V Praze nejsou volné kapacity, třídy jsou přeplněné, děti už není kam dát a učitelé jsou (ještě navíc po dvou letech covidové situace) na pokraji sil. Žáci neumí slovo česky. Řešením by mohlo být vytvoření samostatných tříd, kde by se nejdřív učili česky, aby se později mohli začlenit do škol.

Chybí finance. Městské části nemají nadlouho peníze na stravování ukrajinských žáků, na jejich výuku, na asistenci. Nakonec bylo schváleno, že hlavní město rozdělí mezi městské části víc než 100 milionů korun určených na výdaje spojené s přílivem ukrajinských uprchlíků.

V té souvislosti bych ovšem připomněla, že se nesmí zapomínat na naše občany. Ti jsou postiženi následky koronavirové krize, zdražováním všeho, co potřebují k životu, mnozí nemají kde bydlet, nemají prostředky pro sebe a svoje děti. Propadají se do chudoby a mají oprávněný pocit, že o ně se nikdo nestará.

Peníze pro neziskovky

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo v souvislosti s postaráním se o ukrajinské uprchlíky také peníze neziskovým organizacím. Jedná se celkem o dva miliony korun. Jsou určeny na pokračování provozu Potravinové banky Praha a Středočeský kraj. Příspěvek ve výši téměř 1,3 milionu korun dále využije Organizace pro pomoc uprchlíkům na zajištění fungování infostánků na Hlavním nádraží a na autobusovém nádraží na Florenci.

Program celoměstské podpory vzdělávání

Část těchto dotací je určena městským částem, část spolkům, část neziskovkám. Některé z obdarovaných však stojí za zmínku:

Arcibiskupské gymnázium na vzdělávání zaměstnanců 55 000 korun a na vzdělávání žáků 58 000 korun, spolek Bez komunistů.cz, z.s. na projekt Prahou po stopách totalitní minulosti s pedagogy a se žáky 60 000 korun, organizace Díky, že můžem, z.s. na akci Samet na školách 2022 – 100 000 korun, nadační fond Modrá rybka na Konference k občanskému vzdělávání na školách aneb demokracie je věc společná 50 000 korun a na akci Společně proti dezinformacím aneb demokracie je věc společná 44 000 korun, Scio Střední škola, s.r.o. dostane 40 000 korun, POST BELLUM, z.ú. na aktivitu Paměť národa seniorům 60 000 korun. Myslím, že si obrázek udělá každý čtenář sám… já nechci být sprostá.

Návrhy bez projednání

Mezi navrhovanými body byla řada problémů, které ovšem prohlasovány nebyly, takže se na program jednání nedostaly. Jednalo se například o opakovaný návrh na projednání Etického kodexu zastupitelů, což požadovali občané, s nimiž se na zastupitelstvu nejedná tak, jak by se jednat ze strany volených zástupců mělo. Bez odezvy zůstal i požadavek na projednání budoucnosti dopravy na Praze 7, stejně jako dál visí otazníky nad ekonomickým informačním systémem a neprošel ani návrh na podporu stánkového prodeje v Praze.

Petice proti zahušťování výstavby

Opět se objevil problém zahušťování sídliště, tentokrát v Letňanech, kde na úkor zeleně, hřiště a stávajícího parkoviště roste jeden věžák za druhým. Developer – společnost CPI – nebere na nic ohledy. Občané to právem kritizují, pod peticí je 1495 podpisů. Rozumí tomu, že stavět se musí, ale mělo by to mít svá pravidla. Proto požadovali vytvořit územní studii. Dalším jejich požadavkem, k němuž se přihlásil i místostarosta této městské části, je odkoupení pozemků či jejich směna. Jedná se o 12hektarové území, na němž stojí podstatná část Letňan zastavěná panelovou výstavbou. Mimochodem, podobná situace je i v jiných městských částech (například na Praze 11), kde si developer brousí zuby na lukrativní zelené pozemky uprostřed sídliště. Zastupitelé nakonec přijali usnesení, že hlavní město budes CPI jednat o výkupu nebo směně pozemků, a současně bude zpracována územní studie. Do té doby by se ve výstavbě nemělo pokračovat. Uvidíme, jak vše nakonec dopadne.

Marta SEMELOVÁ, předsedkyně KV KSČM Praha

Přečtěte si další články

19 komentáře

o.motl 26/03/2022 - 07:57

Lidé si připomenuli 23. výročí bombardování Jugoslávie přejmenováním ulice. Kolik těch lidí bylo, čtyři?

rosi -SPR 25/03/2022 - 23:13

Nevím ale tohle to je jediná platforma kde mohu říci svůj názor.Je to trohu mimo mísu.Ale chci upozornit na to co se m§že stát.Chemický ůtok ze strany SSR je nemožný .OBSE kontrolovala ke dní 2010 sklady chemických zbraní a výrobní celky shledala že Ruská federace vše zničila.USA k dispozici 180 tun chemických zbraní .Důvod ke zničení nejsou finanční prostředky.Takže víme kdo chemické zbraně pouižije,Jen trochu přemyšlejte.To jsou ověřená data.

fronda 25/03/2022 - 23:11

No tak Ukrajinci opravdu jsou hrdinové, když musí už osmý rok čelit brutálnímu teroru banderovské diktatury.

rosi -SPR 25/03/2022 - 22:42

Jako občan této republiky jsem řazen do kategorie 3 .Drž hubu a krok a hlavně plat.Toho nedosáhly ani komančové proti kterým jsem bojoval paramilitatní složkách..Je mi 50 ale takový bordel jsem nezažil.Ustava jen když se to hodí a jinač poserte se.Nemít děti jdu okamžitě do střetu stavájící vládouPošlapala vše ,Ustavu svobodu projevu a neštítí se ničeho .Cizí lidé mají přednost a co my jenž tu žijem a budujeme za zákonu jenž nehájí naší vlast ,jen podléhají diktátu .Jsme jen krmelec a banánová republika.Naši předci se mudejí v hrobě obracet. Kam jme to dospěly v demokracii jenž je horší než totalita.Dík demokratůro jdu do zbraně

Jaroslav Prchal 25/03/2022 - 23:39

rosi -SPR – Jako vlastenec bych se nejprve naučil česky. Jenomže to bys musel do pomocné školy, lůzre.

jmm 26/03/2022 - 06:29

“pršíku”
vystudovaný “lingvisto” jsi “nácek” není nutné aby každý uměl to co ty.
I ikdyby “závodník rossi” nebyl Čech co tu zavádíš “nacionální rasismus”.
Ty jsi “… člověk pronásledovaný neúspěchem; ten, kdo prohrál nebo stále prohrává (či se tak cítí)…”

Emil Novák 25/03/2022 - 19:49

Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

Cariloma 27/03/2022 - 11:34

Aha…..a Putler je čistý jako miminko….:-)

Lubomír Šálek 25/03/2022 - 19:39

Soudružko drahá, o blaho občanů Česka pečující, aby náhodou netrpěli tím, že náckové z Ukrajiny se zde budou roztahovat. Ono to vypadá divně, prchající maminy a děcka, ale vy víte nejlépe, že je to jeden nácek vedle druhého. Ale přejděte od slov k činům. Nestyďte se, pár dní před vpádem Putinových hord na Ukrajinu jste protestovala před Ukrajinskou ambasádou proti válečným ukrajinským štváčům. To by chtělo opakovat, vy přece víte že Ukrajina podle přepadla Rusko a dle slov jejich amdasadora při OSN si dokonce odpálila kryt v Mariupolu, ačkoliv ho hrdinní ruští soldáti v převlečení za Ukrajince označili viditelně slovem děti. Ovšem, jak už předesílám výše, jsou to útočníci a nácci. Tak šup, soudružko, přece svou pravdu nebudete skrývat.

rosi -SPR 25/03/2022 - 23:00

Pokud máte tak jasno .Neobhaji tento utok jako člověk .Ale beru v potaz další věci jenž nemusí být známy při ČT 24 a další.Dělají znáz blbce.Na tuto válku bslo zaděláno již v roce 2015 při majdamu.A jen debyl by nebyl schopen si dát informace dohromady .U nás to začlo pandemii .poté umrtí Pana Kelnera. Poté začal hon kdo více či mén to podporovál.To je hra které normální smrtelník nerozumí.Je otázka ? jak to vzít .Pokud použiji klasicky precedenc byl Jugosláie . a další .To nikdo nekřičel ,. anikdo nevyhrožoval.Ted je tu Ukrajina a zatím prezident jenž jemu jsme poskytli vše možné nám vychrožuje že je to álo .A co čekat ot ukrajinců .Stím budou ještě větší průsery než by člověk čekal.Stačilo jě to .Je to naše zem a ne cizích lidí .

Cariloma 27/03/2022 - 11:36

A že je to naše zem a ne cizích lidí, to jste také pokřikoval vy nebo vaši rodiče, v roce 68, na sovětské hordy, které ji přepadly?

jmm 26/03/2022 - 06:36

Nechci se dožít toho aby poštovní známky měli podobu “heydricha”
a jiných “nácků”….

Lubomír Šálek 26/03/2022 - 11:32

Nepropadejte panice. Heydrich na známce nebude. Toho zlikvidovali českoslovenští vojáci a bolševici to označili za avanturistický čin buržoazní kliky v Londýně. Takže obavy mít nemusíte. Ale pro uklidnění vašich nervů. Známek s Putinem si v Moskvě můžete koupit přehršel. Nebo si je objednat, Putin vám je pošle i s ozbrojeným doprovodem, aby se ujistil, že zásilku vám lokajové USA neukradnou. Problém ovšem je, čím zaplatíte. Putin chce rubly. Tak zkuste výměnný obchod.

psy_cho 29/03/2022 - 11:30

Když jsem se mohl dožít, že na známkách byli vrazi Gottwald, Zápotocký, ničitelé života Novotný, Husák, tak by k nim Reinhard sednul jako mezi své.

hogo fogo 25/03/2022 - 18:52

Už před volbami slibovali. Dostupné bydlení, pomáhat lidem, rodinám, snížit inflaci a dluh. Realita. Nedostupnost bydlení dál roste a teď díky uprchlíkům, kteří se potřebně upřednostňují bude nedostuopnost bydlení ještě výrazněji. Paliva rostou nahoru= více peněz do státní kasy. Vše půjde nahoru ať od potravin, tak po oblečení či služby. To znamená další peníze do státní kasy. Lidé budou padat na hubu, ale na konci roku si vláda bude plácat na ramena jak je dobrá a kolik ušetřila i když má více nákladů za uprchlíky. Ti tady shánějí práci, kterou zřejmě seženou a platy tím neporostou, protože u firem bude lidí dostatek. A tím se ještě prohloubí platový poměr o proti Německu. Vláda se řítí do velkého průšvihu. Fiala měl raději zůstat na univerzitě, protože to placání typu: pojďme to řešit, pojďme o tom diskutovat a ještě u toho rozhazovat rukama. Ale pořád se nic neděje, jen tlachá.

psy_cho 29/03/2022 - 11:22

Bydlení je dost a práce také, jenže to by lidi nesměli chtít bydlet jen ve velkých městech. V okrajových částech ČR je bytů dostatek.

svaty_vaclav 25/03/2022 - 18:47

Jsem zvědav kolik si naši šíbři na Ukrajině nakradou, jako si nakradla Madlenka Albrightová miliony srbských dolarů v Kosovu.

Cariloma 27/03/2022 - 11:38

Určitě v rozbombardovaných městech méně, než Putin se svými zlatými paláci, miliardovou jachtou, milionovými hodinkami a ohozem….a spolu s ním jeho kámoši, oligarchové.

jmm 25/03/2022 - 18:12

Bezcharakterní “vraceči” historie….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.