Nové školy v srdci Sadové

od redakce

Za čtyřicet let své vlády postavili komunisté v ČR síť dálnic, v každém městě jednu či více továren, okolo každého města panelová sídliště atd. Za třiatřicet let fungování obnoveného kapitalismu například v Brně nepřibylo sídliště žádné. Nová obytná čtvrt Sadová nyní vznikla jako součást městské části Brno-Královo Pole.

Tato původní rekreační a zahrádkářská oblast, lemovaná údolím Zaječího potoka a Zaječí hory, zažívá v posledních letech velký stavební boom. Už je tam přes tisíc bytů a další přibývají. Developeři jsou investičně zaměřeni na rychlou stavbu bytů, opomíjejí ale občanskou vybavenost nových obytných lokalit. Po nich nespokojení lidé naopak volají a žádají uspokojení svých základních potřeb.

Vývoj přinesl potřebu vybudovat nové základní a mateřské školy. Radnice Brna-Králova Pole podnítila vloni přípravu studie včetně řešení veřejného prostoru a parku. Kancelář architekta města Brna připravila urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení tohoto svažitého prostoru. Soutěžní návrhy v závěrečném kole soutěže byly velmi kvalitní. Porota vybrala jednomyslně jako nejlepší návrh od ateliérů XTOPIX architekti, s. r. o., a consequence forma, s. r. o. Podle královopolské starostky Karin Karasové to budou jedny z nejhezčích základních a mateřských škol v Jihomoravském kraji. Lokalita v srdci nové čtvrti Sadová konečně dostane školy, obchody a služby, ale i místo pro komunitní setkávání lidí na veřejném prostoru s dobrou architekturou.

Výstavu soutěžních návrhů na výstavbu ZŠ a MŠ Sadová i náměstí obklopeného parky s hřišti a vyhlídkami otevřelo veřejnosti k prohlídce Urbancentrum Brno v areálu Staré radnice (Mečová 5). Vstup na výstavu návrhů, která tam potrvá do 30. listopadu, je zdarma.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

1 komentář

Rudý vítr 24/10/2022 - 14:52

Pravím stále za zlatého komunizmus nebo socializmu co chcete se žilo 100krat líp než teď.Vetsi svinstvo jak táto totalita nás nemohla potkat a tomuto říkají demokracie.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.